logo

Zjistěte, jak nemít při hubnutí pořád hlad

Rady Tipy
jídlo

Zhubněte s unikátními produkty:


Připadá vám, že máte při hubnutí neustále hlad? Tak to je celkem nepříjemná situace, protože pokud hladovíte, hubnout moc nebudete. Naopak budete přibírat. V první řadě je nutné zjistit, proč vlastně hladovíte. Je to kvůli tomu, že jíte málo, jíte jídlo bez živin nebo na něj nemáte vůbec čas? Podívejme se na šest nejčastějších situací, díky kterým mnoho lidí přepadne hlad.

Jíte velmi málo

Velmi často se stává, že člověk sní strašně málo jídla. Dodržuje bájnou hranici 5 000 kJ, těžce pracuje a do toho ještě cvičí a pak se diví, že má stále hlad? Toto číslo je hluboko pod bazálním metabolismem (tedy hodnotou, která je nutná pro zajišťování tělesných funkcí) a k tomu si připočtěte výdej za cvičení a těžkou práci. Tak se potřebná hodnota kalorií může vyšplhat i dvojnásobně. Jíst jen do 5 000 kJ je nesmysl, díky kterému rozhodně nezhubnete. Časem hubnout přestanete a ještě vás bude trápit neustálý hlad.

Vždy je nutné přizpůsobit energetický příjem tomu, co děláte - jak máte náročnou práci, jestli se věnujete nějakému sportu nebo jestli máte obecně nějaký pohyb. Nedá se tak spoléhat na nějaké číslo, které je pro většinu lidí nesmyslné.

Konzumujete potraviny s vysokým glykemickým indexem

Po konzumaci potravin s vysokým glykemickým indexem nastupuje brzy hlad. Sníte např. cornflakes, zákusek nebo vypijete pivo a již za chvíli máte hlad. To se děje z důvodu, že vysoký glykemický index dané potraviny zvýší hladinu cukru v krvi a to se projeví chutí a hladem.

Přínosné je konzumovat potraviny s nízkým nebo středním glykemickým indexem. Vhodná je tudíž zelenina, celozrnné potraviny, luštěniny, ovesné vločky nebo pohanka. Po konzumaci takových potravin nebudete mít brzy hlad, neboť hladina cukru v krvi zůstane vyrovnaná.

Hladovíte

Jednou něco sníte, jednou jídlo vynecháte a pak se divíte, že máte hlad? Pokud jste zvyklí jíst pravidelně nebo celkem pravidelně, tak se nemůžete divit, že si organismus říká o další porci a nevydržíte hladovět (cíleně či necíleně). Jezte pravidelně a na hladovky zapomeňte. Hladovky vám rozhodně nepomohou zhubnout, ty slouží k očistě organismu. Určitě vám k ničemu nepomůže, pokud budete hladovět půl dne a pak se rovnou přejíte. Takovým způsobem si akorát uškodíte.

Jíte nepravidelně

Pravidelnost vám nic neříká a začnete jíst, až když máte dobrou hodinu hlad? Co tak to zkusit změnit a jíst pravidelně? Vhodné je jíst pětkrát denně a to snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři. A to v pravidelném intervalu tak co 3 hodiny. Případně si můžete dát ještě šesté jídlo, které by mělo být velmi malé a lehké jako druhou večeři. S pravidelným režimem zajisté nebudete mít hlad.

Vaše strava je nevyvážená

Skládá-li se váš jídelníček z nezdravých pokrmů, jednou si dáte něco sladkého, jednou něco smaženého a k tomu přidáte nějakou sladkost, budete mít hlad. Nevyvážený jídelníček a nezdravé pokrmy organismu moc nedají, tak budete hladoví. Samozřejmě, že pokud toho sníte hodně, tak hladoví nebudete, ale budete spíše přibírat.

Noční hlad

Probouzíte se v noci hladoví? Tak to je nutné položit si otázku, co jíte přes den, kdy jste večeřeli a jestli byla večeře dostatečně velká. Pokud jíte v 17 hodin a jdete spát ve 23 hodin, tak to se nemůžete divit, že máte hlad. Večeřet je vhodné cca 3 hodiny před tím, než jdete spát. Taktéž nejsou vhodné večeře, které neobsahují žádné sacharidy, jak se někde tvrdí.

Už víte, proč míváte hlad? Podívejte se na zajímavé hubnoucí tipy.
Nový komentář do diskuze: