Domácí šunka je lepší než kupovaná
29. 11. 2014 Recepty Zajímavosti JídlaŠunka je zařazována do našeho jídelníčku velmi často, někdy i několikrát denně. V obchodech najdeme různé šunky a to jak méně kvalitní, tak i kvalitní. Tyto uzeniny se liší nejen kvalitou, obsahem bílkovin, dusitanů, zahušťovadel, obsahem soli, ale také cenou.
V obchodech najdeme celkem velký výběr, je možné si vybrat jak levnější, tak i dražší. Nutné je ale počítat s tím, že v tomto případě platí, že dražší je kvalitnější. Pokud ale nechcete sahat po dražší a kvalitnější, můžete si šunku, která bude chutná, kvalitní i levná, vyrobit doma. Recept na šunku je velmi snadný, tak ho vyzkoušejte.
Výroba domácí šunky není vůbec složitá, o čemž se můžete přesvědčit po přečtení receptu a při její výrobě doma. Šunka se může uvařit v šunkovaru nebo bez šunkovaru v obale na tlačenku.
Domácí šunkovar můžete koupit i u české firmy Tescoma. Tato forma není drahá, a pokud budete šunku pravidelně připravovat, tak se vám její cena vrátí do pár týdnů.
V akci ho koupíte zde v e-shopu.
Výhodou domácí šunky je, že přesně víte, jak hezké maso do ní dáte, jaký druh použijete, zda si ji připravíte bez rychlosolí nebo zda si do ní dáte dusitany, jejichž účinky na zdraví jsou sporné. Na druhou stranu šunka vyrobená doma bez dusitanů moc dlouho nevydrží, měla by se zkonzumovat do tří dnů od uvaření, pak by se v ní mohly začít tvořit nebezpečné bakterie.
Jak se dělá domácí vepřová šunka?
Ingredience:
1 kg vepřové kýty
20 - 25 g kuchyňské nebo mořské soli (nebo 20 g soli a 5 g Pragandy)
lžička cukru nebo lžíce medu
100 ml vody
1. Kýtu omyjeme, odstraníme blány a tučné části. Poté ji nakrájíme na menší kostky (do 2x2cm). Asi 200 g masa můžeme pomlít na strojku nebo rozsekat nadrobno, aby směs lépe držela. Vše vhodíme do mísy.
2. Do mísy také přidáme sůl (případně i Pragandu) a cukr nebo med.
3. Teď je nutné maso pořádně rukama promíchat a maso promasírovat (asi 30 minut). Během hnětení se začne uvolňovat bílkovina, nutné je ale pracovat dále a postupně přilévat vodu.
4. Následně celou směs můžeme dát do uzavíratelné krabičky, pytlíku nebo jen do přikryté mísy a pak vložíme do lednice na dva dny odležet. Během té doby se hodí třikrát po deseti minutách zase promíchat.
5. Potom maso dáme buď do obalu na výrobu tlačenky (tlačenkové střevo), nebo do šunkovaru. Do střeva maso musíme postupně napěchovat a stlačit. Střevo pak pořádně uzavřeme. Nebo maso dáme do sáčku a pak do šunkovaru (u některých šunkovarů není nutné dávat maso do sáčku).
6. Následně přejdeme k samotnému vaření šunky. Šunku vaříme nejlépe při teplotě 75°C, nesmí se při vaření přesáhnout teplota 80°C, protože jinak bude chutnat jako vařené vepřové. Teplota se zjistí pomocí teploměru. Šunka se vaří 90 - 120 minut.
7. Až bude šunka hotová, nechá se vychladnout. Pokud by se vyndala dřív, rozpadla by se. Po vychladnutí se může nakrájet a konzumovat.
8. Šunka by se měla skladovat v lednici a do tří dnů sníst.
Šunka bez dusitanů je šedá
Pokud během výroby nepoužijete Pragandu, šunka bude trošku šedá. Nejedná se o závadu, nýbrž o vlastnost. Může se normálně konzumovat (ale vydrží jen pár dní). Trošku na lepší barvu pomáhá, když se místo soli dá mořská sůl. Taktéž je možné přidat barvivo z červené řepy, ale to je jen pro lepší optický dojem. Konec konců některé firmy, které prodávají šunku bez dusitanů (např. Biofarma Sasov), nabízí také šedou šunku a další uzeniny.
Co je Praganda?
Praganda je řeznická solicí nakládací směs (solicí dusitanová směs, rychlosůl), která se používá při výrobě masných výrobků. Díky dusitanům jsou uzeniny hezky růžové a výrobky mají delší dobu trvanlivosti. V této směsi se nachází kamenná sůl, přírodní sladidla nebo cukry, dusitan sodný a v některých směsích i jód. Balení, které je určené k domácí výrobě, váží 250 g a stojí kolem 10 Kč. Seženete jej v drogeriích (např. Teta), v obchodech Tesco atd.
Kolik dát soli?
V šunce by mělo být nejlépe 2 - 2,5%. Pokud ale někdo chce nebo mu chutná méně slaná šunka, tak nebude vůbec vadit, pokud bude obsahovat pouze 1,5%. S malým obsahem soli je vhodná pro děti nebo pro ty, kteří mají vysoký krevní tlak. Slanější než 2,5% by neměla být.
Co se týče případné kombinace soli a Pragandy, tak záleží na vás jaký poměr zvolíte. Někteří přidávají k soli 5 g Pragandy a někteří i 15 g. Záleží na zkušenostech a na požadavcích na růžovou barvu.
Šunkovar
Šunkovar se dá koupit v různých provedeních - hliníkový, plastový nebo nerezový. Některé z nich mají rovnou i teploměr, který při vaření oceníte. Šunkovary stojí od 800 Kč, s teploměrem o trošku víc.
Šunkovar s teploměrem (hodí se i na přípravu paštiky) můžete koupit v tomto e-shopu.
Foto: Tescoma
Kdysi za našich prababiček a babiček se vařila šunka běžně doma, možná i ta vaše bude ještě vlastnit šunkovar nebo jej najdete někde doma. Může se vám hodit a to nejen na vyzkoušení.
Se šunkou se dá kouzlit
I když se vám na první pokus domácí šunka nepovede, může se třeba trošku rozpadat, tak vězte, že s každým dalším vařením to půjde lépe. Navíc ji můžete připravit s různým kořením, různými druhy masa (kuřecí, králičí, hovězí, mix), bylinkami, ořechy či s medem - doslova se dá s ní kouzlit. Už nebudete chtít šunku z obchodu, ale vždy si raději připravíte vlastní, u které budete přesně vědět, co do ní dáváte. Na internetu nebo ve starých kuchařkách najdete recepty na šunku a další uzeniny, díky kterým si zpestříte svůj jídelníček.
Vyjde šunka levněji?
Pravděpodobně vás zajímá, na kolik domácí šunka přijde. To vždy záleží na tom, za kolik koupíte maso. Cena dalších surovin jako je cukr, sůl a případně Praganda je neznatelná při tak malém použití.
1 kg vepřové kýty 90 - 150 Kč = 1 kg šunky
1 kg bio vepřové kýty 330 Kč = 1 kg šunky
Přesně tak, domácí vařená vepřová šunka je mnohem levnější než ta z obchodu.
Máte zkušenosti s tím, jak uvařit domácí šunku? Který používáte recept?
Diskuze k článku