logo

Potraviny, které pomáhají na stres

Zajímavosti Potravina
jídlo

Zhubněte s unikátními produkty:


Stres je všude kolem nás, dá se zmírnit relaxací, cvičením nebo i stravou. Každý ví, že čokoláda a sladkosti uklidňují nervy, ale také si můžete na nich vypěstovat závislost a hlavně určitě po nich přiberete. Na uklidnění nervů skvěle fungují i některé potraviny, jež jsou zdravé. Zjistěte, které to jsou.

Zmírnit stres se dá dobře kávou, sladkostmi nebo smaženým jídlem, ale každý asi uzná, že pro postavu a zdraví to není zrovna to nejlepší. Další možností jsou ještě prášky, ale ani ty zrovna nejsou tím ideálním řešením pro zdraví. To nejlepší, co můžete udělat, je sníst něco zdravého, co pomáhá při stresových situacích a uklidňuje nervy. Nejedná se o žádná neobvyklá jídla, ale vesměs o to, co máte doma v lednici nebo ve špajzce.

Omega-3 mastné kyseliny proti stresu

Omega-3 mastné kyseliny pomáhají posilovat imunitu a také díky nim je organismus odolnější proti stresu. Pomáhají také k dobré náladě a v neposlední řadě dodávají tělu cenné nenasycené mastné kyseliny.
Nachází se v tučných rybách: losos, sleď, tuňák, makrela, sardinky.

Tryptofan pro dobrou náladu

Tryptofan je esenciální aminokyselina, kterou je nutné přijímat z potravy, protože ji neumí organismus vytvořit sám. Jedná se o důležitou látku pro přenášení nervových vzruchů a podílí se na reakcích, které ovlivňují psychiku. Nedostatek se projevu změnou nálad, depresemi, agresivitou nebo poruchou spánku.
Zdrojem tryptofanu je: banán, jogurt, mléko, ořechy, luštěniny, kuře.

Na deprese funguje tyrosin

Tyrosin je aminokyselina, která má pozitivní vliv na činnost mozku, dále funguje proti úzkostlivým stavům, podporuje tvorbu katecholaminů (adrenalin, noradrenalin) a podporuje produkci endorfinu, což je hormon štěstí.
Zdrojem tyrosinu je: kuře, ryby, avokádo, sója, sezamová a dýňová semena.

Céčko tvoří protistresové hormony

Vitamín C pomáhá při tvorbě antistresových hormonů, které v napjaté situaci tělo potřebuje ve větším množství. Vybírejte si takové ovoce a zeleninu, která obsahuje značné množství vitamínu C.
Bohatým zdrojem vitamínu C je: zelenina (paprika, květák, brokolice, kedlubna, zelí, petržel), ovoce (rybíz, kiwi, jahody, citrusy) a šípky.

Béčko posiluje nervy

Vitamíny skupiny B jsou potřebné na posílení nervové soustavy. Mají pozitivní vliv při stresových situacích, pomáhají proti únavě, zlepšují náladu, bojují proti depresím a posilují nervová vlákna.
Zdrojem vitamínů skupiny B jsou: droždí, ořechy, ovesné vločky, čočka, fazole, brambory, maso, vnitřnosti, klíčky, vejce, mléčné výrobky, brokolice, chřest, listová zelenina a sušené maso.

Hořčík na nervozitu a stres

Hořčík je ve stresových situacích rychle spotřebováván, proto je nutné jej doplňovat, aby organismus co nejlépe fungoval. Pomáhá mimo jiného i při stresových situacích, má vliv na bolesti hlavy a migrény.
Dobrým zdrojem hořčíku jsou: ořechy, semínka, sušené datle, sušené meruňky, banán, luštěniny, špenát, ryby, maso, obiloviny, sója, sýry atd.

Znáte doplněk stravy OK Stress na snížení hladiny stresu?

Čokoláda na dobrou náladu

Pravidelná dávka čokolády s vysokým podílem kakaa pomáhá snižovat produkci stresových hormonů. Má vliv na dobrou náladu, pocit štěstí a uvolnění, naopak její nedostatek se může projevit špatnou náladou, depresí a podrážděností. Čokoláda by ale měla být nejlépe hořká a kvalitní. Denní dávka by měla zahrnovat několik kostiček, ne tabulek.

Víno snižuje stres

Pravidelná konzumace vína pomáhá odbourávat stres a podporuje dobrou náladu. Týká se to pouze střídmé konzumace, což je sklenka denně nejlépe červeného vína. Červená víno obsahuje resveratrol, který regeneruje nervová vlákna. V případě pití vyššího množství může i víno působit spíše opačným směrem.

Jak jde vidět, i bez prášků se můžete vypořádat se stresem.


Diskuze k článku


Nejlepší na stres je čokoláda a s*x !!!
Tamara, 30. 8. 2015 16:44
Nový komentář do diskuze: