logo

Proč limit 5 000 kJ nefunguje na hubnutí? Počítání kalorií funguje jen krátkodobě

Kalorie Mýty Články
počítání kalorií

Zhubněte s unikátními produkty:


Určitě často slyšíte, že když budete počítat kalorie a za celý den se vlezete do 5 000 kJ (1 200 kcal), budete snadno hubnout. Možná to tak sami praktikujete a stále počítáte tak svůj jídelníček. Ze začátku to trošku fungovalo a teď jste se zasekli. Váha se už nechce pohnout ani o gram dolů? Asi je něco špatně. Je tento energetický příjem dostatečný a proč vůbec jste přestali hubnout?

Energetický příjem 5 000 kJ je velmi oblíbený, protože ze začátku se rychle hubne. Stačí si jen počítat kalorie a opravdu budete hubnout. Ale to funguje pouze v případě, že jste předtím jedli normálně nebo nedrželi hladovky. Dieta vypadá určitě zajímavě a mnoho lidí ji zkouší, protože to někde slyšeli. Nejhorší na tom je, že tuto hodnotu radí i někteří poradci. Tímto pak vznikají mýty, že tak to má být. Málokdo se ale zamyslí nad tím, že mu to radil někdo, kdo nemá ani kurz a jeho jediným zájmem je prodat přípravek na hubnutí.

Na čem je tento limit založen?

Ti, kteří se snaží hubnout pomocí počítání kalorií a dodržování určitých limitů, se neobejdou bez čtení energetických hodnot na potravin nebo práce s kalorickou tabulkou na internetu nebo v mobilu. Každý den počítají, co smí sníst a co již ne, protože se jim to nevešlo do limitu. Věří, že jim to pomůže na hubnutí. Počítání a přemýšlení o jídle může být často stresující, protože nic navíc si už nemůžete dovolit. Limit je limit.

Ze začátku hubnete, počítání kalorií funguje, ale časem se hubnutí zastaví. Tělo si navykne na tuto hodnotu a rázem nasedí úsporný režim. Zpomalí se metabolismus, zastaví se hubnutí a vy se cítíte více unavenější. Navíc, pokud sníte něco nad tuto hranici, ihned přiberete. Nastupuje tak další fáze, která spočívá ve snížení energetického příjmu (např. na 4 800 kJ, 4 500 kJ,...), něco málo můžete zhubnout a po chvíli se hubnutí opět zastaví. Vy jste bez energie, metabolismus je zpomalený a nehubnete. Snižovat dál není možností, protože s takovou byste brzy snědli jen jedno jablko za den. Další možností je jíst opět jako předtím, ale okamžitě přiberete.

Proč je tento limit špatný?

Energetický příjem 5 000 kJ je nedostatečný, protože je menší než váš bazální metabolismus. Bazální metabolismus (BMR) je příjem, který je nutný k udržení životních funkcí (dýchání, fungování mozku, srdeční funkce, atd.) při klidovém režimu. Nepočítá se do něj žádná aktivita, ani chůze nebo dokonce sport. Je tedy jasné, že bude tělu chybět energie. Bude strádat, bude muset začít šetřit a zpomalí se tak metabolismus. Další informace o bazálním metabolismu si můžete přečíst v tomto článku.

K tomu navíc je nutné rozlišovat, z čeho kalorie pocházejí. Když sníte dvě stogramové čokolády okamžitě se dostanete na hodnotu 5 000 kJ, to znamená, že jste veškerý svůj denní příjem vyčerpali a zbytek dne budete mít hlad. Stejně tak sníte 10 klasických rohlíků nebo necelé čtyři větrníky nebo velká porce vepřo knedlo zelo nebo 300 g ovesných vloček, a poté byste měli do konce dne hladovět. Ale ve všech případech jste se dostali do oné magické hranice, takže musíte zaručeně zhubnout. Vůbec vám to nepomůže, nezhubnete. Vlastně po čase nezhubnete ani po zdravém jídelníčku, jak je napsáno výše.

Jeden gram bílkovin nebo sacharidů nemá stejný počet kalorií jako tuky. 1 gram sacharidů má 17 kJ (4,05 kcal), 1 gram bílkovin má také 17 kJ (4,05 kcal) a 1 gram tuků má 34 kJ (8,1 kcal).

Jak zhubnout bez počítání kalorií?

I bez počítání kalorií můžete zhubnout, naopak je to lepší. Je nesmyslné se trápit počítáním, lepší je zaměřit se na pravidelnost a na přiměřené porce. Budete-li hladovět, což energetický příjem 5 000 kJ je, tak nebudete po čase vůbec hubnout. Začněte pravidelně jíst, vybírejte si vhodné potraviny, dostatečně pijte a hlavně se hýbejte. Více o tom se dozvíte v dalším článku.

Jakmile vám bude nějaký výživový poradce tvrdit, že zhubnete tím, že si budete počítat kalorie a budete denně dodržovat limit 5 000 kJ nebo 1 200 kcal, tak se rozlučte a najděte si nějakého kvalitního nutričního specialistu.

Počítáte si kalorie nebo už ne?
Diskuze k článku


Tento limit jsem dodržovala dva roky, ale poslední rok to vůbec nefungovalo. Na druhou stranu jsem vůbec nepříbírala, ale jak tu bylo řečeno, měla jsem strašně málo energie, tak jsem s tím přestala. Začla jsem pak normálně jíst a trošku přibrala. Jo, a teď cítím mnohem líp. Vážím teď 64 kilo a jsem spokojená. Nemusím se aspoň pořád otravovat s tím, co jím. Takže se to i vy vykvákněte, uděláte dobře.
Ivetty, 16. 2. 2014 18:28
Přesně jak píšete 5000, 4500, 4000 atd. nakonec se ze mě stala anorektička, a když jsem se uzdravila tak jsem vše přibrala + přibyli psychické problémy, takže super!!! Větší blbost neexistuje!
Anonim, 7. 3. 2014 14:11
Nový komentář do diskuze: