logo

List senny rychle odstraní zácpu

Zajímavosti Problémy
čaj z listu senny

Zácpa je častým problémem, který trápí nejen ženy, ale i muže. Často je tomu proto, že se člověk špatně stravuje. Obecně v Česku se konzumuje strašně málo zeleniny a ovoce, které obsahují nejen vitamíny a minerály, ale i vlákninu. Právě vláknina hraje významnou roli při vyprazdňování. Dostatečné množství vlákniny je důležité pro vyprazdňování střev a u nás málokdo sní doporučované množství 25 - 35 g za den. Vláknina se nachází v ovoci, zelenině, celozrnných potravinách, vločkách, semínkách, luštěninách a otrubách. Na druhou stranu se může zácpa vyskytnout, když přijímáte velké množství vlákniny, při potravinové alergii a intoleranci nebo při dietě, kdy se některé potraviny výrazně omezí.

Zácpa se dá odstranit různými přípravky z lékárny (čípky, čaj, kapky,...), sušenými švestkami, lněným semenem, Psylliem, otrubami nebo pomocí dalších babských rad. Pravě čaj z listu senny bývá často velmi rychlou pomocí, pokud vás trápí zácpa nebo potřebujete pročistit střeva (například kvůli nějakému vyšetření nebo před porodem).


Co je list senny?

Senna list (Folium sennae) roste na keři jménem kasie sennová (Cassia senna), jenž pochází z Afriky. Listy senny mají velmi silný projímavý účinek, proto se používají jako přírodní projímadlo. Rostlinu si můžete pěstovat i doma a následně listy usušit.

Jak užívat čaj?

Čaj z listu senny se připravuje podle návodu na obale. Sáček nebo vrchovatá čajová lžička sypaného čaje se přelije vroucí vodou (250 ml) a nechá se louhovat 5 - 10 minut. Následně se čaj čerstvý a teplý vypije. Nejlépe ho vypijte večer. Do zhruba 8 - 12 hodin se většinou dostaví stolice. Za den byste si měli připravit 1 - 3 čaje. Čaj by se neměl pít déle než 10 dní, protože se jedná o krátkodobou pomoc a také vůli tomu, že je návykový.
Při některých onemocněních a lécích není sennový list vhodný, stejně tak to platí i při těhotenství v prvním trimestru a u dětí do 10 let.


Nežádoucí účinky

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří bolesti či křeče břicha, při častém používání se může dojít ke ztrátě draslíku, k narušení rovnováhy elektrolytů a k odvodnění. Je tedy nutné dostatečně pít vodu nebo jinou neslazenou tekutinu. Při dlouhodobém užívání si střeva na tohoto pomocníka navyknout, zleniví a vám přirozené vyprazdňování půjde těžko (v některých případech se bez projímadla už téměř nevyprázdníte). Čaj je návykový, proto by se neměl pít příliš často.

Kde můžete koupit čaj z listu senného?

Tento čaj koupíte v každé lékárně a prodává se buď porcovaný v nálevových sáčcích, nebo sypaný. V obou variantách se pohybuje jeho cena okolo 30 - 40 Kč.

Máte dobrou zkušenost s čajem ze senného listu? Napište více v diskuzi.

Foto: onlinelekarna.com
Diskuze k článku


Odzkoušeno,určitě doporučuji účinnost 100%.
Katka, 17. 5. 2013 14:33
Čaj z listu senny mě celkem chutná a zpočátku po něm přišlo i očekávané vyprázdnění. Pila jsem ho 2 - 3 x týdně, někdy celý týden vůbec, obávala jsem se návyku, ale stejně přišel a teď na čaj vůbec nereaguji.
jalicho, 26. 5. 2013 14:22
Čaj ze senny piju jenom při velkých obtížích,bojím se návyku. Vždy 100% účinkuje.
Lela, 13. 4. 2014 18:12
Je možné pěstovat sennu doma nebo na zahradě?A kde se dají sehnat semena?Majka
majka, 7. 1. 2017 15:07
Majko, já už se po semínkách pídím pěkných pár let a ne a ne je sehnat.
Dana, 1. 2. 2017 20:04