logo

Proč je každodenní vážení nesmyslné?

Tipy Jak na to Zajímavosti
žena stojí na váze

Zhubněte s unikátními produkty:


Nedokážete si představit den bez toho, aniž byste se ráno zvážili? Líbí se vám, když vidíte o trošku menší číslo a naopak jste naštvaní, když vážíte o 100 gramů více než včera? Není důvod se kvůli váze stresovat, protože samotné číslo o ničem nevypovídá. Víte, jak to vlastně s úbytkem váhy je a jak často byste se měli vážit?

Vážit se každý den je nesmysl

Každodenní vážení je nesmyslné, protože za den se při zdravém hubnutí zhubne jen několik desítek gramů. Bereme v potaz, že zdravě by se mělo zhubnout za týden asi 500 gramů. Na den to vychází 71 gramů a tak malý rozdíl mnohé váhy ani nerozeznávají. Dále na váhu má vliv jídlo, tekutiny, hladovka, pocení, menstruace, toaleta nebo i sport předcházející den. To znamená, jeden den budete hodně pít, bude vážit následující den více a další den zas méně pít a budete vážit méně. Z toho by se dalo odvodit, že jednou jste přibrali a jednou zase zhubli, což je pochopitelně blbost. Rozdíl je způsoben je větším příjmem tekutin. Váha slouží pouze pro orientaci, navíc každá váha může vážit jinak.

Kdy se vážit? Ráno nebo večer?

Nejlepší je vážit se jednou týdně nebo jen dvakrát měsíčně. Nutné je ale vážit se vždy za stejných podmínek - nejlépe ráno bez oblečení (nebo jen v prádle) a po toaletě, samozřejmě před snídaní a před napitím. V případě, že se jednou zvážíte po snídani, jednou po ní, čísla se pak mohou mírně lišit. Ovšem jen na váhu se nespoléhejte, protože ji může ovlivnit velký příjem tekutin předcházející den, menstruace nebo i nemoc.

Důležitější než váha jsou míry

Ač to tak nevypadá, tak míry jsou mnohem důležitější než váha. Když zhubnete například 5 kilogramů, nikoho nebude zajímat, kolik jste přesně zhubli a hlavně si vás nikdo nebude převažovat. Když si ale obléknete menší velikost oblečení a jste štíhlejší, toho si leckdo všimne. Budete vypadat štíhleji a každý pozná, že jste zhubli. Častým mýtem je, že váha je důležitá, ale tak to vůbec není. Můžete ztratit svaly, můžete být zavodnění nebo se můžete zbavit vody. Nejen z těchto důvodů je vhodnější pravidelné přeměřování.

Jednou či dvakrát měsíčně si přeměřte krejčovským metrem partie, jako jsou prsa, pas, břicho, boky, stehna a míry si zapište. Zmenšování obvodu těchto partií znamená, že hubnete tuky a ne svaly nebo vodu. Určitě chcete zhubnout právě tuky, které jsou na obtíž. Takže i bez váhy poznáte, že hubnete.

1 kg svalů vs. 1 kg tuku

Jeden kilogram, ať svalů nebo tuku, je stále jeden kilogram. Rozdíl je ale v jeho objemu. Pro představu se podívejte, jak vypadá kilogram libového hovězího masa a kilogram sádla. Rozdíl je opravdu velký a stejně tak to vypadá i na postavě. Můžete se podívat na dvě stejně vážící osoby, jedna má zpevněnou postavu a jedná má rozkydlou postavu. Lépe bude vypadat ta s tou zpevněnou postavou. Z tohoto důvodu je nutné zhubnout tuky (špeky), protože ty jsou vidět a postavu si cvičením zpevnit a vytvarovat.

Osobní váha s měřením tuku a vody?

Domácí digitální váhy často mají funkci na měření tuku a vody v těle. Na některých je možné si vytvořit i profil a zvážit se. Tyto váhy ale nefungují stoprocentně, ale jen orientačně. Dobře to lze vysvětlit na příkladu, do profilu si zadáte například, že jste žena s nějakou výškou a věkem. Vyjde vám, kolik procent tuku a vody je ve vašem těle. Když se ale na stejný profil zváží muž, tak mu vyjdou zcela jiné hodnoty. Tyto domácí váhy to určují jen orientačně a berou z velké části pouze dolní polovinu těla. Na tyto údaje jsou lepší profesionální přístroje (např. bodystat).

Vážíte se pravidelně nebo jen jednou za čas?


Diskuze k článku


Vazim se vzdy prvniho v mesici, uplne to staci. K tomu i merim, at je to kompletni.
Darina, 4. 5. 2014 21:36
Nový komentář do diskuze: