Pivo a dieta? Jde to vůbec k sobě nebo ne?
18. 5. 2015 Rady Chuť ZajímavostiPivo je náš národní nápoj, ale každý asi ví, že při hubnutí se moc nehodí pít jej ve velkém. Obsahuje mnoho kalorií a také podporuje chuť k jídlu. S rozmyslem si jej dát můžete, jen si musíte dát pozor, aby se jedna desítka neproměnila ve tři, čtyři a více.
Při hubnutí je vhodné omezit konzumaci alkoholu, protože alkohol obsahuje prázdné kalorie, které tělu nic nepřináší. Navíc jeden gram alkoholu obsahuje 29 kJ (6,9 kcal), což je o trošku méně než 1 gram tuku 38 kJ (9 kcal). A půl litr piva obsahuje 15 - 25 gramů alkoholu, což je 435 - 725 kJ. Na jeden půllitr to v průměru vychází na 650 - 945 kJ i dalšími látkami, takže to žádný dietní nápoj není. Málokdo zůstane jen u jednoho a tak se najednou z večerního popíjení stane kalorická bomba.
Pivo a dieta - kolik vypít?
Pokud hubnete, tak se alkoholu vyhýbejte. Čeká-li vás společenská akce, kde nechcete pít minerálku, můžete sáhnout i po pivu. Občasná konzumace nevadí (klidně i dvakrát týdně), ale pouze v malém množství. Tím malým množstvím jen myšleno jedno malé pivo pro ženy a pro muže jedno normální pivo, občas i dvě.
Mnohem horší je ale ta věc, že se můžete zapomenout a piv vypijete mnohem více, což se většinou stává. Nárazově pak přijmete velké množství, které se automaticky uloží do tuků. Pivní břicho nebo škopek vzniká právě kvůli nárazovému pití piva, zpravidla jednou nebo dvakrát týdně ve větším množství a z jídel, která si při pití dáte.
Někteří dokonce tvrdí, že se po pivu paradoxně vůbec nepřibírá. Největší vliv na přibírání má zvýšená chuť na jídlo a jedení různých pochutin, za kterou může pivo. Při pravidelné konzumaci (každý den max. 2 piva) se dle některých nepřibírá, ale v případě pití několika piv a to ještě jednou či dvakrát týdně přibrat již můžete. Pivo obsahuje celkem hodně sacharidů a alkoholu, který se v těle uloží nejlépe do tukových zásob.
K alkoholu patří i pochutiny
Alkohol zvyšuje chuť na jídlo, proto roste chuť i na nějaké to zobání. Oblíbené jsou solené oříšky, brambůrky, utopenec, nakládaný hermelín atd. Takovéto pochutiny a jídla jsou velmi tučné, což z nich dělá další mínus při hubnutí. Na druhou stranu pivo ovlivňuje chuť a samotné jídlo také pomůže na to, aby se alkohol lépe snášel.
Kalorie u piva
Průměrné hodnoty na jedno pivo o obsahu 500 ml:
10% světlé 655 kJ (156 kcal)
12% světlé 942 kJ (224 kcal)
10% tmavé 815 kJ (194 kcal)
12% tmavé 945 kJ (225 kcal)
Bezlepkové pivo 875 kJ (208 kcal)
Nealkoholické pivo 445 kJ (106 kcal)
Pivo obsahuje celkem hodně kalorií, nachází se v něm i bílkoviny a sacharidy, dále i hořké chmelové látky, které povzbuzují chuť k jídlu.
Někteří sahají právě po nealkoholickém pivě nejen kvůli tomu, aby mohli usednout za volant, ale také proto, ať tolik neovlivní přibírání na váze. Ovšem i v tomto případě platí, že by se množství nemělo přehánět.
Proč je pivo tak výjimečné
Zlatavý mok je ceněn nejen kvůli obsahu vitamínů skupiny B, minerálů (draslík, hořčík, sodík, fosfor atd.) a flavonoidů, ale i kvůli účinkům na zdraví:
- zlepšuje trávení
- zvyšuje chuť na jídlo
- odvodňuje organismus
- působí proti močových a žlučových kamenů
- má antioxidační účinek
- má pozitivní vliv na nervovou soustavu
- zlepšuje náladu
Na to, abyste využil všech výhod, které pivo nabízí, je prý potřebné každodenní pití jednoho až dvou piv za den.
Ovšem nezapomeňte, že častá konzumace alkoholu má negativní vliv na zdraví.
Pivu se nemusíte vyhýbat při hubnutí, ale mělo by se jednat spíše o sporadickou událost, kdy vypijete max. dvě piva.
Diskuze k článku