logo

Proč jíst jahody? Pro jejich účinky na zdraví a krásu

Ovoce Zdraví Krása
jahody

Zhubněte s unikátními produkty:


Jahody jsou nejen lahodné a voňavé, ale také se mohou chlubit mnohými účinky na zdraví, kvůli nimž bychom na ně neměli zapomínat. Proč byste si jahody rozhodně měli dát, i když si hlídáte štíhlou linii?

V jahodách se nachází plno vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek, dále působí pozitivně na zdraví a dají se využít na různé masky. Nejenže si na nich skvěle pochutnáte, ale uděláte i něco pro sebe.

Jejich účinky na zdraví

Jsou plné cenných látek

V jahodách se nachází hodně vitamínu C, rovněž vitamíny skupiny B, vitamín A a vitamín E, z minerálů to je draslík, vápník, hořčík, mangan, zinek, fosfor aj. Dále je v nich obsažena i vláknina, antokyany, kyselina jablečná, kyselina citrónová, kyselina šťavelová, kyselina ellagová a jiné.

Jedná se o afrodiziakum

Konzumace jahod zvyšuje sexuální apetit. Jedná se totiž o afrodiziakum, které ovlivňuje tvorbu testosteronu a krevní oběh v pohlavních orgánech díky antioxidantům a zinku. Jejich konzumace dokáže v tomto případě divy.

Slouží jako prevence nemocí

Pravidelná konzumace jahod působí jako prevence vzniku žlučových a močových kamenů, pomáhá při léčbě nachlazení a chřipky a pozitivně ovlivňuje léčbu kardiovaskulárních nemocí. Uvádí se, že chrání i před rakovinou. Dále pozitivně působí při diabetu, dně a na zrak.

Při hubnutí se ho nebojte

Jahody jsou tvořeny až z 90 % vody, obsahují minimum cukrů, žádný tuk a hodně vlákniny, což z něj dělá výbornou a zdravou mlsku při hubnutí. Jejich glykemický index je jen 40, dokáží tak zasytit na delší dobu. K tomu jako bonus podporují metabolismus a antokyany pomáhají spalovat tuky.

jahody

Na mladý mozek

V tomto drobném ovoci se nacházejí vitamíny skupiny B, jód a fytochemikálie, tyto látky dohromady pomáhají udržet náš mozek dlouho mladý a podporují jeho činnost. Tento účinek mají pouze čerstvé jahody, které jsou na uvedené látky bohaté.

Při problémech s imunitou

Jahody jsou významným zdrojem vitamínu C, který je důležitý pro posilování imunity. Stačí sníst jen 100 g tohoto ovoce, abyste pokryli doporučenou denní dávku vitamínu C. To oceníte třeba při chřipce či nachlazení, které se vám budou při silné imunitě vyhýbat.

Pomáhají i na krásu

Bělí zuby

Jahody obsahují kyselinu jablečnou, která se pyšní bělícím efektem, čehož můžete využít i na bělení zubů. Vytvořte si pastu z rozmačkaných jahod, kartáčkem ji opatrně rozetřete po zubech a nechte chvíli působit. Tento postup je ale nutné pravidelně opakovat.

Pozitivně působí na pleť

Pokožku hydratují a dokáží ji dodat barvu, dále příznivě působí na ekzémy. Navíc šťávou z čerstvou jahod můžete trošku vybělit pihy a různé skvrnky na kůži. Vytvořte si masku z rozmačkaných jahod, naneste ji na pleť a nechejte působit čtvrt hodiny. Tento efekt ale není trvalý.

zdravé jahody

Zregenerují vlasy

Z jahod si můžete vytvořit masku na vlasy, která je určená na suché a poškozené vlasy. Jahody rozmačkejte a naneste na vlasy, doba působení by měla být 10 - 15 minut. Vlasy poté umyjte. Budou vypadat mnohem lépe.

Uleví spálené pokožce

Pokud jste se spálili sluníčkem, přiložte na popálená místa přepůlenou jahodu nebo je potírejte přepůlenou jahodou. Jahody pomáhají tato místa regenerovat.

Nejlepší jahody jsou vždy čerstvé, obsahují nejvíce živin, jejichž obsah se tepelnou úpravou snižuje. Koláče a různé moučníky jich moc nemají. Rovněž je vhodné si vybírat ovoce lokální a sezónní, obsahuje více živin než to z dovozu a ještě k tomu v zimě.


Nový komentář do diskuze: