logo

Detoxikace organismu - odlehčený jídelníček

Rady Problémy Zdravý styl Detox
zelenina

Zhubněte s unikátními produkty:


Vypadá to, že konečně začíná jaro. Co říkáte na to, že byste si pročistili zaneřáděný organismus od nebezpečných toxinů? Toxiny se dostávají do těla špatným životním stylem (tady patří přejídání, kouření, nevhodná strava, alkohol, nedostatečný pohyb,...), ovzduším, stresem nebo léky. Právě jaro je nejlepší na detoxikaci organismu a na to, abyste měli odlehčený jídelníček.

Neříkejte, že vás se tento problém netýká. Pravděpodobně týká. Mezi projevy zaneseného organismu patří zažívací problémy, horší stav pleti, vlasů a nehtů, alergie na potraviny, únava, chuť nebo problémy s imunitou. Po náročné zimě plné mlsání, přejídání se a lenošení je detoxikace organismu na místě.

Organismus je možné detoxikovat hladovkou, která bude trvat až několik dní, konzumací zeleninových šťáv nebo jen odlehčeným jídelníčkem. Samozřejmostí je i pravidelné pití detoxikačního čaje, zákaz pití alkoholu a kávy.

Netřeba připomínat, že v případě střídmějšího stravování připravujte pokrmy dušením, vařením v páře nebo pečením. Odlehčený jídelníček by se měl držet alespoň dva týdny.

Jaké potraviny by se měly vynechat?

Během detoxikace vynechte lepek (nebo alespoň bílou mouku a výrobky z ní), mléko včetně mléčných výrobků, cukr, sůl, ztužené tuky, červené maso, uzeniny a potraviny, na které máte alergii či intoleranci.

Naopak jezte více zeleniny (červená řepa, zelí, ředkev, celer, cibule, česnek, zázvor,...) a ovoce, ořechy a semínka, celozrnné výrobky, používejte bylinky a olivový olej. Maso si vybírejte libové a bílé. Také si můžete dát ryby (vhodné jsou čerstvé či mražené, uzené nebo v konzervách nejsou vhodné).

Znáte nový doplněk stravy Hepafar Forte Premium na detoxikaci?

Detoxikační jídelníček

1. den jezte pouze zeleninu. Vybírejte nejlépe tuzemskou a sezónní. Rajčata z Maroka opravdu nejsou na detoxikaci nejlepší. Snězte raději mrkev, řepu, ředkev, zelí, česnek, cibuli...
2. den jezte pouze ovoce. Stejně jako u zeleniny si vybírejte tuzemskou a sezónní. Jablka a hrušky jsou mnohem lepší než mango nebo nektarinky, které jsou dovezené kdo ví odkud.
3. den zapojte do stravy postupně celozrnné potraviny nebo brambory.
4. - 7. den kombinujte celozrnné potraviny s libovým masem nebo rybou. Nezapomínejte na dostatek zeleniny.

V dalším týdnu pokračujte jako na konci minulého týdne (celozrnné výrobky, libové bílé maso a ryby). Nezapomeňte na dostatek zeleniny, bylinek, semínek a ořechů. Pokud se neobejdete bez mléčných výrobků, dejte si neochucený kefír.

Nezapomeňte na dostatečný pitný režim, který je obzvláště při detoxikační dietě velmi důležitý. Vhodná je voda (ne perlivá ani ochucená), bylinkové čaje a detoxikační čaj. Dále se napijte domácích zeleninových a ovocných šťáv.
Měli byste jíst co cca 3 hodiny a porce by měly být přiměřené.

Také je důležitý pohyb - nejlépe choďte každý den půl hodiny pěšky, běhejte nebo jděte do posilovny.

Po detoxikační kúře se budete cítit mnohem lépe. Přestanou vám zažívací problémy, pleť i stav vašich vlasů bude lepší a budete se cítit plní energie. Po dietě začněte zařazovat další potraviny postupně, opravdu není nejlepší si dát vepřo, knedlo, zelo, pivo a zákusek. Ale opravdu s tím začněte postupně.


Diskuze k článku


Dobrý den, ptám se jestli v odlehčeném jídelníčku od 4 dne můžu zařazovat ovoce nebo jen zaleninu a kolik těch bilkovin doplnit za den. Děkuji za odpověď Barvíková Dáša
Dáša, 14. 3. 2013 15:08
Tipuji, že i ovoce se už může jíst. A kolik bílkovin to netuším, ale řekla bych, že přiměřeně :)
Iva, 14. 3. 2013 16:17
Máte to už někdo vyzkoušené? Asi jdu do toho :)
eM, 18. 3. 2013 16:31
Mám týden za sebou a musím říct,že je to bezva. Mám problém s vodou v těle (zadržuje se mi v těle)a uplně jsem se odvodnila. Otoky zmizely bříško mi skoro splasklo. Nemám námitek a to jím pouze zeleninu atd.
Dáša, 18. 3. 2013 21:28
Dobrý den, dá se tím shodit nějaké to kilo dolů?
Šárka, 15. 5. 2013 11:42
Ano, dá se shodit a ještě přidat pohyb a pravidelnou stravu.
Dáša, 9. 10. 2013 10:15
Dobrý den, mohu se zeptat, přítelkyně je v 5 měsíci těhotenství je to vhodné tedy i pro těhotné ženy? Děkuji
Tomáš, 3. 3. 2014 13:06
Ahoj, tak jsem dva týdny po detoxu a... první dva dny jsem myslela, že umřu hlady. Pak to nějak přešlo. Měla jsem tak nesnesitelnou chuť na kávu, že jsem to pořád chtěla vzdávat a přemáhala jsem se. Vydržela jsem, srazila 3kg dolu, břicho mi úplně splasklo, srovnaly se mi problémy s vyprazdňováním a mám spíš problémy teď sníst celou porci při obědě. Večer nemám vůbec hlad ani chutě. Co se týče mé touhy po kávě, bylo to první, co jsem si dala, když bylo mé odpírání všeho ukončeno. Kupodivu mi můj vysněný hrníček kávy vůbec nechutnal a teď na tento lahodný mok nemám ani trošku pomyšlení ani chuť. Doporučuji to všem. Je to o silné vůli a hlavně se budete cítit skvěle.
Ráďule, 5. 3. 2014 20:03
O detoxu si teprve zjišťuji podrobnosti a chci si vybrat pro mě přijatelnou variantu. Jak ale vydržet první dva dny? Zelenina a ovoce? A těhotným a kojícím ženám bych tohle vůbec nedoporučila, sama mám 2 děti. Všude se psalo, že toxické látky, které se nám budou z těla vyplavovat se dostanou do mateřského mléka a tím je může získat i miminko a to asi žádná maminka nechce. A stejně tak si myslím že i těhotné ženě to neprospěje. Vyvážený jídelníček a vitamíny a minerály získané z přirozené stravy jsou pro budoucí maminku a miminko to nejlepší. Detox nechte až po ukončení kojení.
Renata, 6. 3. 2014 8:13
Díky za příspěvek ;) ...půjdu tedy do toho sám...Od pondělka chci začít.
Tomáš, 7. 3. 2014 14:37
Proc nejsou rajcata z Maroka na detoxikaci nejlepší? V Maroku sem byl a jejich rajcata jsou uplne sejna jak Ty nase ... nechapu.
Dan, 31. 3. 2014 9:47
nejspíš z toho důvodu, že dovozem ztratí svou kvalitu, tak je lepší si dát česká rajčata........?
Míša, 8. 5. 2014 19:36
Mužu podstoupit detoxikaci i teď v létě? Na jaře jsem to nějak nestihla :-(
Barča, 22. 7. 2014 12:42
Mám za sebou první den a je to mazec, já jsem naposled byla takhle zesláblá při chřipkách apod... dokonce jsem si musela vzít volno z práce, fyzickou zátěž bych nedala... Chtěla bych vědět, jestli to pomůže i na problematickou pleť, jestli má někdo zkušenosti... díky..
Mates, 19. 6. 2015 10:14
Ahoj. Jak říká mates je to fakt mazec. Já začnu zítra desetidenní očistu citronadou s pepřem a javorovým sirupem ze stránek krasojízdy.koupím vše, večer si dám ten čaj jakožto v nultý den. Mám noční takže asi vím co budu v práci dělát :-D a v pátek ráno slaný nálev. No to bude Fičák. Mám v plánu pak přejít na tento jídelníček a pak na mléčnou abych dala svalům bílkoviny. No a uvidíme. Někdo se mnou
žofi, 25. 5. 2016 17:25
Ahoj, chci se jen zeptat, jak má být zelenina upravená, zda má být jen čerstvá nebo i třeba dušená? Předem děkuji za odpovědi :)
Tereza, 18. 8. 2016 19:50
Nový komentář do diskuze: