logo

Nízkotučná Ornishova dieta bez masa

Diety Diety na hubnutí
hubne

Zhubněte s unikátními produkty:


Tuto dietu vyvinul na začátku 90. let profesor medicíny na Kalifornské univerzitě a zakladatel neziskového Výzkumného institutu preventivního lékařství v kalifornském městě Sausalito Dean Ornish s tím, že vegetariánský jídelníček zkombinovaný s cvičením snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění, zmírňuje stres a pomáhá hubnout. Po provedení několik let trvajících studií tuto dietu doporučují i někteří výživoví odborníci a lékaři. Není však pro každého snadné ji dodržovat, zejména v dlouhodobém horizontu.

Jak Ornishova dieta funguje?

Tento typ diety pomáhá zhubnout a prospívá zdraví srdce, protože během ní budete konzumovat méně kalorií a škodlivých tuků. Tuk má více než dvojnásobnou kalorickou hustotu než sacharidy a bílkoviny. Obsahuje až 9 kalorií na gram, zatímco sacharidy a bílkoviny jen 4. Takže, když snížíte příjem tuků, snížíte i počet přijatých kalorií. Strava se skládá převážně z čerstvého ovoce a zeleniny a celozrnných výrobků, které nezpůsobují nutkání se přejídat. Ve výsledku se jedná spíše o nízkotučnou vegetariánskou stravu, kterou byste měli doplnit také vitamínem B12 a rybím tukem.

Cvičení při Ornishově dietě

Pokud jde o cvičení, Ornish zdůrazňuje aerobní aktivity, zátěžový trénink a cviky podporující pružnost a ohebnost - sami se můžete rozhodnout co a kdy provozovat. Důležitým prvkem této diety je i zvládání stresu, to znamená osvojit si dýchací techniky, meditaci a jógu. Zjistěte, co vám nejlépe vyhovuje a každý den se tomu chvíli věnujte. Podle Ornishe, také trávit čas s lidmi, které milujete, vážíte si jich a máte od nich podporu, může významně ovlivnit přijetí zdravého způsobu života.

Jak konkrétně vypadá jídelníček při Ornishově dietě?

Pokud je vaším hlavním cílem chránit se před srdečními chorobami, pouze 10 % každodenních kalorií smí pocházet z tuků, z toho ještě méně mohou být nasycené tuky. Většina potravin, které obsahují cholesterol, rafinované cukry a oleje (včetně avokáda, ořechů a semen), nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu a téměř všechny živočišné produkty kromě bílků a odtučněného nebo nízkotučného mléka či jogurtu, je zakázána. Důraz se klade na vlákninu a dostatek komplexních sacharidů, které najdete celozrnných výrobcích, dále na luštěniny, ovoce a zeleninu.

Jednoduchý příklad jídelníčku

Snídaně: ovesné vločky s odtučněným či nízkotučným jogurtem, pomerančový džus
Oběd: pečené brambory s odtučněným nebo nízkotučným sýrem, špenátem a brokolicí; bramborový salát s dresinkem bez tuku; zelený salát s čerstvým ovocem
Večeře: celozrnný chléb s rajčaty a kapary, celozrnné těstoviny se zeleninou a broskve ve víně jako dezert
Pití: voda, čaj, káva, odstředěné mléko, džusy

Výhody Ornishovy diety

Budete mít dostatek denního doporučeného množství ovoce, zeleniny a vlákniny pro dospělé tak, jak je uvedeno ve výživových doporučeních USDA z roku 2010.
Ornishova dieta je vhodná nejen k prevenci srdečních chorob, ale i dalších onemocnění jako cukrovky, vysokého krevního tlaku, rakoviny prostaty či prsu, osteoporózy, pro snižování cholesterolu a samozřejmě i ke zdravému hubnutí.
Většina doporučených potravin obsahuje nízké množství sodíku.
Snížíte konzumaci rafinovaných cukrů a tuků a alkoholu, které nemají žádné nutriční výhody.
Pravidelným cvičením a relaxačními technikami zlepšíte zdraví svého srdce a zmírníte stres.

Ornishova dieta má i nevýhody

Doporučená strava obsahuje extrémně nízké množství tuků a skoro žádné živočišné produkty, takže může být těžké ji dlouhodobě dodržovat.
Omezuje i konzumaci semínek, ořechů a tučné ryby, které obsahují zdravé omega-3 mastné kyseliny. Pokud je budete jíst s uvážením, mohou vám pomoci cítit se sytější.
Pokud není váš jídelníček pečlivě naplánovaný a sestavený, může vám chybět vitamín B12 a železo. Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro správný buněčný metabolismus. Z toho důvodu by ji neměly držet děti, mládež a těhotné nebo kojící ženy.
Protože nebudete jíst maso a sladkosti, mohou vás přepadat chutě a bude obtížnější dietu dodržovat.

Máte s touto dietou zkušenosti?
Nový komentář do diskuze: