logo

Není džus jako džus aneb pořádně si vybírejte

Tipy Rady Zdravý styl
džus

Ráno vypijete tři sklenice džusu a máte pocit, že jste udělali něco dobrého pro své tělo a už se nemusíte ovoce ani dotknout? Pravděpodobně jste na omylu. Podívali jsme se na ně totiž z blízka a valná většina z nich nemá s džusy nic společného. Jak se vyhnout těmto omylům?

Tenká hranice mezi džusy a ovocnými nápoji

Pokud kupujete svou „dávku vitamínů“ podle obalu nebo si saháte po nejnižší ceně ve snaze ušetřit, s největší pravděpodobností jste se právě vy stali obětí marketingového tahu. Naučte se číst složení na obalu každého výrobku. Zaměřte se především na podíl ovoce – obsahuje-li tzv. džus méně než 25% ovoce, jedná se o ovocný nápoj. Do těch jsou přidávány cukry, emulgátory kyselosti, barviva, sladidla a různé další chemikálie, které s přírodou nemají nic společného. Nápojům s podílem ovoce pod 100% říkáme ovocné nektary. Pravý džus se 100% množstvím ovoce ovšem bývá pasterizován, aby se tak prodloužila jeho trvanlivost.

Domácí džus je nejlepší

Největší jistotu čerstvě vymačkaného ovoce bez obsahu jakýchkoliv umělých látek máte, když si džus vymačkáte například z čerstvých pomerančů sami. Existuje spousta jednoduchých přístrojů za pár korun, které vám tuto práci usnadní. Jeden litr freshe, jak tomuto nápoji říkáme, připravíme z 2-3 kilogramů pomerančů nebo jiného ovoce.

Džusy z koncentrátů

Pak jsou 100% ovocné šťávy z koncentrátu. Jedná se o džus, který může obsahovat přírodní cukr, vitamíny, minerály či kyselinu citrónovou. Pravdou však je, že při výrobě koncentrátu je odstraněna dužina a odebrány veškeré živé látky neboli enzymy. Poté se vymačkaná šťáva vaří při teplotě kolem 110°C, přičemž dochází ke zničení většiny vitamínů. Z koncentrátu je odebrána voda, usuší se a je rozvážen k výrobcům, kteří jej opět stejným množstvím vody zředí a obohatí o umělé vitamíny a minerály.

Ovocný nektar je nejčastějším artiklem v regálech

Ovocný nektar může být podle legislativy uměle dochucován, a to jak přírodním cukrem, tak sladidly a medem. Jsou do nich zpravidla přidávány umělé vitamíny a minerály, ale nesmí obsahovat další přídatné látky, jako je tomu u ovocných nápojů. Jestli je nápoj, který držíte v ruce, nektar, se často píše již na přední straně. Pro jistotu se však o podílu ovoce či zeleninové složky v nápoji nezapomeňte ujistit na zadní straně obalu (bývá to méně než 100% a spodní hranice se pohybuje okolo 25-27%).

Ovocné nápoje mají nejmenší podíl ovoce

Jak jsme již naznačili, ovocné nápoje jsou na tom, co se týče obsahu ovoce, úplně nejhůře. Jedná se tedy o vody oslazené maximálně 25% ovocného extraktu, které se z velké většiny skládají z umělých vitamínů, minerálů a dalších přídatných látek, které mají za následek jejich chuť, barvu, vůni i trvanlivost (konzervanty, barviva, aromata atp.). Za ovocný nápoj zaplatíte skutečně nejvíce, do těla však nedostanete téměř žádné ovoce.

Kvalitní džusy Rio Fresh

ovocný džus

V obchodech jste si mohli všimnout džusů v chladicím boxu, které se jmenují Rio fresh. Jedná se o džusy, které obsahují 100% čerstvou šťávu lisovanou za studena z ovoce či zeleniny. Tyto džusy neobsahují přidaný cukr ani další látky. Tato šťáva je jemně pasterizována.

Raději sáhněte po skutečném ovoci

Džusy k životu nepotřebujeme, vitamíny, které obsahuje neupravované ovoce, však ano. Raději si místo litrové krabice džusu kupte pomeranče, mandarinky, ananas či kiwi. Džus nemůžeme počítat ani do našeho pitného režimu, jelikož se jedná o slazený nápoj. Často také obsahuje přidaný cukr či umělá sladidla, která nám, jak se často mylně domníváme, vůbec nepomáhají zhubnout. Ba naopak – pokud si ke svačince naservírujete jeden pomeranč, uděláte mnohem lépe, než kdybyste vypili 300 ml džusu.

Co máte raději džus nebo čerstvé ovoce?


Diskuze k článku


Dobré jsou taky mošty z Lažan hlavně jablečný a hruškový :-* Ale úplně nejraději bysme dělali mošty doma, ale když není ovoce, tak to je pak horší.
Ilona S., 10. 2. 2013 17:34
Nový komentář do diskuze: