logo

Zhubněte jízdou na kole! Jde to snadno!

Cvičení O cvičení
jízda na kole

Zhubněte s unikátními produkty:


Konečně máme hezké počasí, které je dělané k tomu, abyste vyrazili hubnout ven. Tentokrát můžete vyzkoušet kolo. Pravidelná jízda na kole pomůže spálit přebytečné kilogramy a zpevnit postavu. Navíc tato aktivita je vhodná jak pro ženy, tak i pro muže. Víte, co všechno obyčejné kolo vůbec dokáže?

Jezdit na kole zvládne snad každý a proto ho můžete využít i k hubnutí. Ač to tak nevypadá, nejlepší není jízda po horském terénu, ale pěkně po rovině nejméně hodinu a třikrát nebo čtyřikrát týdně. Kolo je vhodné i pro ty, co mají nadváhu nebo obezitu v rozumné míře. Pokud vám sport není moc blízký, nezačínejte hned jezdit hodinové túry, ale začnete postupně. V případě, že máte morbidní obezitu, raději se věnujte svižnější chůzi, kolo totiž nemá neomezenou nosnost.

Proč jezdit na kole?

Jízda na kole má mnoho výhod, proto byste se mu neměli vyhýbat. Podívejte se, které výhody to jsou:

  • Jste na čerstvém vzduchu.
  • Spalujete kalorie a tím i hubnete.
  • Jízda na kole má pozitivní vliv na kardiovaskulární soustavu.
  • Zlepšujete svou fyzickou kondici.
  • Jedná se o aktivní odpočinek.
  • Jezdit svede každý, protože to umí již od dětství.
  • Jízda neničí klouby, jak tomu může být u běhu.

Kolo skvěle spaluje tuky

Jízda na kole po rovném povrchu v celkem svižném tempu je aerobní aktivitou. Tato aktivita pomáhá spalovat tuky a k tomuto procesu nastane po 20 - 30 minutách, do té doby se spalují pouze cukry. Musí ale jít o aktivitu ve správné tepové frekvenci, kterou zjistíte buď podle speciálních přístrojů (sporttester), změřením pulsu nebo to poznáte podle toho, že můžete v klidu mluvit. Pokud jste při mluvení zadýchaní, pravděpodobně je vaše tepová frekvence vyšší a na hubnutí to pak vůbec nemá vliv.

Rozhodně by se ale nemělo jednat o jízdu, kdy jedete velmi pomalu. To na hubnutí taktéž nebude mít vliv, i když se jedná o skvělý způsob relaxování a zábavy. Jezděte průměrně rychle, jízda by měla trvat alespoň 45 minut, nejlépe jednu hodinu.

jízda na kole

Jak se vydat na jízdu?

Před samotnou jízdou se trošku protáhněte a pak se vydejte do terénu. Nezapomínejte pravidelně pít. Po konci jízdy je důležité také protáhnutí těla neboli strečink. Zaměřte se hlavně na dolní končetiny, hýždě, záda a krční páteř. Ze začátku je lepší jezdit kratší dobu, než se do toho opět dostanete (to platí v případě, že jste dlouhá léta vůbec nejezdili) a pak postupně navyšujte jak dobu (nejlépe na jednu hodinu), tak i rychlost. Pořád ale pamatujte na to, že je nutné dodržovat správnou tepovou frekvenci, pokud chcete zhubnout. Nejlepší je jezdit obden po jedné hodině.

Pozor, v žádném případě neplatí, že čím rychleji pojedete, tím rychleji budete hubnout. V takovém případě se budou akorát spalovat cukry a ne chtěné tuky. Sice se vám bude zlepšovat fyzická kondice a růst svaly, ale opravdu nebudete hubnout.

Co je tepová frekvence?

Tepová frekvence je počet tepů za minutu a při sportu se přirozeně počet tepů zvyšuje. Maximální tepovou frekvenci zjistíte tak, že od čísla 220 odečtete svůj věk. Pro hubnutí je nejlepší dodržovat 55 - 65 % své maximální tepové frekvence, pokud ji budete mít menší nebo vyšší, tak hubnout nebudete. V druhém případě si budete zlepšovat fyzickou kondici a podpoří se tvorba svalů a prvním se nic neděje.

Jízda na kole má i negativa

Jízda na kole má také několik negativ, mezi které patří pořízení kola, což je celkem drahá záležitost, používání helmy, oblečení, nutnost seřízení kola a jednostranné zatěžování těla při jízdě. Při jízdě jste neustále v mírném předklonu, zatěžují se krční svaly a pracují převážně jen nohy. Pokud byste nevykonávali žádnou další pohybovou aktivitu, mohlo by dojít ke zkrácení ohybačů kolenních kloubů, ochabnutí svalů na trupu. V neposlední řadě na kole hrozí úraz a taktéž je nutné znát pravidla silničního provozu.

Kolik se spálí kalorií?

Při jízdě na kole rychlostí 14 - 16 km/hod spálíte od 1 450 do 2 570 kJ za jednu hodinu. Čím vyšší váhu máte, tím více kalorií také spálíte. Dolní hranice platí spíše pro ženy kolem 60 kilo a horní pro muže kolem 90 kilo.

spinning kolo

Nechcete-li jezdit venku, vsaďte na spinning

Pokud nechcete jezdit venku nebo nemáte možnost si pořídit kolo, začněte jezdit na spinningovém kole ve fitness centru. Fitka většinou nabízejí hodiny spinningu, na kterých jedete téměř hodinu na kole. Jedná se o speciální spinnigové kolo, které připomíná klasické kolo. Za hodinu zaplatíte několik desítek korun a můžete přesně jezdit tak, jak předcvičuje instruktor.

Nevýhodou ale bývá, že často v těchto hodinách se jede na výkon. Při rychlém ježdění ale nehubnete, nýbrž zlepšujete svůj výkon a posilují se svaly. Lepším řešením je vybírat si přímo hodiny, které se zaměřují na spalování tuků nebo si jet vlastním tempem. Další možností je pořízení spinnigového kola domů.

Na kole se můžete vydat do práce nebo si zajezděte ve volném čase.

Máte zkušenosti s hubnutím pomocí jízdy na kole? Napište své zkušenosti do diskuze.


Nový komentář do diskuze: