logo

Jak poznám, že špatně hubnu?

Rady Články Jak na to
až moc hubená

Zhubněte s unikátními produkty:


Konečně jste se pustili do hubnutí, ale poslední dobou si říkáte, že něco na tom vašem hubnutí nehraje. Máte pochybnosti, zda vůbec správně snižujete váhu a naopak neděláte něco špatně. Jak poznáte, že špatně hubnete? Čemu byste se měli vyvarovat, ať vaše hubnutí nepřijde vniveč?

Většina lidí, která se rozhodla zhubnout, hubne sama. Odborníkům nevěří a chtějí raději hubnout pomocí toho, co si sami zjistí. Při snižování váhy používají svůj zdravý rozum a třeba rady, které najdou na internetu nebo v knihách. Odborníky mají za šejdíře, kterým jde jen a jen o peníze. Na jednu stranu je to pravda, protože zadarmo nikdo radit nebude, ale na druhou stranu někteří poradci prodávají jedinečné a zázračné produkty za velké peníze a na třetí stranu všem nejde jen o to, aby z lidí vylákali pouze peníze za nic a chtějí opravdu pomoct.

Někdy se ale může dotyčný dostat do situace, kdy mu hubnutí přesně nejde dle představ. Hubne, ale je si jistý, že hubne špatně. Mezi nejčastější znaky toho, že hubnete špatně je:
- Hubnete příliš rychle.
- Hubnutí nelze poznat na mírách.
- Váha skáče dolů a nahoru.
- Jste bez energie.
- Váš zdravotní stav se zhoršuje.
- Počítáte kalorie s nízkým limitem.
- Hubnete s drastickými dietami.

Hubnete příliš rychle

Prvním varovným signálem, že hubnete špatně je ten, že za týden zhubnete více než 1 kg. Máte-li obezitu, může se stát, že ze začátku budete hubnout i nad dvě kila týdně, to se ale po chvíli sníží. Při zdravém hubnutí by se mělo shodit max. 1 kg tuku, nemusíte se stresovat ani při hubnutí okolo 500 g týdně. Pomalé hubnutí je zdravé a trvalé, zatímco rychlé hubnutí, ať už kvůli omezení stravy nebo velkému energetickému výdaji, je nezdravé.

cvičení

Hubnutí nelze poznat na mírách

Zhubli jste již několik kilogramů, ale na mírách to nelze vůbec poznat? Pokud budete správně hubnout, bude mizet i tuk z těla. To zjistíte v domácích podmínkách pomocí krejčovského metru. Před začátkem hubnutí si změřte partie jako krk, paži, prsa, hrudník, pas, břicho, zadek, stehno atd. a ty přeměřte vždy co dva týdny na stejném místě. Pokud najdete na nich úbytky, hubnete tuk, pokud ne, ztrácíte vodu, což je špatně. Pravděpodobně ztrácíte vodu kvůli nevhodně složenému jídelníčku.

Váha skáče dolů a nahoru

Asi víte, že každodenní vážení je nesmyslné, protože zbytečně stresuje a může se projevit to, že se více napijete, ženy mají menstruaci nebo jdete/nejdete na záchod. Optimální je vážit se jednou týdně vždy při stejných podmínkách. Pokud se ale stane, že se vám každý týden váha mění jednou dolů a pak nahoru o víc kilogramů, tak správně nehubnete. Pravděpodobně to, co jste zhubli, zase naberete. Asi kvůli tomu, že nejprve hladovíte, už to nemůžete vydržet a pak zase jíte hodně. Takto ale zdravé hubnutí nefunguje, protože byste měli stále jíst vyváženě.

Jste bez energie

Čím déle hubnete, tím více máte pocit, že nemáte žádnou energii. Cítíte se vysílení a máte pocit, že vám něco chybí. Možná jste vyloučili ze stravy některé z významných potravin a tak postrádáte důležité vitamíny nebo minerální látky. Při hubnutí by strava měla být pestrá, monotonní strava vás nejen omrzí, ale také nedodá všechny důležité látky.

Váš zdravotní stav se zhoršuje

Začaly se u vás znenadání objevovat různé zdravotní problémy a nemoci? To může souviset i s tím, že nesprávné hubnutí oslabuje imunitní systém a jste více náchylnější. Opět tady bude problém s tím, že vám chybí pro tělo důležité látky kvůli špatné skladbě jídelníčku. Vsaďte na pestrou stravu a zvažte i návštěvu lékaře.

jídlo a hubnutí

Počítáte kalorie s nízkým limitem

Počítání kalorií je stále celkem oblíbené, přitom by se mělo jednat pouze o pomocnou metodu. Mnoho lidí si říká, že pokud budou dodržovat limit např. 5 000 kJ, zhubnou. To ale není pravda, ze začátku budou hubnout, ale pak se hubnutí zastaví, protože si organismus zvykne na tak nízký energetický příjem, který je pod hranicí bazálního metabolismu. Časem se to projeví nejen zastavením hubnutí, ale i zmiňovanou únavou a nedostatkem energie.

Hubnete s drastickými dietami

Jako způsob hubnutí používáte krátkodobě diety, které jsou drastické a zaměřují se na určité potraviny? Tak tento způsob hubnutí je absolutně nevhodný, protože zdravé hubnutí je založeno na tom, že budete jíst vyváženě, pestře a pravidelně. Jakékoliv diety, které se tváří nezdravě, mají za následek opětovné přibírání (tzv. jojo efekt). Vyvarujte se takovému hubnutí, protože většinou přijdete pouze o vodu a svaly, vy ale potřebujete zhubnout tuky.

Pokud máte pocit, že špatně hubnete, zajděte za odborníkem. Můžete také zajít třeba za svým praktickým lékařem, aby zjistil, jestli vás netrápí nějaká zdravotní potíž, případně vám může poradit, kde vězí problém. Pokud by neporadil, můžete jít za výživovým poradcem, resp. nutričním terapeutem, který je studovaný v tomto oboru.


Diskuze k článku


Když zhubnu 10 kg za měsíc,tak to je špatně? I u chlapa?
Roman, 25. 5. 2015 10:03
Nový komentář do diskuze: