logo

Anorexie - týká se i vás?

Články PPP Zdraví Nemoc
anorexie

Zhubněte s unikátními produkty:


Anorexie je poslední dobou velmi časté téma nejen u mladých dívek a chlapců, ale i u dospělých. Mentální anorexie je psychická nemoc, která je charakteristická honbou za dokonale štíhlou postavou. Zpočátku se tato porucha příjmu potravy tváři celkem nevinně, ale v mnoha případech (až 10 %) končí smrtí. Tato nemoc je častá u dětí 13 - 15 let a dospělých okolo 20 let.

S anorexií může dítě začít už v 10 letech (častěji okolo 13 let), kdy si dá určitý cíl, za kterým jde. Často to bývá příliš nízká váha a zhubnout velké množství kilogramů. Nejčastěji daný jedinec chce být modelkou, herečkou, modelem... a podle toho se tak chová. Někdy chce na sebe jen upoutat pozornost. Neustále si připadá velmi tlustý, i když ve skutečnosti je hubený téměř až na kost.
Trochu je chyba i na straně rodičů, kteří dítě zanedbávají, mají nesmyslné požadavky nebo si nechtějí všimnout změn.

Jak poznáte anorexii?

Podle několika příznaků poznáte, že dotyčná/ý má problém s anorexií:

 • odmítá jíst
 • jí velmi málo, drží různé hladovky či diety
 • neustále řeší jídlo, nakupuje a vaří, ale nejí ho
 • změnila koníčků a přátel
 • nosí volnější nebo silnější oblečení
 • neustále cvičí
 • má zhoršenou pleť, vlasy a nehty
 • trápí ji poruchy spánku, deprese, modřiny, zlomeniny...
 • i když je příliš hubená, myslí si, že je stále tlustá
 • mnoho anorektiček si píše vlastní blog PRO ANA, kde mají fotky, nesmyslné cíle, příběhy, jídelníček a plány...
 • dělá, že se nic neděje a že vše je v pořádku

Jak léčit anorexii?

V první řadě je nutné si uvědomit, že se jedná o psychickou nemoc, proto je i její léčba obtížná. Čím dříve se začne s léčbou, tím je šance na vyléčení. Nemocný se léčí většinou ambulantně, avšak závažnější případy se léčí hospitalizací. Dotyčný může být významně ohrožen na životě, neboť je jeho váha velmi nízká. Při léčbě je nutná psychoterapie, naučení správných stravovacích návyků a v některých případech i umělá výživa při hospitalizaci. I když dotyčný prodělá léčbu, nikde není zaručeno, že opět nesklouzne zpět k anorexii.

Štíhlost všude okolo nás

Všude okolo nás se dbá na štíhlost. Titulní stránky časopisů jsou plné vyretušovaných a štíhlých celebrit. Přehlídková mola v zahraničí zaplňují nemocné ženy s anorexií či bulimií. Mnoho hereček je velmi štíhlých, ale jen malé procento má problém s anorexií. Malé holky a kluci si myslí, že extrémní štíhlost je jediná správná cesta. Málokdy si však uvědomí, že je může stát i život.

Znáte někoho, kdo měl nebo má problém s anorexií?
Diskuze k článku


Znala jsem jednu moc hodnou kočku, která se bohužel propadla anorexii. I když se léčila, tak pak zemřela v 17ti. Bylo to dost strašné a nejhorší je, že si toho rodiče vůbec nevšimli. Dozvěděla jsem se to, až pak. No, co se dá teď dělat. :(
Dávejte na sebe všechny pozor, ať tak neskončíte.
Eva, 10. 8. 2012 20:41
Moc se mi líbí hooodně hubený holky, ne žádný sádlem obalený. Ozvi se mi na mail, pokud je tvá váha velmi nízká. Dan
Dan, 22. 8. 2012 18:14
slyšela jsem že se prý může stát postupem času anorektička i z člověka kterej má nadváhu je to pravda ? mě to přijde divný díky za odpověď :)
Áďa, 23. 1. 2013 17:35
Jasny, že anorektička může být i ta,která má o pár kilo na víc.
christina, 29. 7. 2013 12:06
Nejštá sem byla při svých 40kg.Ale né při 55kg.Mám stoho prd!Ráda bych najela nato.Ale nemůžu.Kuli povinostem.Každý den bych si dala rozvičku pila vodu chodila běhat.Krom toho sem metrose.uá.
Lu, 18. 11. 2014 11:45
Nový komentář do diskuze: