logo

Objevte nové osvěžující cvičení deepWork

Cvičení Video
cvičení deep work

Zhubněte s unikátními produkty:


Cvičení deepWork, vyvinuté Švýcarem Robertem Steinbacherem, je novým trendem v cvičení, který rychle získává oblibu po celém světě. Je totiž pestré, zábavné, energické, vhodné i pro úplné začátečníky, nenáročné na čas a hlavně naprosto jedinečné – kromě fitness v sobě kombinuje i duchovno. Je totiž založeno na dosažení rovnováhy Jin a Jang a na elementech země, dřeva, ohně, kovu a vody, které podle starodávného čínského učení představují dynamické kvality všeho dění v přírodě a pět základních pohybů.

Historie deepWorku a kdo za ním stojí

Trenér, tanečník a terapeut Robert Steinbacher se narodil v Německu, má švýcarské občanství a dlouho působil v USA – tancoval na Broadwayi a v Los Angeles pracoval pro společnost, která produkovala DVD s fitness tematikou. Roku 1994 založil vlastní školu BodyART. Její koncept vznikl, když pracoval jako terapeut dětí se speciálními potřebami. Hlavním úkolem bylo pomáhat jim v pohybu a zlepšovat motorické funkce. Pak se rozhodl, že prostřednictvím různých cvičení, technik i léčebných postupů známých z terapií vyvine pohybovou školu i pro zdravé dospělé – BodyART s hlavní myšlenkou odpovědnosti za vlastní tělo a zaměření se na jeho střed, podstatu a na stálý výkon. Tu pak rozšířil i na deepWork, které kromě vytrvalostního tréninku v sobě nese i techniky ovlivněné filozofií Dálného východu.

Inspirace východní filozofií

Tzv. dynamická meditace, která je součástí deepWorku, má své kořeny hlavně v Orientu a používá se mj. při léčbě depresí, rakoviny či psychosomatických problémů. Důležitou částí je i jóga, dnes považovaná hlavně za cvičení, ale původně filozofická koncepce pocházející z tisíce let starých hinduistických spisů. Deep Work stále klade důraz i na její duchovní stránku.

Dalším pilířem tohoto jedinečného cvičení je i rovnováha Jin (představuje ženskost, tmu a pasivitu) a Jang (mužská síla, světlo) – dvě opačné, ale navzájem se doplňující síly, které jsou v neustálém pohybu a nacházejí se v každé živé i neživé části vesmíru.

Pět elementů v deepWorku

Z čínské filozofie pochází i pět základních elementů – země, dřevo, oheň, kov a voda. Souvisejí také se zvýše zmíněnými energiemi Jin (často symbolizována vodou a zemí) a Jang (oheň a vítr). Steinbacher přiřadil tyto elementy jednotlivým fázím cvičení.
Země je úvodní, rozehřívací, využívá techniky řízeného dýchání, kdy se člověk uvolní a odpoutá od každodenního stresu. Poté následuje protahování s osmi dokola se opakujícími sekvencemi, kdy se střídá uvolňování a napětí.
Ve fázi elementu dřeva se cvičení zrychluje a pomalu člověka připravuje na nejintenzivnější část – oheň, který se skládá z kardio a funkčního tréninku a choreografie. Kov pak představuje kardio trénink a posilování a v poslední – klidové – fázi voda „odplaví“ všechnu námahu.

Co tedy od lekce deepWorku čekat?

Pokud to shrneme, můžete se těšit jak na meditaci, jógu a dechová cvičení, což jsou všechno techniky v dnešní náročné a stresující době velmi vyhledávané, tak i na intervalový trénink. Střídání uvolňování a napětí pomáhá proti negativním pocitům a podporuje proudění energie. Kardio trénink posiluje srdce a zlepšuje krevní oběh, jógu představuje střídání určitých pozic a setrvávání v nich.
Lekce jsou doprovázeny hudbou, dalším velmi důležitým prvkem. Stejně jako cvičení je zpočátku pomalá, později se zrychluje a na konci opět zklidní.

Podívejte se na video

Výhody deepWorku

Díky unikátnímu propojení duchovna a fyzična vám toto cvičení pomůže na těle i na duši. Co se týče psychiky, naučíte se sjednotit tělo a mysl, takže se každý den budete cítit pohodověji a vitálněji, zlepší se vaše duševní rovnováha i schopnosti regenerace. Pokud máte přebytek energie, zklidníte se, pokud nedostatek, cvičení vás skvěle nabije.

Ale samozřejmě i na těle poznáte řadu pozitivních účinků – deepWork posiluje svalstvo a tím formuje postavu, snižuje i svalové napětí, příznivě působí na klouby, pomáhá proti bolesti zad, zlepšuje držení těla, rovnováhu, pružnost, stabilitu a koordinaci.
Navíc i ve skupině může každý cvičit podle svého tempa a jedna lekce trvá 60 minut, takže se nemusíte bát, že budete na konci vyčerpaná – naopak, budete mnohem spokojenější a plná endorfinů.

Zaujalo vás cvičení deepWork? Vyzkoušela jste ho už?


Nový komentář do diskuze: