logo

Proč konzumovat mořskou sůl?

Zajímavosti Tipy
mořská sůl

Bez soli se neobejdeme. Ne nadarmo se říká, že sůl je nad zlato. Co ale takhle vyměnit klasickou kamennou sůl za mořskou, která obsahuje více minerálů včetně jódu a má mnoho účinků na zdraví?

Mořská sůl je získávána tím, že se odpaří mořská voda speciálním procesem. Tvrdí se, že všechny soli jsou považovány za mořské, záleží ovšem na daném čase. Než vznikly současné kontinenty, byl jejich předchůdce zvaný Rodinie na jiném místě a jinak velký, kvůli tomu se i obepínající moře nacházelo jinde. Nyní se ale při výrobě a následném prodeji sůl dělí na mořskou a kamennou.

Někteří vědci tvrdí, že mořská sůl není nijak hodnotnější než kamenná, jiní tvrdí, že je hodnotnější a má více účinků na zdraví. V poslední době, kdy lidé začínají více dbát na to, co jedí, mořskou sůl zařazují do své stravy nebo ji alespoň střídají s klasickou solí.

Sůl obecně je pro člověka velmi důležitá, organismus ji potřebuje pro správnou funkci nervové soustavy, svalovou činnosti, má vliv na krevní tlak a rovnováhu tekutin v organismu. Na druhou stranu nadměrný přísun soli zvyšuje krevní tlak, zvyšuje chuť k jídlu nebo se spekuluje o vzniku různých nemocí.

Jednou z hlavních rolí mořské soli je využití v kuchyni. Její chuť dodává mnoha pokrmům jiný rozměr. Oblíbená je nejen na steaky, ale i pomazánky, saláty nebo obecně na solení.

Mořská sůl a její výhody

Používání mořské soli oproti kamenné má mnoho pozitivních účinků, proto by se neměla ignorovat. Není nutné kompletně nahradit tu stávající mořskou, ale neuděláte chybu, když ji vyzkoušíte.

Zajímavé složení

V mořské soli se nachází chlorid sodný, sulfáty, hořčík, vápník, draslík a jód, který se tam dodatečně nepřidává. Obsah látek se může mírně lišit podle toho, odkud je sůl získávána. To stejné se týká i odstínu, který nemusí být jen bílý.

Účinky na zdraví

Díky svým vlastnostem má vliv na imunitní systém, pomáhá snižovat záněty, má pozitivní vliv na astma, svalové křeče, diabetes a deprese. Důležité je ale konzumovat doporučené množství a to je jen 5 gramů denně.

Účinek na hubnutí

Také se tvrdí, že mořská sůl má vliv i na hubnutí. Díky tomu, že s ní solíte, se vytváří víc trávicích šťáv, které pomáhají potravu rychleji trávit. Tím se zrychluje metabolismus, což je při hubnutí velmi důležité.

Vnější použití

Koupele - koupel se solí neslouží pouze k relaxaci, ale také ke zklidnění svalů nebo bolestivých kloubů.
Vanu napusťte teplou vodou, do ní přidejte 0,5 - 1 kg mořské soli a poté se do ní naložte.

Inhalace solného roztoku - oblíbená inhalace vody se solí pomáhá na rýmu, ucpaný nos i na nachlazení.
Rozpusťte 4 lžíce mořské soli v litru teplé vody v hrnci a inhalujte.

Peeling na celulitidu - sůl má také pozitivní účinek na celulitidu a hladkou kůži.
Smíchejte 4 - 6 lžíce soli s kávovou lžičkou aromatického oleje a lžící kokosového oleje, sádla nebo olivového oleje. Nejprve se opláchněte teplou vodou, trošku promasírujte pouze rukama a rychle se osušte. Na dané partie naneste peeling a každou partii masírujte několik minut. Poté se opláchněte.

I když solíte mořskou solí, nezapomeňte, že stále jedná o sůl. Za den byste neměli přijmout více než 5 gramů soli, což je doporučená denní dávka. V praxi ale tato dávka bývá překračována i dvakrát nebo dokonce třikrát, což se časem může projevit negativně na zdraví.


Nový komentář do diskuze: