logo

Trápí vás nadměrná chuť k jídlu? Zjistěte, proč máte stále hlad

Problémy Chuť Zajímavosti
jídlo

Zhubněte s unikátními produkty:


Strava je pro naše tělo energií a je normální, že jste hladoví, když několik hodin nejíte. Pokud ale břicho hned po jídle kručí, máte nadměrnou chuť k jídlu nebo se u vás objevuje vlčí hlad, můžete mít nějaký zdravotní problém.

Většinou je hlad či nadměrná chuť k jídlu způsobena špatným stravováním, volbou potravin, nedostatkem tekutin, malým energetickým příjmem nebo nepravidelností ve stravě (více informací najdete zde), někdy za tím může vězet i nějaký jiný problém, který by bylo vhodné včas odhalit. Podívejte se na ty nejčastější a jejich příznaky.

Nediagnostikovaný diabetes 1. typu

Neustálá touha po jídle, které nedokáže dodat tělu potřebnou energii, vzniká kvůli poruše tvorby inzulínu ve slinivce břišní a tím je i ovlivněn metabolismus cukrů. Neustále jíte, přesto hubnete a jste bez energie, takto přesně se projevuje cukrovka I. typu.

Mezi příznaky diabetu I. typu kromě velkého apetitu patří extrémní žízeň, rozmazané vidění, špatné hojení ran, mravenčení končetin, únava atd.

Nízká hladina cukru v krvi

Pokud hladina cukru v krvi klesne na nízkou hladinu (pod 3,3 mmol/l), nazývá se tento stav hypoglykémie. Jedná se o komplikaci diabetu nebo se může objevit i u zdravých, pokud málo jedí nebo hodně sportují, přitom mají chuť na jídlo.

Mezi příznaky patří slabost, bolest hlavy, úzkost, brnění kolem úst, pocení nebo i mdloby. Pomáhá sníst potravinu s vysokým glykemickým indexem (cukr, sladká tyčinka), přičemž za pár minut hypoglykémie zmizí.

Trápí vás nedostatek spánku

Nejste-li pořádně vyspaní, pořádně si neodpočinete, zvyšuje se hladina hormonu ghrelin, kterému se říká „hormon hladu”. Lidé, kteří jsou spánkově deprivování, mají větší apetit a trápí je problémy s nasycením. Ve stravování preferují tučná a kalorická jídla.

Spánkovou deprivaci mohou provázet i další symptomy jako změny nálady, problémy se vstáváním, nemotornost, tloustnutí, únava atd.

chuť na sladké

Stres a deprese

Když jste úzkostliví nebo nervozní, tělo vyplavuje hormon kortizol, což zesiluje pocit hladu. Hodně lidí si ve stresu vybírá jídla plná jednoduchého cukru, tučná jídla nebo jídla s tukem i cukrem. Takováto strava slouží jako ochrana, protože mozek je ve stresu.

Mezi další příznaky patří bolesti hlavy, únava, problémy se spánkem, problémy s trávením, podrážděnost atd.

Znáte přípravek Stop Hladu? Jedná se o doplněk stravy, který slouží ke snížení chuti.

Nevhodná dieta a strava

Ne každé jídlo dokáže zasytit stejným způsobem. Potraviny, které obsahují hodně bílkovin (maso, ryby, luštěniny, mléčné výrobky) a potraviny obsahující hodně vlákniny (vločky, celozrnné potraviny, luštěniny, semínka, obilniny) dokáží zasytit na delší dobu než potraviny, které jsou bohaté na sacharidy (bílé pečivo, polotovary, těstoviny, sladkosti).

Kromě brzké chuti na sladké se špatné stravování může projevit problémy se stravováním, bolestmi břicha a brzkým kručením v břiše.

Léky zvyšující chuť k jídlu

Některé léky mohou způsobit, že budete jíst více než předtím. Nejčastěji se jedná o kortikoidy, antidepresiva, antipsychotika, některé léky na cukrovku nebo vitamín B12.

Pokud se opravdu jedná o nežádoucí účinek daného léku, jediným řešením je řešením vyměnit tento lék za jiný, pokud je to možné. Dále je vhodné se zdravě stravovat a pravidelně se věnovat pohybu.

Vyzkoušejte doplněk stravy Skinny Food Blocker a Triple Blocker PRO, který reguluje chuť na jídlo.

Skryté těhotenství

Mnohé ženy ještě před zjištěním těhotenství mají velkou chuť k jídlu. Organismus chce získat pro plod živiny, aby správně rostl a nic mu nechybělo. Z tohoto důvodu mají ženy větší hlad a chutě, díky kterým získávají živiny a energii.

Kromě zvýšené chuti k jídlu na těhotenství upozorní vynechání periody, častější močení, nevolnost či zvětšení prsou.

jídlo a hlad

Nadbytek hormonů štítná žláza

Zvýšená činnost štítné žlázy (hypertyreóza) se projevuje zvýšeným pocitem hladu (jedná se o tzv. vlčí hlad), většinou se i při vyšším příjmu potravy hubne, někteří mohou přibírat.

Mezi další příznaky patří bušení srdce, nervozita, horké pocení, únava, nespavost atd.

KetoFit dieta má velmi zajímavé výsledky. Znáte ji?

Blížící se menstruace

Těsně před menstruací nebo začátkem menstruace se objevuje kvůli hormonu progesteronu zvýšená chuť k jídlu nebo na sladké. Jako nejlepší řešení se jeví dát si ovoce nebo zdravé jídlo, k tomu je nutné hodně pít.

Setkali jste se s nadměrnou chutí k jídlu?
Diskuze k článku


Mám pořád hlad, ale to bude tím že jsem otesánek
Otesánek, 12. 5. 2017 9:02
Ja byla vzdY obezni sto kilova,co beru antipsichotika a antidepresivum tlacim jako mamlas,fuuurt jim a ma to nasledek morvydni tezka obezita.Peru se se 128 kilama uz 8 let. Musim se fakt oprit do toho,ledacos jsem uz c zivote zvladla co se tyce zavislosti tak musim i to jidlo zvladnout.
Ilona, 11. 8. 2020 18:36
Nový komentář do diskuze: