logo

Co vše může zpomalovat metabolismus?

Články Zajímavosti
zpomalování metabolismu

Zhubněte s unikátními produkty:


Často se v článcích o hubnutí píše o tom, jak můžete svůj metabolismus urychlit a urychlit. Ale co věci, které jej naopak zpomalují? Nemáte problémy s některou z nich? Zjistěte, co to může být, abyste věděli, čemu se vyhnout a jak nakopnout tělo, aby pořádně spalovalo kalorie.

Jste často ve stresu

Když jste ve stresu, produkují se vyšší hladiny hormonu kortizol, který může způsobovat nutkání k přejídání se a následně k přibírání na váze. Zvýšená tělesná hmotnost pak zpomaluje metabolismus.
Nejlepší je se stresovým situacím vyhýbat, ale to bohužel není vždy možné, takže praktikujte alespoň různé protistresové techniky jako dýchání, relaxace, meditace, jóga, cvičení apod.

Hormonální nerovnováha

Studie na myších ukázaly, že stárnoucí zvířata přibírala na váze, aniž by konzumovala více kalorií. To může nastat i u lidí, protože hladiny hormonů se během života mění. Na vině je především estrogen (ženský pohlavní hormon).
Pokud máte podezření na hormonální nerovnováhu, poraďte se s lékařem o bezpečném řešení, které pro vaše tělo bude fungovat.

Trápí vás nedostatek spánku

Pokud chcete svůj metabolismus nastartovat, nevynechávejte odpočinek. Když má tělo nedostatek spánku, špatně metabolizuje sacharidy, což vede k řetězové reakci. V případě, že nedochází k metabolizaci sacharidů, hladina cukru v krvi stoupá. Tím i zvysoka roste hladina inzulinu a to tělu říká, aby ukládalo nevyužitou energii v podobě tuku.
Chcete-li tento cyklus zastavit, změňte svůj režim - pokud to lze, choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, nejlépe i o víkendech.

relaxace

Nadměrná konzumace tuků

Když jíte hodně tučných jídel, metabolismus se zpomaluje a uchovává tuky pro pozdější využití, což vede k přibírání. Abyste se tomu vyhnuli, jezte libové maso a občas tučné, polotučné mléčné výrobky a dostatek zdravých nenasycených mastných kyselin, které se nacházejí např. v ořeších, rybách či avokádu.

Některé léky mohou za zvyšování váhy

Některé medikamenty metabolismus zpomalují a vy pak sledujete, jak se vám rozšiřuje pas. Je známo, že změny v metabolismu u některých lidí způsobují antidepresiva, steroidy, hormony a léky na cukrovku.
Poraďte se s lékařem, pokud máte podezření, že přibírání na váze u vás způsobují prášky. Může vám předepsat jiné, změnit dávkování nebo dokonce navrhnout lepší denní dobu, kdy si je brát.

Trápí vás zdravotní potíže

Typickým onemocněním, které zpomaluje metabolismus, je např. hypotyreóza, tedy snížená funkce štítné žlázy, kdy ta nevytváří dostatek hormonů. Ale pozor - mnoho lidí viní z přibírání štítnou žlázu a jiné zdravotní obtíže, přitom je u nich problémem přejídání se a nedostatek fyzické aktivity.
Štítnou žlázu vám vyšetří lékař a popř. předepíše vhodné léky. Pokud je v pořádku, asi vám nezbude než méně jíst a více cvičit.

pohyb běh

Máte nedostatek pohybu

Pokud nemáte pravidelnou fyzickou aktivitu, tvoří se v těle tuk a tím zpomaluje metabolismus. Když cvičíte, vaše srdce pracuje silněji, takže krev může roznášet živiny do svalů a když pracují svaly, metabolismus se zrychlí.
Vyzkoušejte např. intervalový trénink, kterým spalujete kalorie i po cvičení. Můžete třeba střídat běh se sprintem nebo při cyklistice jezdit do kopce. Pravidelné cvičení zlepšuje funkce metabolismu v dlouhodobém horizontu.

Jíte strašně málo jídla

Nejen přejídání, ale i jeho opak může metabolismus zpomalit. Pokud to přeháníte s dietou a konzumujete příliš málo kalorií (pod bazální metabolismus), svému metabolismu škodíte. Tělo bude zpomalovat spalování kalorií, protože si bude myslet, že hladovíte a cennou svalovou hmotu rozkládat na energii.
I když chcete hubnout, jezte tak, abyste necítili hlad. Nejlepší volbou jsou malé porce po celý den, cca co 3 hodiny.

Poznali jste se v tom?


Nový komentář do diskuze: