logo

Medvědí česnek je výborný v kuchyni, při detoxikaci i léčitelství

Bylinky Zdraví Potravina
medvědí česnek

Zhubněte s unikátními produkty:


Medvědí česnek je malá nenápadná rostlinka, která nachází velké využití v kuchyni či léčitelství. Listy rostliny trhají na jaře - jedná se o rostlinu, která raší na jaře hned mezi prvními. Obsahuje plno vitamínů a její česnekovou chuť si zamiluje snad každý.

Dá se využít k detoxikaci organismu a léčení různých neduhů. Také česnek medvědí můžete pěstovat doma v květináči nebo na zahradě, neboť se jedná o nenáročnou rostlinu. Pokud jej ještě neznáte, seznamte se s ním.

Česnek medvědí (Allium ursinum L.) je trvalka, která je až 40 cm vysoká s cibulí dlouhou až 6 cm a s listy dlouhými až 20 cm a širokými až 5. Najdeme jej ve volné přírodě (převážně v nížinách, lesích a luzích na stinných místech), zahradách nebo se prodává i na tržištích.

Kvete od poloviny března až do začátku června nebo konce května, po rozkvětu mu listy uhynou. Je podobný jako konvalinky, ale na rozdíl od ní krásně voní česnekem a není jedovatý.

Svůj název má buď po starých Germánech, protože jim dodával sílu - přímo medvědí, nebo po medvědech, kteří rostlinu hned po probuzení ze zimního spánku konzumují.

Využití medvědího česneku v kuchyni

Listy této bylinky voní a chutnají po česneku. Jejich česneková chuť se dá v kuchyni využít na mnoho způsobů. Čerstvé listy můžete použít do mnoha pokrmů jako koření, i když existují i speciální recepty na medvědí česnek. Ve výsledků ale není třeba žádných extra receptů, protože ho můžete dát všude, kam používáte klasické stroužky česneku, pažitku nebo další bylinky.

Výborné jsou s ním polévky, omáčky, pomazánky, maso, bramborová kaše, chléb, pečivo, omelety, pesto, guláš, špenát nebo saláty. Ve výsledku stačí omyté listy pouze nakrájet a přidat do pokrmu v libovolném množství nejlépe na hotový pokrm, protože vařením se jeho chuť ztrácí. Medvědí česnek pokrm ochutí a ozdobí.

pomazánka s medvědím česnekem

Pomazánka s medvědím česnekem

Skvěle chutná i jen na chlebu, na který namažete máslo, sádlo nebo pomazánkové máslo a pak posypete nakrájenými listy. Kreativitě se meze nekladou, takže se s ním vůbec nebojte experimentovat. Cibulka se může použít stejně jako listy, ale nemá už tu charakteristickou chuť.

Jaké obsahuje zdraví prospěšné látky?

V jasně zelených listech se nachází vápník, železo, hořčík, vitamín C, B1, B2, beta-karoten, flavonoidy, hořčiny, silice a fytoncidy. Tato kombinace z něj dělá jarní elixír.

Na co se dá použít?

Česnek medvědí je možné použít v mnoha oblastech, protože se jedná o přírodní antibiotikum, je antibakteriální a protiplísňový (stejně jako v případě normálního česneku, ale je silnější). Jaké má účinky?

- je vhodný při nachlazení, chřipce, angíně a chorobách horních cest dýchacích,
- působí proti plísním v těle a likviduje nežádoucí bakterie včetně stafylokoka a streptokoka,
- má močopudné účinky, pročisťuje tak ledviny a močový měchýř,
- prevence kardiovaskulárních onemocnění, podporuje činnost srdce, prevence vzniku trombů, snižuje krevní tlak, čistí krev,
- upravuje trávení jak při zácpě, tak i průjmech, také působí proti nadýmání, má lehké projímavé účinky,
- má pozitivní vliv na snižování cholesterolu v krvi,
- má protinádorové účinky,
- má detoxikační účinky.

Na detoxikaci organismu pomůže i česnek

Na jaře po dlouhé zimě je ten pravý čas na detoxikaci organismu a medvědí česnek s ním pomůže. Tato bylina detoxikuje játra, poté je regeneruje a také organismu dodává vitamíny a minerály. Z těchto důvodů je vhodné právě medvědí česnek zařadit s ostatními bylinkami do jarního odlehčeného jídelníčku.

To znamená v tuto dobu jezte převážně jednoduché pokrmy, jezte více zeleniny, ovoce, bylinek, celozrnných potravin a luštěnin, dostatečně pijte a naopak snězte méně lepku, masa, mléčných výrobků, sladkostí, polotovarů a málo solte. Samozřejmostí je vynechání i alkoholu a kávy. Zkuste vydržet týden nebo i dva, organismu tak při detoxikaci velmi ulevíte.

svazek medvědího česneku

Svazek medvědího česneku

Začněte s ním opatrně

I když se jedná o zdravou rostlinku, mohou se u citlivých jedinců po konzumaci objevit alergické reakce, které se projeví dýchacími potížemi nebo otokem nebo zarudne kůže při dotyku s listy. Z tohoto důvodu je vhodné poprvé vyzkoušet sníst jen 1 - 2 listy, jestli vám nevadí.

Jak na pěstování?

Medvědí česnek se dá pěstovat ze semínek nebo cibulek. Pěstování ze semen je složitější a delší. Nutné je semena sázet do truhlíků na podzim a přes zimu je nechat venku. Další možností je vysévat rovnou ven na stinné místo, také na podzim. Rostlinky dorostou až druhým nebo třetím rokem.

Máte-li cibulky, tak na ně je nejvhodnější doba výsadby od září do listopadu. Dlouhé kořeny z cibulek byste měli zkrátit tak, aby byly dlouhé asi 5 cm. Cibulky je příhodné sázet po trsech po 5 až 15 cibulek najednou na stinné místo (například pod strom, keř) do hloubky, aby nad nimi bylo ještě dost zeminy (4 - 5 cm). Není vhodné jej hnojit, sázet do půdy s hnojem nebo do suché půdy. Nutná je rovněž pravidelná závlaha.

Pěstování je velmi snadné, důležité je pravidelně rostlinu zalévat a listy můžete sklízet již od konce března do začátku června nebo do konce května.
Cibulky a sazenice můžete koupit na trhu, na internetu na dobírku nebo od někoho z okolí.

Jak uchovat česnek medvědí?

Utrhnuté listy na vzduchu rychle uvadají, proto je nutné je okamžitě zkonzumovat nebo zvadnou. Listy můžete uskladnit do lednice, ale měly by být schované ve vlhké utěrce nebo je můžete dát do lednice částečně ponořené do vody ve sklenici. Listy se mohou nasekat jako petrželka a vložit do mrazničky.

Další možností je jej uchovat v oleji - nasekané listy dát do čisté sklenice a zalít olivovým olejem, následně uchovat v chladu. Také je možné listy nasekat a usušit, ale musíte počítat s tím, že chuť již nebude tak intenzivní a obsah účinných látek se sníží.

Tinktura z medvědího česneku

Z medvědího česneku je taktéž možné připravit tinkturu, kterou budete moct používat při nachlazení, zhoršeném trávení, detoxikaci atd. celý rok. Její výroba je velmi jednoduchá, tak ji můžete snadno připravit i doma.

Nasekejte listy, ty vložte do láhve a zalijte je vodkou, slivovicí nebo jinou kořalkou. Nechte láhev odstát dva týdny nejlépe na slunci a poté uchovávejte v chladnu. Při problémech i při prevenci si dejte kapky (10 - 15) a zapijte je sklenicí vody.

Kde jej seženete?

Blahodárná bylina roste ve volné přírodě na stinných místech nebo se často pěstuje na zahrádkách. Rovněž svazek listů můžete koupit na tržištích se zeleninou nebo od známých. Vzhledem k tomu, že brzo vadne, není vhodné jej posílat. V obchodech jej ani v sezóně nenajdete.

Máte medvědí česnek rádi? Co s ním nejčastěji děláte?


Diskuze k článku


My ho už na zahradě máme :)
Jitka, 20. 3. 2014 16:59
Právě přišel manžel ze zahrádky se sdělením,že už je venku.Ano,začínáme s pěstováním medvědího česneku a tak jsem si na netu ráda přečetla vše,co je zveřejněno. Po česneku mně jediné v rodině nebývá OK,ale jím stále a miluju ho.Manžel říká,že ho dávám do všeho,kromě buchet.Což je pravda. Už se těším hlavně na pomazánku!!!
Mgr.Alena, 21. 3. 2014 14:36
Nevíte, kde ho najdu v Brně nebo v okolí Brna? Díky
Dana, 23. 3. 2014 18:15
Dano, našli jsme ho v lesích nad Lesnou v Brně :)
Inka, 24. 3. 2014 15:15
v okolí Přerova doslova plantáže
orel, 24. 3. 2014 17:03
já jsem ho dnes koupila v Bohunicích, zastávka Běloruska, prodáva to jeden starší pán v dopoledních hodinách i s kořínky
Marika, 26. 3. 2014 16:09
Rajhrad - 10km jižně od Brna v městeském lese...jsou ho tam lány ;)
Míša, 27. 3. 2014 8:24
Já ho sbírám už nejméně 10 let a každé jaro chodím kontrolovat,jestli už roste.Zárověň s ním začínají i kopřivy. Takže z kopřiv špenát a do špenátu medvědí česnek.Jinak do všech salátů a přiznám se,že letos jsem ho jedla přímo na louce,jen tak.
marie, 27. 3. 2014 21:01
Náhodou kde je výskyt v Olomouci nebo okolí někdo neví?
Jarka, 29. 3. 2014 0:06
V Brně - trhy na Moravském náměstí (přestěhovaný Zelný trh), svazek za 15 Kč a mají tam i sazenice :)
Eva, 29. 3. 2014 12:22
ahoj Jarko medvědí česnek roste v Litovelském pomoraví nebo u Grygova
Dana, 1. 4. 2014 22:14
Potvrzuji, že je možné ho zakoupit na trzích na Moravském náměstí, svazek jsem včera koupila za 10 Kč (paní ho pěstuje na své zahrádce).
Hanka, 3. 4. 2014 6:44
Já jsem jej koupila na Zelném trhu, takže jak píše paní Eva, kde je přestěhovaný Zelný trh . Cena 25 Kč.
Alka, 9. 5. 2014 11:07
mužete mi poradit kde roste v přibrami
venca, 2. 5. 2015 13:54
nevite nekdo kde roste v brdech nebo v okolí
svetlana, 6. 3. 2016 17:49
a nevíte kde roste v Třebíči.
jana, 15. 3. 2016 18:40
Nevíte, kde roste v okolí Nýrska /Klatov?
Kv ětka, 20. 3. 2016 13:25
Nevíte, kde roste v okolí Nýrska /Klatov/, děkuji
Kv ětka, 20. 3. 2016 13:26
V Brně v Černovickém hájku u MAKRA, zrovna jsem si přinesl igelitku.
Mirek., 23. 3. 2016 14:56
Zrovna mi ho donesl muj znamy kde mu medvedi cesnek roste za domem, Uz ho budu tridit, umyvat a susit, doufam ze mi dloho vydrzi, je vynikajici chuti, uz se tesim na pomazanku. Doporucuji ho vsem.
Dana, 7. 4. 2016 8:22
mirek: cernovicky hajek je chko, pokuta 50tisic za trhani /niceni rostlin. Casto tam jezdi policie.
Jana Roe, 10. 4. 2016 12:24
Už letos roste?
Paaja, 28. 3. 2017 23:34
SLOVANSKÉ HRADIŠTĚ Mikulčice, v okolí můžete si klidně sebou vzít srp nebo kosu
frenky HODONÍN, 5. 4. 2021 18:11
Nový komentář do diskuze: