logo

Veganská dieta ke zdraví a štíhlé postavě

Diety Zajímavosti Tipy Diety na hubnutí Vege
veganská dieta

Zhubněte s unikátními produkty:


Veganská dieta je poslední dobou velmi oblíbená, nejedná se ale o dietu v pravém slova smyslu, ale o životní styl a způsob stravování dodržující se napořád. Veganství je založeno na vyloučení masa, ryb a všech živočišných produktů ze stravy.

Pro někoho je veganská dieta něčím nepředstavitelným, protože by si nedokázal představit život bez oblíbeného masa, uzenin či mléka, pro někoho je zase nepředstavitelné, že by se tím měl stravovat.

Jaké jsou důvody k přechodu k veganství?

Mezi nejčastější důvody, které vedou lidi k přechodu na veganství, patří respekt ke zvířatům žijících v krutých podmínkách, k životnímu prostředí, zdravotní stránka, nechuť masa nebo móda.

Respekt ke zvířatům

Ve velkochovech, kde žije většina zvířat určených ke konzumaci, je pro ně obecně málo místa, jsou často uzavřená v halách, které jsou uměle osvětleny bez přítomnosti denního světla. K tomu také nedostávají přirozenou stravu, ale pouze připravenou a svůj život doslova stráví tím, že jsou neustále krmena, aby co nejdříve vyrostla do požadovaného stavu. Ve velkochovech trpí, poté jsou hromadně převážena na jatka (pokud nejsou jatka přímo na místě) a tam někdy krutým způsobem jedno po druhém zabito.

Stejné je to i u mléka, kdy se krávy neustále oplodňují, aby dávaly mléko. Samozřejmě mládě je velmi brzo odstaveno.
Slepice stráví svůj život na velmi malém prostoru, aby mohla pořád snášet vejce.

Ryby jsou buď chované v otřesných podmínkách ve velkochovech, nebo se loví v oceánech, často při lovu jich množství zemře, velké množství je do sítí zachyceno omylem a následně jsou jen tak vhozeny zpět do moře. Mořské ekosystémy jsou ničeny a některé mořské druhy jsou na pokraji vyhubení.

Respekt k životnímu prostředí

Dále k držení veganské diety může vést i fakt, že chov zvířat je mnohem náročnější než pěstování rostlin. Zvířata snědí více krmiva, produkují více exkrementů a je nutné jim podávat víc léčiv. Dále je živočišný průmysl zatěžující pro Zemi kvůli přepravě zvířat, jejich krmiv, vody, atp. Pouze rostlinnou konzumací by se dalo planetu méně zatěžovat.

Zdravotní stránka

Říká se, že vegani jsou zdravější, mohou se vyhnout různým onemocněním, kterými trpí všežravci, a jsou spokojenější. Navíc je tato strava vhodná i pro sportovce, hubnutí či i v těhotenství (lékaři ale nedoporučováno). Obecně si dávají víc pozor na své zdraví a na to, co jedí.

Móda

Ano, i módní výstřelek se může projevit změnou stravování. Vegetariánství a veganství se často objevuje mezi náctiletými studenty, kteří jej chtějí vyzkoušet, protože ostatní tak také jedí.

Co je zakázáno konzumovat?

Vegani nekonzumují maso, ryby, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, vejce, někdy med, vyhýbají se cirkusům, zoo, kožešinám a kosmetice testované na zvířatech.

salát

Jak začít s veganstvím?

Přecházet na veganskou stravu by mělo být spíše postupné. Málokdo se stane ze dne na den veganem ze všežravce, většinou se jedná o postupnou změnu z vegetariánství na veganství. Seznámí se tak s náhražkami masa (robi, seitan, sója, tempeh, tofu,...), mléka (obilná nebo rostlinná mléka) a pokrmy (existují recepty na mnoho pokrmů ve veganské variantě - pomazánky, polévky, karbanátky, dorty, dezerty, pečivo, palačinky, pizza, sýr, perníčky, vánoční cukroví,...).

Ze začátku se doporučuje postupně ze stravy vyřazovat maso a ryby, po týdnech vyřadit i mléko a mléčné výrobky a následně i vejce. Celou dobu je vhodné pravidelně ostatní pokrmy nahradit za veganské, nejlépe se inspirovat z veganské kuchařky nebo zajít do restaurace (Praha, Brno, Ostrava). Existují i knihy o prospěšnosti této stravy i s návody a radami.

Dále je nutné dopředu počítat s reakcemi okolí, které bývají většinou negativní. Čekají na vás otázky typu, nebude ti něco chybět, to nemyslíš vážně, budeš nemocný,... Musíte se naučit s nimi počítat a dobře vysvětlit.

Jak již bylo řečeno, veganská dieta není krátkodobá, ale měla by se jednat o změnu na celý život. Někteří vydrží, jiní opět sklouznou k minulé stravě. Z některých se stanou raw vegani (vitariáni).

Jaká jsou zdravotní rizika bezmasé stravy?

Mezi rizika patří malý přísun železa, vápníku, tuků a vitamínu B12. Často se při veganství snadněji hubne.
Obecně je nutné dbát na správně sestavený jídelníček, který by měl obsahovat všechny složky potravy a dodatečně vitamín B12. Nejvíc na něj musejí dbát ženy při těhotenství a taktéž není nejvhodnější bez hlubokých znalostí krmit tak děti do tří let podle WHO.

těstoviny

Na druhou stranu...?

  • Pokud by se lidé měli stravovat pouze rostlinnou stravou, kde by se všude obilí a další plodiny pěstovaly, když vhodných půd již mnoho nezbývá?
  • Jak by lidstvo dokázalo přežít od člověka zručného až po teď, kdyby nekonzumovalo maso?
  • Jak by se měla testovat ze začátku kosmetika, když ne na zvířatech? To by byl někdo ochotný ji na své vlastní kůži testovat? Ano, teď se již v Unii nesmí na zvířatech testovat.
  • Jak by se měly testovat léky? Často se stává, že díky testům na zvířatech jsou testy kvůli velmi nežádoucím účinkům a případné smrti zastaveny. Na lidech ve velmi malém vzorku se testují až po úspěšných testech na zvířatech. Chtěl by se někdo pro výzkum a léčbu ostatních obětovat, aby zachránil laboratorní zvířata?

Psáno všežravcem. :)

Jste vegani? Pochlubte si v diskuzi, jak dlouho?


Diskuze k článku


Pokud by se lidé měli stravovat pouze rostlinnou stravou, kde by se všude obilí a další plodiny pěstovaly, když vhodných půd již mnoho nezbývá? ach boha :D to nemůže být myšleno vážně - a ty armády zvířat žijí ze vzduchu? velká většina zemědělské plochy země je určena výhradně pro skrm hospodářských zvířat (o které by při veganské utopii nebyl zájem, poptávka)
lrrks, 26. 1. 2014 23:45
• Pokud by se lidé měli stravovat pouze rostlinnou stravou, kde by se všude obilí a další plodiny pěstovaly, když vhodných půd již mnoho nezbývá? - 65-70% zemědělské půdy je využito ke krmení zvířat, které potom jíme. Vzhledem k tomu, že poměry k zemědělské ploše jsou takové, že ta samá plocha uživí jeden díl masožravců nebo 14 dílů vegetariánů nebo 50 dílů veganů, tak čísla mluví jasně. • Jak by lidstvo dokázalo přežít od člověka zručného až po teď, kdyby nekonzumovalo maso? - Maso nikdy dříve nemělo tak výrazné zastoupení v jídelníčku jako nyní. Lidstvo bylo při svém vývoji převážně tvořeno sběrači, případný úlovek byl občasný. A eskymáci, kteří jedí hlavně maso, se dožívají průměrného věku 37 let. • Jak by se měla testovat ze začátku kosmetika, když ne na zvířatech? To by byl někdo ochotný ji na své vlastní kůži testovat? Ano, teď se již v Unii nesmí na zvířatech testovat. - Testy na zvířatech jsou velmi často neprůkazné, zvířecí tělo reaguje na mnohé věci a látky úplně jinak než lidské. Jak by se měly testovat léky? Často se stává, že díky testům na zvířatech jsou testy kvůli velmi nežádoucím účinkům a případné smrti zastaveny. Na lidech ve velmi malém vzorku se testují až po úspěšných testech na zvířatech. Chtěl by se někdo pro výzkum a léčbu ostatních obětovat, aby zachránil laboratorní zvířata? - Testy na zvířatech jsou velmi často neprůkazné, zvířecí tělo reaguje na mnohé věci a látky úplně jinak než lidské. A ano, jsou lidé, kteří velmi rádi podstoupí riziko testování léků za peníze. Neříkám, že je to super, ale dělají to vědomě na rozdíl od zvířat, která na výběr nemají. Myslím, že ta správná otázka není proč já jsem vegan, ale proč vy nejste?
Lukáš, 26. 1. 2014 23:45
Som veganom 2 a pol roka. Dakujem za pekny clanok. Chcem len reagovat na Vasu otazku,co sa tyka pestovania obilie a zaberanie pody na rastlinu vyrobu. Viac ako 60% rastlinej produckie ide zivocisnu a mozno aj viac.. ved kolko zje prasa ci krava..kolko vody sa minie na zavlahu...Ked sa to zoberie sumarom.. este kopa jedla ostane. Sa pozrite kolko jedal vyhadzuju supermarkety a len preto lebo museli by platit poplatky. A co sa tyka testovania liekov na zvieratach... aj tak sa to testuje na ludoch..teraz vela kozmetik prechadza na kozmetiku netestovanu na zvieratach.. lebo jednoducho sa to da.. :). Tak spat k otazke, energia vynalozena na vyrobu kila masa..je mnoh krat vyssia ako na vyrobu kila muky.. :) a potom sa clovek zamysli, ze ked sa prejde na raslinu vyrobu..kolko jedla ostane..a kolko plochy je zabratej.. zisti ze mu vystane a este aj dalsie stromy..zasadi.. lebo pri rastlinej produckie co je dnes.. aby sme uzivili obyvatelov, tolko nepotrebujeme.
Marek, 26. 1. 2014 23:52
Ach bože, když už chcete psát informativní článek o veganství a vegetariánství, tak si o tom, prosím, nejdříve něco zjistěte...I google by stačil. Prosím. Ty otázky na konci, děláte si legraci? Kde by se pro vegany pěstovalo? Víte, že stejný akr půdy uživí několikrát více vegetariánů než masožravců? A ještě nepoměrně více veganů? A co ten zbytek? Testy na zvířatech? Už vám někdo sdělil, že lidé nejsou zvířata? Proč myslíte, že se tolikrát hovořilo o léku na rakovině a kde nic tu nic? Ano, lék úspěšně léčil rakovinu...na myši...ne na člověku. A s kosmetikou? To myslíte vážně? Viděla jste někdy jak vypadají testovací haly? Zřejmě si myslíte, že zvířátka si tak v klidu žijí a sem tam jim někdo namaluje drápky lakem. Zvířata jsou spoutávána, vyděšena, týrána. Doufám, že vám to za ten makeup stojí. Slečna/paní si zřejmě neuvědomila, že pokud nad článkem stráví pod pět minut, že to nikdo nepozná. Jestli vás za tohle někdo platí, pak se nedivím, že je svět v krizi.
Vegetarián, 27. 1. 2014 0:01
Skvely nadpriemerny clanok o veganstve. Nie uplne to co by si vegani predstavovali, ale A+ oproti ostatnym. Az na tie otazky dole. Ale myslim ze pan Vegetarian to s agresivitou trosku prehnal.
L., 27. 1. 2014 0:04
ano psáno všežravcem, nicméně i tak celkem dobré :))), až na konec na druhou stranu :))), o pěstování obilí pro vegany :))) mluvit nebudu, to je prima joke, ale o testování léků a kosmetiky ano. To je jen bussines nic jiného. My jsme uvěřili tomu že to potřebujeme :)) a že tedy nutně musíme testovat, být spotřebiteli a živit ten nejstarší bussines tedy se zdravím a s krásou :)). Jak jsme pošetilí;). Ok, lidé prostě uvěří mnoha blbostem, ale mě spíš napadá, co s tím že my jsme takhle manipulovatelní mají společného ta zvířata!?! Nemůžeme je přeci zneužívat! Brát jim svobodu, zdraví, život!!!
Zuza, 27. 1. 2014 2:37
Add1 ) Nezlobte se, ale to s tou otázkou o pěstování obilí nemůžete ani myslet vážně. Vždyť na ní vtextu odpověděl/a sám/sama - Zvířata snědí více krmiva. Jak již bylo výše zmíněno, 1 akr půdy uživí 1 masozřavce nebo 50 veganů. Myslím, že tím je otázka zodpovězena. Dokonce německá Heinrich Böll Stiftung říká, že až 2/3 půdy by se při kompletním přechodu všech němců na veganskou stravu dalo zase vrátit přírodě nebo ji využít jinak, smysluplněji. Add 2) Je podstatné řešit, co bylo? Důležité je, že dneska je možné se bez problémů stravovat bezmasa a nezpůsobovat nikomu utrpení. Kdysi také bylo normální mít otroky, bylo normální, že žena je podřízena muži a nemá žádná práva. Proč se tedy zabývat tím, co bylo a neřešit to, co je dnes. Add3 a 4) Testy na zvířatech jsou naprosto neprůkazné, zvířata na plno látek reagují jinak. Zde více k alternativám, jak testů kosmetiky, tak léků:
Hanka, 27. 1. 2014 6:35
lol, vidět, že vegani jsou fanatici. hned se jich tu tolik seběhlo... jinak, proč by člověk nemohl maso ze zvířat? kvůli tomu, že je tím trápí a zneužívá? a co dělají zvířata??? proč nebere lev ohled na ostatní zvířata co jí, no? bere jim akorát svobodu, zdraví a život, ne snad? vegani, vidíte jací jste pokrytci? příroda si to naplánovala jinak a vy to otáčíte.
matěj, 27. 1. 2014 8:44
Matej, lenze lev je masozravec a predator...Ked si taky frajirek, tak si chod nieco ulovit ;-) A clovek od prirody masozravec nie je :)
Ajvenhou, 27. 1. 2014 10:21
Já bych testoval na vrazích, násilnících a pod.
Anti*, 27. 1. 2014 12:10
matěj: Ten lev většinou uloví slabý kus a nedělá to po miliardách. A z toho jednoho kusu se nají spousta druhů zvířat na několik dní. Od toho lva, přes ptáky až po červy. A i ten slabý kus si do té doby žil normální život, nikdo ho netýral, nedržel ve špíně a tmě, nebral mu mláďata, nevezl ho přes půl státu v horku/zimě bez vody a ve stresu na porážku... Myslím si, že na tohle opravdu právo nemáme. Navíc ten lev je masožravcem. My jsme všežravci či plodožravci/býložravci (máme s nimi opravdu nejvíce společných znaků). Většina se ale stále příklání k tomu všežravci a tak tedy máme na výběr co budeme jíst a měli bychom si zvolit stravování bez násilí! Maso je v pořádku v případě nouze kdy je to opravdu nutné pro přežití! My ale rozhodně o přežití nebojujeme. A faktem je že nadměrná konzumace masa není zdravá (a nevykládejte mi, že vy maso nadměrně nekonzumujete, znám opravdu jen málo lidí co si to maso dají jednou za týden. Buď ho žerou každej den nebo vůbec.). Stejně tak se začíná vyvracet prospěšnost mléka pro náš organismus. Myslím, že příroda správně zařídila to jak dlouho matka dítě kojí a že pak už mléko opravdu nepotřebujeme. Když už se obracíte na tu přírodu - znáte snad jiného živočicha který by v dospělosti pil mléko ještě ke všemu jiného druhu?
Frogoska, 27. 1. 2014 14:48
Moc pěkný článek. Velmi zajímavá je otázka testování léků a hlavně reakce čtenářů na tuto otázku. Všichni tvrdí, je to zlo, však jsou dobrovolníci kteří za pár stovek budou týden ďobat jejich lentilky. Je to jenom záměrná mystifikace velkých koncernů atd .... Ano, ve farmaceutickém průmyslu se točí opravdu veliké peníze a vždy budou. Je to dáno mnoha aspekty, například péčí o sama sebe či druhé. V dnešní době, kdy máte lékárnu téměř vždy za rohem se kvůli práci dopnete místo toho, aby jste týden potili bylinkové čaje v posteli. Stejný problém je u dětí, raději svému dítěti dáte antibiotika, která víte, že zaberou a pomohou mu, místo toho pokusů s bylinkovými čaji. Do velké míry toto ovlivňuje životní styl, změnil se systém práce, pracovní nasazení (zatížení těla), sportovní zatížení (ve středověku, jste nepotkal zástupy sportujících lidí - šlechta měla jinou zábavu, poddaní měli po robotě jiné starosti). Velmi se také změnila průměrná délka života. Například zmiňovaní eskymáci (37 let tuším), kvůli extrémním podmínkám ve kterých žijí, ale středověk - 50 byla vzácnost (babičky kořenářky z našich pohádek, jste opravdu nepotkali), nebo Afrika ve středověku, kde se lidé nedožívali ani 30 let. V dnešní době v 60 nejste ani v důchodu, nestarší lidé mají přes 100 let, znát někoho kdo má přes 90 není taková vzácnost a takřka každý má babičku nebo dědečka, který má přes 80 let. Z toho vyplývá, že se životní styl obrovsky posunul a natáhl funkčnost těla téměř o trojnásobek a z toho vyplývá potřeba ho opravovat a dodávat provozní látky. Je velice pěkné říct, že za pár korun ozkouší xyz lidí prášky, ale jaké prášky zkouší ? Jsou to léky, co už někdo na něčem testoval a jsou relativně v pořádku, maximálně vám bude nevolno, bude se vám chtít spát nebo vás bude bolet hlava. Většinou jsou to triviální léky, které pouze vylepšují stávající, nebo přináší alternativu ke stávajícím. Ale co, když jde o závažné nemoci? Například AIDS? Necháte se dobrovolně nakazit, aby jste zachránili 1000 myší ? Je zde i otázka Etiky: Podle Vás je neetické testovat léky na zvířatech, při tom máte vzorek pár milionů nakažených (Afrika) - bylo by tedy etické to testovat na těchto lidech? Však už stejné jsou nakažení a zachrání tím pár bílých myšek. Nebo je etické říct máte smůlu, pokusy na lidech jsou neetické, a zvířata by neměly trpět za to že jste se narodily na blbém světadílu.
Michal, 28. 1. 2014 8:15
Bez masa bych nepřežila, proto jsem ráda, že jsem našla pomoc anichž bych se musela omezovat. Začla jsem používat přípravek Obethin a zhubla jsem 5,3 kilo za měsíc. Nijak mě neomezuje nebo neunavuje naopak mě moc překvapil svou účinností.
Denisa, 11. 2. 2014 12:44
panebože.. poslední na druhou stranu - to napise jenom naprostej blbec...
jana, 26. 3. 2016 20:15
Toto je velmi neobjektivni clanek a je videt, ze ten kdo ho psal je ponekud mimo. Veganstvi neni o zakazech, ze to a to nemuzu, je to ovlastnim presvedceni a pristupu k zivotu...
Danielka, 12. 7. 2016 11:47
Nový komentář do diskuze: