logo

List senny rychle odstraní zácpu

Zajímavosti Problémy
čaj z listu senny

Zácpa je častým problémem, který trápí nejen ženy, ale i muže. Často je tomu proto, že se člověk špatně stravuje. Obecně v Česku se konzumuje strašně málo zeleniny a ovoce, které obsahují nejen vitamíny a minerály, ale i vlákninu. Právě vláknina hraje významnou roli při vyprazdňování. Dostatečné množství vlákniny je důležité pro vyprazdňování střev a u nás málokdo sní doporučované množství 25 - 35 g za den. Vláknina se nachází v ovoci, zelenině, celozrnných potravinách, vločkách, semínkách, luštěninách a otrubách. Na druhou stranu se může zácpa vyskytnout, když přijímáte velké množství vlákniny, při potravinové alergii a intoleranci nebo při dietě, kdy se některé potraviny výrazně omezí.

Zácpa se dá odstranit různými přípravky z lékárny (čípky, čaj, kapky,...), sušenými švestkami, lněným semenem, Psylliem, otrubami nebo pomocí dalších babských rad. Pravě čaj z listu senny bývá často velmi rychlou pomocí, pokud vás trápí zácpa nebo potřebujete pročistit střeva (například kvůli nějakému vyšetření nebo před porodem).

-

Co je list senny?

Senna list (Folium sennae) roste na keři jménem kasie sennová (Cassia senna), jenž pochází z Afriky. Listy senny mají velmi silný projímavý účinek, proto se používají jako přírodní projímadlo. Rostlinu si můžete pěstovat i doma a následně listy usušit.

Jak užívat čaj?

Čaj z listu senny se připravuje podle návodu na obale. Sáček nebo vrchovatá čajová lžička sypaného čaje se přelije vroucí vodou (250 ml) a nechá se louhovat 5 - 10 minut. Následně se čaj čerstvý a teplý vypije. Nejlépe ho vypijte večer. Do zhruba 8 - 12 hodin se většinou dostaví stolice. Za den byste si měli připravit 1 - 3 čaje. Čaj by se neměl pít déle než 10 dní, protože se jedná o krátkodobou pomoc a také vůli tomu, že je návykový.
Při některých onemocněních a lécích není sennový list vhodný, stejně tak to platí i při těhotenství v prvním trimestru a u dětí do 10 let.


Nežádoucí účinky

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří bolesti či křeče břicha, při častém používání se může dojít ke ztrátě draslíku, k narušení rovnováhy elektrolytů a k odvodnění. Je tedy nutné dostatečně pít vodu nebo jinou neslazenou tekutinu. Při dlouhodobém užívání si střeva na tohoto pomocníka navyknout, zleniví a vám přirozené vyprazdňování půjde těžko (v některých případech se bez projímadla už téměř nevyprázdníte). Čaj je návykový, proto by se neměl pít příliš často.

Kde můžete koupit čaj z listu senného?

Tento čaj koupíte v každé lékárně a prodává se buď porcovaný v nálevových sáčcích, nebo sypaný. V obou variantách se pohybuje jeho cena okolo 30 - 40 Kč.

Máte dobrou zkušenost s čajem ze senného listu? Napište více v diskuzi.

Foto: onlinelekarna.com
Diskuze k článku


Odzkoušeno,určitě doporučuji účinnost 100%.
Katka, 17. 5. 2013 14:33
Čaj z listu senny mě celkem chutná a zpočátku po něm přišlo i očekávané vyprázdnění. Pila jsem ho 2 - 3 x týdně, někdy celý týden vůbec, obávala jsem se návyku, ale stejně přišel a teď na čaj vůbec nereaguji.
jalicho, 26. 5. 2013 14:22
Čaj ze senny piju jenom při velkých obtížích,bojím se návyku. Vždy 100% účinkuje.
Lela, 13. 4. 2014 18:12
Je možné pěstovat sennu doma nebo na zahradě?A kde se dají sehnat semena?Majka
majka, 7. 1. 2017 15:07
Majko, já už se po semínkách pídím pěkných pár let a ne a ne je sehnat.
Dana, 1. 2. 2017 20:04