Pitný režim je důležitý pro hubnutí a zdraví
7. 1. 2013 Rady Tipy ČlánkyV létě potřebu pít pociťujeme poměrně více než v chladnějších měsících. Logicky tedy v zimě pijeme méně, z čehož pak často plyne řada zdravotních komplikací. Dostatek správných tekutin (především vody) je nezbytný pro zdravé tělo i pro štíhlou linii, a to po celý rok, v létě i v zimě. Z našeho těla denně odchází okolo 1,5 – 2,5 litru vody prostřednictvím moči, potu a stolice, které musíme opět nahradit. Jak jinak, než dodržováním správného pitného režimu.
Ráno si ke snídani srknete čaje a kolem poledne si (v tom lepším případě) uvědomíte, že jste od té doby po vodě ani nesáhli. Důležité však je, aby byl příjem tekutin plynulý a rovnoměrně rozvržený během celého dne – optimální je vypít 300 ml najednou, což je přijatelné množství především pro ledviny. Takže se zbytečně nemučte a nedohánějte příjem tekutin v rychlosti na večer. Nejenže to ruší váš spánek, ale dokonce to může mít negativní dopad na vaše zdraví, především pak na ledviny.
Jaký je optimální přísun tekutin?
Obecně se jako doporučené denní množství udává 2 - 3 litry vody (v létě i 4 litry vody). Při sportování pijte o něco více. Potřeba příjmu tekutin je ale individuální u každého člověka. Svůj optimální pitný režim však můžete jednoduše vypočítat. Když vynásobíte svou váhu v kilogramech koeficientem 0,035, dostanete přibližné množství tekutin, které byste za den měli vypít.
Do limitu se nepočítá
Pozor! Do pitného režimu se samozřejmě nepočítají kalorické nápoje, káva a v žádném případě ani alkohol. Tyto nápoje naopak organismus odvodňují a vyžadují poté zvýšený příjem vody.
Při hubnutí je pitný režim velmi důležitý
Snažíte se zhubnout? Pak je pro vás dostatečný přísun tekutin absolutně nezbytný. Pokud si před každým jídlem naservírujete sklenici vody, lehce se zasytíte a nebudete mít potřebu jíst až do plnosti.
Jaké nápoje konzumovat?
Přirozeně je pro naše tělo nejlepší voda z kohoutku a čistá nesycená voda bez příchuti. Chybu ale také neuděláte s bylinkovými či zelenými čaji, které jsou nejlepší po ránu k nastartování zažívacího traktu a látkové výměny. Pokud máte chuť na něco sladšího, zřeďte si vodou 100% džus bez přidaného cukru v poměru 1:1, nebo si občas dopřejte ochucenou perlivou minerální vodu. Ke každému šálku kávy či černého čaje si dejte také sklenici vody.
Naučte se pít víc
Pokud s dodržováním pitného režimu máte problém, o kterém víte, pokuste se své návyky změnit. Ještě před snídaní vypijte sklenici vody s citrónem nebo šálek zeleného čaje. Jak již bylo řečeno, tyto nápoje pomáhají nastartovat zažívací trakt a látkovou výměnu. Dopoledne si naplňte láhev o určitém objemu s čistou vodou, položte ji na místo, které máte stále na očích, a pozorujte, kolik jste z ní vypili. Nevymlouvejte se na pracovní vytížení či školu, pít můžete (a musíte) neustále. Pokud neradi pijete během jídla, napijte se bezprostředně před či po dojedení. V obědovém čase nezapomeňte na polévky, ty jsou také vhodným doplňkem pitného režimu. Večer nepijte chvíli před spaním.
Věnujte pozornost varovným signálům
Na nedostatečný přísun tekutin vás může upozornit tmavě zabarvená moč. Takto můžete orientačně zjistit, zda svému organismu poskytujete dostatečné množství vody. Pokud pijete méně, než je na den doporučeno, máte větší předpoklady, že budete trpět na zácpu, migrény, můžete mít i větší náchylnost k infekcím močového ústrojí a tvorbě ledvinových kamenů.
Pijete dostatek tekutin nebo máte spíše problémy s pitím?
Diskuze k článku