logo

Optimální dieta - Jan Kwaśniewski

Diety na hubnutí Zajímavosti Tipy
proteiny a tuky

Zhubněte s unikátními produkty:


Dieta polského lékaře Jana Kwaśniewského se nazývá optimální dieta a je založena na úplně jiných pravidlech než ta, která jsou běžně doporučována. Při dietě se totiž jí velmi málo sacharidů a tuky se rozhodně nešetří. Kwaśniewski tvrdí, že tato dieta neslouží pouze k hubnutí, ale i ke zlepšení mnoha zdravotních problémů. Vydal společně s Markem Chylińským knihu s názvem Optimální dieta, kterou je možné ještě sehnat v některých knihkupectvích a antikvariátech.

Optimální dieta se nedrží určitý počet dnů či týdnů, ale jedná se o celoživotní způsob stravování, které je pro lidský organismus optimální. Díky tomuto stravování člověk může být dlouhodobě zdravý a také je možno se vyléčit i z chorob, které se považují za nevyléčitelné. V knize se zmiňují tyto choroby: Buergerova choroba, Bechtěrevova choroba, roztroušená skleróza, polyartritida, cukrovka I. a II. typu, cirhóza jater, ateroskleróza, obezita, vředy, infekční nemoci, glaukom, lupenka, migréna, hypertenze, astma, degenerativní onemocnění... Člověku tato strava dodává sílu, lepší náladu i lepší zdraví. Tato dieta je celkem podobná paleolitické dietě, kde se také omezují sacharidy, ale na druhou stranu se konzumuje více bílkovin a méně tuků.

Jak na to?

Nejvýznamnější změnou je, že se konzumuje mnohem více tuků na úkor sacharidů. Správný poměr základních živin podle optimální diety by měl být 1 : 2,5 - 3,5 : 0,5 (bílkoviny : tuky : sacharidy). Jak vidíte, sacharidy jsou velmi omezeny. Pro představu, člověk vážící 80 kg, by měl zkonzumovat 80 g bílkovin, 200 - 280 g tuků a 40 g sacharidů za den. Při hubnutí by se mělo množství tuků pohybovat spíše na nižší hranici. S ohledem na tento poměr by měl být i vytvářen jídelníček a konzumovat pouze povolené potraviny.

Obecně platí, že je hodnotnější vepřové a hovězí maso, kuřecí, krůtí či rybí je moc libové, proto je i méně hodnotné. Navíc, pokud člověk se snaží léčit určitý zdravotní problém, měl by i přijímat nejvíce k sobě podobnou potravinu (při onemocnění mozku je vhodný mozeček zvířat, při onemocnění jater by se měla více konzumovat játra, atp.).

Jaké potraviny jsou vhodné při optimální dietě?

Jídelníček je převážně založen na tučných potravinách, proto byste se neměli vyhýbat těmto potravinám:

 • maso - vepřové, hovězí, kachní, husí, omezeně kuřecí či krůtí
 • vejce - za den klidně 4 a více
 • vnitřnosti - játra, srdíčka, ledvinky, chrupavky,..
 • uzeniny - sádlo, paštiky, slanina, tlačenky, čajový salám, škvarková pomazánka, salámy,...
 • ryby - tučnějí druhy - losos, makrela, sardinky, sleď,...
 • rostlinné oleje - olivový, slunečnicový, avokádový,...
 • mléčné výrobky - sýry, Mascarpone, máslo; smetana a máslo do 500 ml za den...
 • ořechy, semínka, koření
 • zelenina a houby do 300 g denně
 • čistá voda či bylinkové čaje ve větším množství + tučné vývary
vepřové maso syrové

Nevhodné potraviny při dietě

Naopak těmto potravinám byste se měli vyhnout, aby optimální dieta měla efekt.

 • chléb, pečivo, těstoviny, moučníky, zákusky,...
 • obiloviny - pšenice, ječmen, žito, oves, rýže, pohanka, jáhly, kukuřice,...
 • sladidla - cukr, med, umělá sladidla,...
 • luštěniny, brambory, sladkosti, pochutiny, sladké nápoje,...
 • ztužené tuky, rostlinné neztužené tuky
 • zavařené ovoce, marmelády, velké množství čerstvého ovoce
 • sůl omezeně až do úplného vypuštění

Pokud se rozhodnete dodržovat optimální dietu, je nutné počítat, co vše sníte a dodržovat hodnoty podle základního vzorce. V knize se dozvíte, že je můžete upravit, pokud chce hubnout (menší množství tuků a nepatrné zvýšení bílkovin) a v případě přibírání by se tuky měly pohybovat na vyšší hranici daného rozmezí. Sacharidy by však neměly přesahovat vaši váhu vydělenou dvěma.

Znáte NUPO dietní režim? Mrkněte na něj.

Při nákupu je vhodnější sáhnout po mase, vejcích, mléčných výrobcích, zelenině a ovoci v bio variantě, koupit je od farmáře nebo mít domácí. Vzhledem ke konzumovanému množství a čím jsou v běžných chovech zvířata krmena, je důležité dbát na co nejlepší kvalitu bez zbytečných chemických látek.

smažená vejce

Ukázkový jídelníček

Snídaně: Omeleta (3 vejce s kouskem sýra a anglické slaniny na másle) s polníčkem
Oběd: smažená krkovice s menším bramborem a dušenou kapustou, dezert ze 100 g Mascarpone a několika jahod
Večeře: tlačenka, vejce, zelenina

Znáte Blendea SuperProtein Kakao?

Za den by se měly sníst pouze 3 porce s přestávkami mezi jídly 4 - 5 hodiny. Také je nutné vypít každý den alespoň 2,5 litru neslazených tekutin.

Může fungovat?

Mnoho lidí, kteří drží optimální dietu držet měsíce či roky si dietu velmi chválí. Zlepšilo se jim mnoho problémů a cítí se velmi dobře. Stačí si jen pročíst diskuze, ve kterých se zabývají právě touto dietou.

Pro lékaře je tato dieta určitě nepochopitelná, protože se všude tvrdí, že se nesmí jíst moc vajec kvůli vysokému cholesterolu, že se nesmí jíst mnoho tučných potravin kvůli triglyceridům v krvi, že se nesmí jíst příliš mnoho tuku kvůli obezitě... Proč ale ti, kteří drží optimální dietu, nemají problémy se zdravím a krevní testy jim vycházejí dobře? Nebo jak to vůbec je... ?

Více informací o dietě se můžete dozvědět v knize Optimální dieta.

Máte zkušenosti s dietou dr. Kwaśniewského? Napište v diskuzi jaké nebo považujete tuto dietu za úplnou blbost?
Diskuze k článku


Je to tzv.Keto neboli proteinová dieta! Nic nového pod sluncem. Sacharidů denně od 30 do 50 g a jde to!
wandy, 14. 11. 2013 12:39
Vždyť to není žádná proteinová dieta, když se jedí nejvíce tuky, takže je to úplně něco jinýho. Sacharidů je málo, a celkem málo je i bílkovin.
Love, 14. 11. 2013 17:02
Může mi někdo poradit, jak zjistím, kolik má určité jídlo bílkovin, tuků a sacharidů. Má někdo ověřené recepty ( řídící se podle Kwaśniewskiho poměru BTS)? Prosím o recepty a uvedení hodnot bílkovin, tuků a sacharidů BTS) u různých druhů potravin. Mám rizikový špatný cholesterol. Děkuji moc za veškeré odpovědi.
tom, 20. 11. 2013 12:43
Kolik má jídlo tuků a bílkovin atd. lez zjistit z nutričních tabulek na obalu. Ne všechny potraviny to však mají, ale bude se měnit potravinářská legislativa, proto se to v nejbližší době začne objevovat na všech potravinách. Pokud to na některých potravinách není, tak doporučuji např. tam je spousta tabulek atd.
Z., 21. 11. 2013 10:18
My to doma drzeli. Funguje to. Ale opravdu zadne sacharidy. Tzn. Zadne sladkosti, pecivo vubec. Mouka vubec. Ovoce vubec! Hodne bucek. Ovar. Kolena... misto priloh zelenina. Hodne vajec kazdy den a takove vajecne placky misto peciva
kathy, 21. 11. 2013 21:09
Podobná je i dieta Dr.Atkinsona respektive Dukanova dieta.
Fanek, 19. 4. 2017 15:20
Nový komentář do diskuze: