logo

Vitariánství (syrová strava) je velice oblíbené

Diety Zdravý styl Tipy Vege
živá strava

Vitariánství je založeno na příjímání pouze syrové rostlinné stravy (živé stravy). Vše, co je zpracované, je totiž mrtvé bez vitamínů, enzymů a minerálů. Tělo pak strádá a následně je člověk náchylný k různým nemocem podle tohoto směru, zatímco živá strava (raw food) všechny tyto nezbytné látky obsahuje.

Vitariáni konzumují pouze ovoce, zeleninu, ořechy, semena, naklíčené luštěniny a obilniny. V jejich stravě se nevyskytují bílé jedy (mouka, mléko, cukr a sůl), pečivo, vařené pokrmy nebo maso. Všechno je v přírodní podobě plné zdraví prospěšných látek nebo sušené při teplotě max. 42°C.

Výhody vitariánství

Zastánci vitariánství tvrdí, že tento životní styl má mnoho výhod:

  • zlepšení zdravotní stavu a vyléčení nemocí
  • plno energie
  • menší pocení
  • raw dieta pomáhá zhubnout na ideální váhu
  • konzumace živých potravin
  • netřeba užívat vitamíny, protože vše je ve stravě

Nevýhody živé stravy

  • lékaři je tento směr odmítán
  • odsuzování a nepochopení ostatních
  • strava je náročnější na přípravu
  • strava je dražší
  • nutnost vzdát se oblíbených jídel
  • možnost propadnutí stravě jako sektě

Existuje nespočet receptů na živou stravu od pizzy, burger, koláče až po těstoviny. Až na jednu výjimku - vše je syrová strava. Těstoviny jsou připraveny z cukety, korpus pizzy z pohanky, burgur ze žampionu a koláč z ovoce. Stačí si vyhledat různé recepty nebo navštívit vitariánské restaurace (např. v Praze a Brně). Také je možné koupit různé výrobky, které jsou přímo vyráběny v souladu s raw food (vita placky různých příchutí).

Máte s tímto směrem zkušenosti? Cítíte se nebo cítili jste se lépe s živou stravou?


Diskuze k článku


Jako vitariánka si dovolím oponovat některým nevýhodám. Vitariánská strava je pro jedince rozhodně levnější - kilo hrušek stojí zlomek ceny co kilogram masa. A mně často stačí k jídlu kilo hrušek na celý den. (A taky bych dřív říkala: Z toho se nenajím) Cenové rozdíly se můžou stírat tehdy, když srovnáváte bio ovoce a zeleninu s masem napumpovaným hormony a antibiotiky. Co se týká přípravy, běžná vitariánská jídla jsou otázkou pár minut včetně uklizení nádobí. Náročnost přípravy se objevuje až při složitějších jídlech, kde se objevuje například práce se sušičkou.
Nutnost vzdát se oblíbených jídel bych nazvala spíš nutností zbavit se závislostí (například na cukru a soli). Stejně jako drogově závislí. Na živé stravě se mi chutě vyčistily, změnily. Má dříve oblíbená jídla už teď beru jako odpadky a je mi zle jen při pomyšlení na ně.
Stejně tak bych nepaušalizovala jaké jídlo se z čeho vyrábí. Těstoviny nemusí být z cukety, v koláči nemusíte mít ovoce, základ pizzy nemusí být z pohanky a burger ze žampionu máme zatím jen u nás v restauraci, zatím jsem ho nikde jinde takto neviděla.
Propadnutí sektářství skrz stravu je podle mě úplně mimo. To stejné se vám může stát s čímkoliv jiným, třeba s hraním člověče, nezlob se.
V článku je více znaků jen velmi sporadické zkušenosti autora (či autorky) s živou stravou, ale i snaha se cení :) Každopádně přeju hodně sil a nadšení do dalšího poznávání tajů živé kuchyně.
Janka z brněnského Kiwka, 23. 11. 2012 15:06
Je to celkem zajímavý jíst jen syrový jídlo, ale nedokázala bych to.
Akorát nechápu, proč se srovnává ovoce s 1 kg masem. Vždyť snad nikdo normální denně nesní kilo masa. Já aspoň ne.
Ananas, 10. 12. 2012 17:25
Ahoj, potřebovala bych poradit, jak by měl asi vypadat jídelníček Už přes rok nejím maso a vůbec mi nechybí, před 5 měsíci jsem přestala jíst pečivo a vše, kde je obsažena mouka. Chvíli jsem tak skoušela jíst a musím říct, že jsem se cítila opravdu dobře, o mnoho lehčí a tím nemyslím že jsem zhubla. Ale i tak, bych potřebovala radu s jídelníčkem. Budu ráda za odpověď Mějte se
Lenuš, 30. 4. 2013 14:22
Všeho moc škodí. Myslím tím, když se bere vše jako dogma. To je totální pitomost. Stačí použít selský rozum a inspirovat se ze zvířecí říše a i od předků. Nic se nemá přehánět.
Jana, 23. 8. 2013 10:26
ráda bych se přidala, ale nevím jak začít se stravou. Jinak trpíčasto na chudokrevnost, jestli je toto správná cest.a
Jarka, 3. 4. 2014 19:53
Vitariánské stravě říkám jednoznačně ANO! Je mi téměř 70 let, stravuji se takto asi 1/2 roku. Krásně jsem zhubla a nehladovím, proti svým vrstevníkům jsem jednoznačně na tom lépe fyzicky i psychicky. Jako milovník zvířat apeluji na jejich majitele, aby také své miláčky začali krmit místo granulí a konzerv přirozenou stravou, t.j.syrovým masem, ovocem a zeleninou. Vyvarují se tak rakoviny, která je dnes běžnou nemocí u psů i koček. Víte snad o pra.....předcích psů /tedy vlků/, že by si dělali granule a konzervy? Ještě doplňuji: už nemám vysoký tlak, cholesterol, zlepšuje se mi artroza v kolenou, ztrácejí se mi stařecké skvrny, na svůj věk mám pěknou pleť atd.
Magda, 15. 7. 2014 16:02
Jde dohromady raw a alkohol? Ted samozrejme nemyslim opilectvi,ale kvalitni vino ci domaci palenka.
Derek, 15. 7. 2015 19:59
Ahoj,je tu někdo?? Já právě a pomalu začínám s Raw stravou. Nechci být 100% vitarián ani vegan,ale zhruba v poměru 80% Raw k 20% normální stravy.Zřejmě si občas dám klasický oběd a polévku,ale nebude to pravidelně. Ale nikdy neříkej nikdy,takže třeba mně to chytne a budu 100% Raw ?? Přidej se,pokud jsi na tom podobně jako já :-)
Rybka, 13. 7. 2016 10:37
Nový komentář do diskuze: