logo

Ortorexie - posedlost zdravou výživou

Wiki PPP Zdravý styl Nemoc
Ortorexie

Zhubněte s unikátními produkty:


Ortorexie (orthorexia nervosa) je psychická porucha, při které se jedinec chorobně upíná na zdravou stravu. Toto slovo vzniklo z řeckého orthos správný a orexis chuť. Jedná se o posedlost zdravou výživou, která má velký vliv na chování a život dotyčného. Tato porucha je poměrně nová, protože se objevila až v osmdesátých letech minulého století, až v roce 1997 ji definoval americký lékař Steven Bratman.

Zdravá strava je poslední dobou in. V obchodech najdete koutky s bio potravinami, na každém rohu na vás čeká zdravá výživa a neustále se objevují nové restaurace (vegetariánské, vitariánské či veganské). Všude se hlásí, že je nutné se zdravě stravovat a že nesmí jíst to a to. Není nic špatného na tom zdravě se stravovat, naopak vyplatí se to, ale jakmile se z toho stane posedlost a smysl života, už se jedná o ortorexii.

Jak se tato posedlost projevuje?

Ze začátku dotyčný jí pouze zdravě a dává si pozor na to, co jí. Následně se ale zdravá strava dostává neustále i do běžného života. Ten, kdo ortorexií trpí, bere jako jediný smysl života zdravou výživu. Neustále zjišťuje, co smí a co nesmí jíst, jak je daná potravina zdravá, zda obsahuje éčka a jaké mu poskytne živiny. Dělí si je podle vlastních pravidel, zda je smí (jsou tedy zdravé) a zda ne (jedná se o nezdravé potraviny). Tvoří si zdravé jídelníčky, restaurací se bojí, má strach ze selhání a neustále se vzdělává v oblastech zdravé výživy. Snaží se stravovat pouze zdravými potravinami a být v tom dokonalý.

Často přestane konzumovat určité potraviny, stane se z něj například fanatický vegetarián, vegan, makrobiotik nebo vitarián. Odmítá přídatné látky, hledá farmářské, bio nebo racionální výrobky, odmítá smažení, pečlivě vybírá, co smí. Nosí si všude vlastní jídlo, protože to je lepší a zdravější. Taktéž pořád čte etikety, co obsahuje daný výrobek a má strach, aby mu nebyl podstrčen špatný výrobek či potravina.

Ortorektit v pozdější fázi nakupuje jen v několika obchodech a kupuje pouze několik vybraných potravin. To se ale projeví nedostatkem potřebných látek, neboť jeho strava je chudá na živiny a mohou se projevit různá onemocnění.

Jednoduchý test na ortorexii

Existuje jednoduchý Batmanův test, podle kterého můžete zjistit, zda jste posedlí jídlem. Odpovídejte pouze ano nebo ne.

1. Plánujete svůj jídelníček několik dní předem?
2. Přemýšlíte nad jídlem a stravováním více než tři hodiny denně?
3. Snížila se kvůli dodržování zdravého stravování kvalita vašeho života?
4. Stali jste se k sobě přísnější kvůli stravování?
5. Upřednostňujete kalorie místo vlastní chuti jídla?
6. Míváte pocit viny, když porušíte vaše zdravá pravidla?
7. Zvýšila se vaše úcta k sebe sama, protože se zdravě stravujete?
8. Vypustili jste z jídelníčku všechny nezdravé a dříve oblíbené pokrmy?
9. Míváte potíže se stravování mimo domov?
10. Pociťujete sebeuspokojení, když se stravujete zdravým způsobem?

1 - 3x ano - buďte bez obav, racionální stravu máte rádi, ale odsaď pocaď.
4 - 6x ano - zdravou stravu celkem dost řešíte a můžete snadno sklouznout i k ortorexii.
7 - 10x ano - trpíte ortorexií, měli byste vyhledat pomoc odborníka.

Kdo je nejohroženější?

Většinou se jedná o lidi vzdělanější s vyšší mzdou okolo 30 - 40 let, častěji jsou to ženy. V jejich okolí se objevil někdo obézní nebo nemocný.

Léčba ortorexie

Vzhledem k tomu, že se jedná o psychickou poruchu, není léčba zrovna nejjednodušší. Bez pomoci odborníka se vyléčit nedokáže. Důležité je, aby si dotyčný přiznal danou poruchu a snažil se najít příčinu. V opačném případě se může tato porucha příjmu potravy přeměnit i na anorexii.

Nejedná se přitom o to, zda si vybíráte kvalitní potraviny a kupujete bio potraviny, ale o přístup a posedlost zdravou stravou.

Samozřejmě je nutné dávat si pozor na to, co jíte, ale jakmile začnete tento styl přehánět a moc řešit, tak se nejedná zrovna o tu nejlepší činnost. Důležité je držet se známého hesla všeho s mírou a občas si kromě zdravých potravin dopřát i něco nezdravého. Svět se kvůli tomu nezboří a už vůbec není třeba mít výčitek, že jste si dali steak, smažák nebo lentilky.
Nový komentář do diskuze: