logo

Lahodná cizrna dodá tělu řadu cenných látek

Potravina Zajímavosti
cizrna - římský hrách

Zhubněte s unikátními produkty:


V obchodech v regálech s luštěninami se objevuje pro mnohé asi ještě tajemná cizrna. Pokud ji ještě neznáte, nebojte se jí, protože si ji zamilujete. Má jemnou oříškovou chuť a skvěle zasytí. V kuchyni ji různě využijete a obsahuje hodně cenných látek.

Co to je?

Cizrna beraní (latinsky Cicer arietinum L.) známá jako římský hrách či garbanzo je jednoletá rostlina, která se řadí k luštěninám. Má béžovou barvu, ale může být tmavších odstínů. Tak jako u jiných odrůd jsou i u ní plodem lusky, ve kterých se schovává několik semen. Pochází ze Středního východu, ale nyní se pěstuje ve Středomoří, Jižní Americe a sporadicky i u nás.

cizrna

Výhodou je, že se jedná o potravinu, která je bohatá na nutriční látky. Obsahuje řadu vitamínů, minerálních látek, esenciálních aminokyselin (tryptofan, lysin) a steroly, je bohatým zdrojem bílkovin, sacharidů a je v ní málo tuků. V mnohých ohledech se jedná o nejcennější luštěninu. Stejně jako další luštěniny je bezlepková.

Co všechno dokáže?

  • Pozitivně působí na pokožku
  • Dodává tělu dostatek bílkovin
  • Slouží jako prevence kardiovaskulárních nemocí
  • Má příznivý vliv na civilizační onemocnění
  • Reguluje vyprazdňování
  • Obsahuje dostatek vlákniny
  • Nezvyšuje hladinu glukózy v krvi
  • Pomáhá brzo zasytit

Pozor na alergii

Mezi nevýhodu patří alergie na cizrnu, často objevuje jako křížená alergie. Pokud jste alergičtí na sóju, čočku nebo lískové ořechy, můžete být alergičtí i na cizrnu.

Jaké se v ní nacházejí nutriční látky?

V cizrně se nachází z minerálních látek fosfor, železo, zinek, hořčík, draslík a vápník, z vitamínů jsou vitamíny skupiny B (vitamín B9, B6, B1, B5, B2, B3), vitamín K, vitamín E a vitamín C. Také je bohatým zdrojem vlákniny.

Kalorické hodnoty

100 g vařené cizrny má přibližně následující nutriční hodnoty:

Energie:Bílkoviny:Sacharidy:Tuky:
686 kJ (164 kcal)8,9 g27,4 g2,6 g

Jak dlouho ji vařit?

Vždy byste měli před jakoukoliv úpravou cizrnu namočit na 10 - 12 hodin a poté vyměnit vodu. Následně ji můžete uvařit v papiňáku neboli tlakovém hrnci (45 - 50 minut), nebo v klasickém hrnci (2 - 3 hodiny). Při delším vaření neztvrdne a ani se nerozpadne, jen bude měkčí. V obou případech by měla být cizrna pěkně měkká. Pozor, při vaření by se voda neměla solit.

Co s ní připravit?

Z cizrny můžete uvařit polévky, připravit saláty, pomazánky nebo použít cizrnovou mouku do sladkých i slaných pokrmů. Často rozmixovaná cizrna zastává funkci pojiva u sekané nebo pokrmů s mletým masem. Oblíbený je též i hummus a falafel představující typické cizrnové pokrmy. Podívejte se na recepty níže.

Recept na hummus

Ingredience:
200 g cizrny
2 stroužky česneku
2 lžíce sezamové pasty (tahini)
půl kávové lžičky římského kmínu
špetka soli
1/2 citrónu
2 lžíce olivového oleje
mletý pepř

Postup:
1. Nejprve namočíme cizrnu na 10 - 12 hodin. Vyměníme vodu a pak ji dáme vařit. Pěnu, která se během vaření tvoří, odebereme lžíci. Vaříme zhruba tři hodiny.
2. Po uvaření odstavíme hrnec z plotny a přimícháme k cizrně sůl. Necháme vychladnout a po vychladnutí scedíme. Nálev nevyhazujeme.
3. Cizrnu společně se sezamovou pastou rozmixujeme, přidáme prolisovaný česnek, římský kmín, trošku pepře a opět chvíli mixujeme.
4. Během mixování postupně přilijeme trošku nálevu. Podle potřeby ještě dosolíme a přidáme trošku šťávy z citrónu.
5. Hotový hummus nachystáme do misky a ozdobíme olivovým olejem, kořením, bylinkami nebo oříšky. Podáváme s pečivem, chlebovými plackami (pita chléb) nebo klasickým chlebem.

hummus - recept z cizrny

Recept na falafel

Ingredience:
200 g cizrny
čerstvá kadeřavá petržel
čerstvý koriandr
2 stroužky česneku
mletá pálivá paprika
mořská sůl
čerstvě namletý pepř
římský kmín
1 vejce
1/2 citrónu
olej na smažení
pita chleba
červená cibule a salát na ozdobu

Postup:
1. Nejprve namočíme cizrnu zhruba na 10 - 12 hodin. Slijeme vodu, přilijeme novou a pak cizrnu dáme vařit. Pěnu, která se během vaření vytvoří, odebereme lžíci. Vaříme asi tři hodiny.
2. Po uvaření slijeme vodu z cizrny a vložíme ji do mixéru. Do něj dále přidáme nasekanou petržel, koriandr, prolisovaný česnek, koření podle chuti (mletou papriku, sůl, pepř, římský kmín), trošku šťávy z citrónu a vajíčko. Všechno rozmixujeme.
3. Z těsta vytvoříme kuličky, které umístíme na plech vyložený pečicím papírem, pokud je chceme mít pečené (pečeme 15 minut při 180°C), nebo smažíme v rozpáleném oleji v případě smažené varianty.
4. Podáváme s pita chlebem a ozdobíme nakrájenou cibulí a salátem dle preferencí.

Místo zdlouhavého vaření cizrny můžeme použít rovněž cizrnu z konzervy.


Nový komentář do diskuze: