logo

Kdo vám opravdu poradí při hubnutí?

Poradce Zhubněte Zajímavosti
zase nejake diet

Zhubněte s unikátními produkty:


Na každém rohu vidíte různá studia nebo ordinace, jež pomáhají zaručeně zhubnout. Ovšem ne vždy se jedná o takové terno, jak to na první pohled vypadá. Někteří mají sotva víkendový kurz, někteří akreditovaný, někteří oplývají zkušenostmi, někteří jsou vystudovaní a někteří jsou experti v prodávání doplňků. Jak si tedy můžete vybrat, ať vám opravdu pomůže zhubnout a nebude snažit jen na vás vydělávat prodáváním přípravků?

Někdy se jedná celkem o složitou situaci, protože pod tíhou reklam, můžete podlehnout ne zrovna ideálnímu řešení. Proto si dávejte pozor, koho si vyberete. Pročítejte si na něj recenze, ptejte se na vzdělání a na to, jak celé hubnutí bude probíhat. Pokud vám bude nabízet různé přípravky, tak nejlepším řešením je rychle utíkat od něj pryč, protože jeho jediným cílem je prodat přípravky, neboť jedině ony vám zaručeně podle jeho slov pomohou zhubnout. Takže si pořádně promyslete, komu svěříte své zdraví.

Vzhledem k tomu, že výživové poradenství může dělat kdokoliv, vyznat se v tom je ale celkem složité. Můžete najít poradce pro výživu s různými certifikáty a diplomy, výživové poradce nebo studované nutriční terapeuty, specialisty nebo obezitology. Takže se podíváme, co přesně které označení znamená.

Nutriční terapeut

Nutriční terapeut má za sebou vzdělání na vysoké škole a to bakalářské studium nebo studoval na vyšší odborné škole. V prvním případě má tedy titul Bc. a v druhém DiS. Smí vykonávat nelékařské povolání nutričního terapeuta a radit i nemocným lidem bez odborného dohledu. Zhodnotí stav, vytváří jídelníčky, sestaví plán a učí ke zdravému stylu. Může mít jak vlastní nutriční poradnu, tak i pracovat v nemocnici.

V nemocnici s doporučením péči hradí zdravotní pojišťovna, zatímco v soukromé praxi ne. Avšak i přesto, že se jedná o vzdělaného odborníka, je nutné dbát na to, zda neprodává přípravky nebo neradí zvláštní diety. Někteří k tomu mohou sklouznout. Většinou ale využívají poznatky ze školy a neustále se vzdělávají. Více o nich najdete tady.

Nutriční specialista

Taktéž se jedná o vysokoškolského absolventa, který je zdravotnickým pracovníkem, který smí radit bez odborného dohledu. Tento obor je možné vystudovat zatím jen na lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a to díky navazujícímu studiu. Tento specialista se netají svým vzděláním a zatím jich u nás moc nenajdete.

Nutriční specialista může mít vlastní ambulanci, také ale může pracovat v nemocnici na odděleních, která se týkají výživy. Jeho titul je vždy Mgr. V případě, že pracuje v ordinaci v nemocnici (klinická výživa, nutriční ambulance, nutriční poradna, dietologická poradna, diabetologie, endokrinologie atd.), většinou mívá smlouvu se zdravotními pojišťovnami a vyšetření se tam nehradí.

jako twiggy

Obezitolog

Obezitolog je lékař, který léčí pacienty s obezitou. Může jim předepisovat léky, přísné diety a doporučovat i zákroky na zmenšení či omezení žaludku. Existují jak obezitologické ambulance pro dospělé a děti, tak i obezitologická centra, pracoviště klinické psychologie a bariatrická pracoviště. Najdete je převážně ve větších nemocnicích a veškerá péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Jeho titul je MUDr. Na seznam pracovišť se můžete podívat tady na stránku.

Dietní sestra

Vystudovala střední zdravotnickou školu s tímto nebo podobným oborem. Toto označení se již nepoužívá, avšak někdy může být pojmenována jako nutriční terapeut, často má i dlouholetou praxi.

Nutriční asistent

Jedná se o absolventa střední zdravotnické školy, který tuto práci smí vykonávat pouze pod dohledem (např. nutričního terapeuta).

Výživový poradce

Výživový poradce nebo poradce pro výživu má zpravidla nějaký kurz (v lepší případě akreditován MŠMT), školení nebo se jen o tento obor zajímá. Někteří absolvují i dietologický kurz a pak se označují jako dietolog (ovšem nepracují v dietologické poradně v nemocnicích) nebo i nutriční poradce. Vcelku je jedno, co mají, protože mohou pracovat v některé z poboček různých hubnoucích studií, ve fitku, welness centru nebo ve vlastním studiu.

Na rozdíl od studovaných odborníků nesmí radit nemocným lidem a vzhledem k tomu, kolik je u nás nemocných lidí, tak vlastně moc lidem by radit ani neměl. Výživového poradce najdete na každém rohu, někteří jsou kvalitní, mají praxi, zajímají se o tento obor a snaží se opravdu pomoct zhubnout zdravým způsobem. Jiní ale doporučují zrádné diety, přípravky na hubnutí a drahá vyšetření.

Tyto přípravky jsou při hubnutí naprosto zbytečné, i když vám budou tvrdit opak. O tom, kdo je jak kvalitní, se snažte zjistit již před samotným objednáním, ať pak nemusíte litovat vyhozených peněz.

Jak si správně vybrat a nenachytat se?

Držte se následujících poznatků:

  • Vyberte si takového odborníka, který je studovaný. Ten, kdo má školu, rád se s ní pochlubí. Mohou pomoct i zkušenosti nebo dobré jméno.
  • Zjistěte si na něj reference (pomůže vám vyhledávač a tam zadáte jeho jméno a zkušenosti - např. Ing. Pavel Novotný nutriční terapeut zkušenosti na google.cz).
  • Zjistěte, jak u něj probíhá konzultace - na webu bývá často uveden postup.
  • Jeho webové stránky by neměly působit pochybně.
  • Bude se snažit o pomalé hubnutí bez jojo efektu.
  • Nebude vám slibovat zázraky.
  • Nebude tlustý a bude působit upraveným dojmem.
  • Bude se také zajímat i o vaše nemoci.
štíhlá žena

Odejděte od něj co nejdříve

V některých případech je vhodné zaplatit za stávající konzultaci a už se k němu nikdy nevrátit. A to hlavně v těchto případech:

  • Doporučuje různé přípravky, které jsou podle něj nutné při hubnutí.
  • Všimnete si velké nabídky přípravků, které jsou ve studiu různě vystaveny, pravděpodobně i vám je budou někdy nabízet, takže pozor.
  • Doporučí vám jíst instantní pokrmy, koktejly,...
  • Bude vám doporučovat nějakou dietu, např. podle krevních skupin apod.
  • Budete muset počítat kalorie, budete se muset vejít do nízké hodnoty - např. 5 000 kJ, protože to vám pomůže zhubnout.
  • Nebude působit věrohodně, bude tvrdit nesmyslné věci nebo bude tomu rozumět ještě méně než vy.
  • Bude na vás vyvíjet psychický nátlak.

Výběr nikdy nepodceňujte, jde hlavně o vaše zdraví, proto by vám měl radit odborník a ne někdo, kdo se v tom sotva vyzná. A musíte uznat, že dotyčný se na víkendovém nebo několika týdenním kurzu nenaučí to, co někdo za tři roky na VŠ nebo VOŠ. Nepodléhejte ani akčním nabídkám, protože žádná sleva není zadarmo.

S kým máte dobrou zkušenost a koho byste naopak nedoporučili?


Diskuze k článku


prosím potřebuji ještě zhubnout aspon´ deset kilo.od lon´ska jsem užívala koktejly a termonápoje,jenomže jsem už do toho dala přes deset tisíc.nyní mně vzali plný důchod na částečný.je mně padesát.před dvěmi lety jsem prodělala vážnou operaci na ginekologii.ty koktejly a termonápoje jsem získala od FIRMY-HEBALIFE.dodržuji pitný režim i jídelníče o šesti chodech s tří hodinovými mezerami.po operacích nějaké běhání si netroufnu.prosím o radu na bilinky,které jsou snadno dostupné,nebo se dají vypěstovat.zatím děkuji.s pozdravem Jana. NASHLEDANOU.
JANA, 24. 3. 2015 8:11
Nový komentář do diskuze: