logo

Jak se přinutit ke cvičení a dosáhnout vysněného cíle? Přestaňte se vymlouvat!

Rady Tipy Zhubněte
žena běhá

Zhubněte s unikátními produkty:


Slíbili jste si, že konečně začnete pravidelně cvičit, ať něco zhubnete a zpevníte si postavu? Máte plno plánů, jak budete poctivě a pravidelně cvičit? První dva týdny, možná i tři plán dodržujete a najednou si budete hledat nové a nové výmluvy, proč vám zrovna do toho něco vlezlo a proč zrovna nemůžete. Místo třikrát týdně začnete cvičit dvakrát a postupně jednou, až se na to nakonec vykašlete. S takovým přístupem se vám ale váš cíl nesplní a vy opět začnete přibírat a na pohyb zanevřete. Jak na to jít, ať se přinutíte pravidelně cvičit?

Sedět u počítače nebo u televize je tak jednoduché, ale nikdy nemáte šanci s takovým přístupem něco udělat. Necvičíte přece jen kvůli hubnutí, ale i kvůli zdraví. Pravidelný pohyb je pro organismus velmi prospěšný a slouží jako prevence mnoha nemocí. Nevzdávejte se a nepodléhejte pasivním činnostem, čímž sledování televize a chatovaní na Facebooku je. Vrhněte se do cvičení a dokažte si, že na to máte. Vyhněte se nejčastějším chybám, které vám mohou cvičení znechutit.

Jak se donutit ke cvičení ve zkratce?

  • Cvičte to, co vás baví - budete-li se do určitého sportu nutit, brzy s ním přestanete. Na výběr je z mnoha druhů, tak si vyberte to správné cvičení.
  • Neodkládejte cvičení na potom - běžte cvičit hned, neodkládejte cvičení na večer, až za hodinu nebo na zítra. S takovou si budete hledat nové výmluvy a neustále cvičení budete odkládat.
  • Jděte na cvičení postupně - nejlepší je se cvičením začít postupně, pokud jste navíc několik let necvičili, tak je nutností. Klidně i půl hodiny dvakrát týdně, kterou poté navýšíte.
  • Stanovte si cíl - nemůžete zhubnout hned, dejte si si spíš menší cíle, které budete postupně plnit. Může se jednat o pravidelné cvičení, úbytek jedné konfekční velikosti nebo uběhnutí půl kilometru.
  • Slibte si odměnu - jeden zákusek v neděli za cvičení třikrát v týdnu, nové oblečení nebo návštěva kosmetičky vás mohou motivovat k tomu, ať se cvičením nepřestáváte.

Najděte si oblíbený sport

Nemusíte hned ze začátku dřít jako kůň, nutit se do sportu, který vám nic neříká nebo dělat něco, co vás nebaví. V dnešní době je z čeho vybírat, vyberte si něco, co vás bude bavit. Každý pohyb se počítá a nikdo také netvrdí, že budete muset u něj zůstat navždy. Při výběru je nutné zohlednit svou kondici a váhu.

Máte-li obezitu nebo nadváhu, nepouštějte se do náročného sportování, jinak s ním budete chtít velmi brzo přestat kvůli tomu, že je cvičení náročné a vy nestíháte. Vhodnější je chůze, která je rychlá podle vašich možností. Časem můžete můžete chůzi zrychlit nebo si vybrat jiné cvičení.

Máte-li mírnou nadváhu nebo váhu normální nebojte se nejen rychlé chůze, ale klidně zařaďte běh, spinning, zumbu nebo jiné cvičení. Opět je důležité, jak je na tom vaše kondice.

posilování břicha

Začínejte se cvičením postupně

Začnete-li cvičit téměř každý den bez pořádného odpočinku, organismus bude vyčerpaný a vy budete ztrácet chuť do dalšího cvičení. Ze začátku cvičte dvakrát týdně, poté navyšte cvičení na třikrát týdně. Často lidé přestanou cvičit kvůli tomu, že organismus nemá energii a vy se cítíte vysílení. Začněte proto postupně, klidně 30 minut dvakrát týdně.

Cvičení byste měli mít rádi, ne jej nenávidět

Na cvičení se těšte, snažte si z něj udělat koníčka, kterého si zamilujete. Díky tomu, že si vyberete něco vhodného nebo něco, co je vám bližší, určitě se vám bude lépe cvičit než při nucení se do nějakého nudného sportu.

Najděte si parťáka

Všichni moc dobře víme, že ve dvou se to lépe táhne a v případě cvičení to doopravdy platí. S kamarádkou nebo kamarádem se budete vzájemně hecovat a budete se snažit nezklamat, ale podporovat se. Pokud zrovna nikdo z vašich známých nechce cvičit, zkuste si někoho najít přes internet, budete se divit, kolik lidí chce cvičit, ale bojí se jít do fitka sám nebo se mu nechce chodit nebo běhat samotnému.

běhání ve dvojici

Kupte si hezké oblečení

V hezkém a novém oblečení se vám bude určitě lépe cvičit než ve starém vytahaném triku. Také vás ke cvičení přinutí a bude vám líto odhodit nové oblečení do kouta ve skříni. Také jako motivaci můžete zkusit to, že dokud nebudete cvičit alespoň měsíc, nekoupíte si ani žádné jiné oblečení. To může také pomoct jako motivace, na nákup nového se budete těšit.

Slibte si odměnu

Často na motivaci ke cvičení funguje i nějaká odměna. Slibte si takovou, která vás bude motivovat k pravidelnému cvičení. Může to být nejen nové oblečení, zájezd, nějaký dárek, ale i dobrý pocit nebo zlepšení zdraví. Záleží na vás a na vašich možnostech. Co ale říkáte na to, že vás pochválí nejlepší kamarád nebo kamarád a bude žasnout, že vypadáte dobře? Tato odměna je navíc zdarma.

flákání se  při cvičení

Přestaňte se vymlouvat

Pokud jste dospěli do situace, kdy začínáte cvičit méně a méně, protože zrovna musíte udělat to a tamto nebo nemáte čas, dejte si ruku na srdce, zda-li je to opravdu pravda. Nebo vám připadá, že hledáte stále novou výmluvu a že si snažíte vnutit, že opravdu to nejde? Přestaňte se vymlouvat, vypněte televizi, PC, nejděte jednou na scuka s přáteli, a začněte zase cvičit. Musíte chtít vy sami, protože nikdo nad vámi nebude stát s bičem. Děláte to přece pro sebe, pro váš dobrý pocit a pro pocit, že to dokážete. Tak to zkuste, protože to není nemožné, ale musíte vytrvat.

Samotné cvičení při hubnutí nestačí

I když je cvičení důležité, je nutné při hubnutí konzumovat vhodnou stravu. Přece byste nechtěli všechnu dřinu zahodit jen kvůli konzumaci pokrmů z fastfoodu, vypití Coly nebo snědení tabulky čokolády. Vyvarujte se všem těmto škodlivinám, jako je fastfood, sladkosti, pochutiny, tučným a sladkým pokrmům. Naopak jezte více celozrnných potravin, libového masa, zeleniny, ovoce, mléčných výrobků a dostatečně pijte. Taktéž je nutné jíst pravidelně a nehladovět.

Máte nějaký tip nebo radu, jak se snadno donutit ke cvičení?


Diskuze k článku


Když čtu tento článek tak se musím smát.Před rokem bych nad tím mávla rukou a řekla že kecají a ležela bych u pc a televize nadále., Na vánoce v roce 2012 jsem při své váze 155kg řekla a dost a začni ze sebou něco dělat.Ano začala a po 11.měsících správné životosprávy a pohybu mám dole 40 kg.Baví mně to stále víc a víc a vymýšlím co budu ještě zkoušet,nedala jsem si žádný cíl .Tím že jsem se rozhodla pro změnu života tak nedržím žádnou dietu .Neměla jsem ani tendenci s tím skončit, naopak baví mně to čím dál více.Na jaře jsem začala chodit s holemi,pak jsem v létě koupila rotoped,v září rotanu a v listopadu jsem začala chodit do posilovny.Dělám vše sama bez partˇáka a jkde to také .Důležité je začít a změnit život
Jitka, 25. 11. 2013 18:08
Souhlasím s paní Jitkou! :) Taky jsem změnila životní styl a za dva měsíce 8 kilo dole. Cvičím minimálně 5x týdně zanormálních okolností (zrovna tento týden bohužel nemoc :( ) a hrozně mě to baví. Bez pohybu se cítím dost nesvá a dokonce unavenější! Dlabu samé zdravé věci navíc, které mi moc chutnají a díky vyváženému jídelníčku mě nehoní mlsná a podobně! :) Věci si moc neodpírám, jen odhaduji, co si mohu dovolit :) Jsem spokojenější, šťastnější, mám lepší pleť, vyšší sebevědomí a je mi skvěle! :)
Andy, 27. 11. 2013 18:55
To je právě ono ,nedržet žádnou dietu a jíst zdravě a s rozumem a hýbat se
Jitka, 27. 11. 2013 19:45
no... tak to já nikdy tolik nevážila, jen nadváha, ale moje zkušenost je, že pohybem jde váha nahoru. 5x týdně hodina a půl kolo, hlídaná strava, a po dvou měsících kilo navrch.
Kiki, 15. 12. 2013 17:13
Tak mě nezbývá nic jiného než souhlasit. Různé tuky a sacharidy se spalovat musí. Já jsem vyzkoušela všechny metody co tu jsou napsané a nejvíc se mi líbila běhání nebo cvičení se svým přítelem či kamarádkou .Rozhodně jsem zhubla a když jsem se podívala večer po 3 měsících na váhu, tak jsem byla překvapená. Když už s tím přítelem cvičíte, tak se rozhodně nenudíte a bude vás to více bavit. A když už si to s ním domluvíte, tak víte to ,že ho nesmíte odmítnout, když už si na vás udělal čas. Pomáhá to a doporučuji !!!
marťa, 3. 1. 2014 11:08
Nový komentář do diskuze: