logo

Jaké existují druhy vegetariánství?

Zajímavosti Vege
žena jí salát

Zhubněte s unikátními produkty:


Obecně platí, že vegetariáni nejedí maso a vegani ani jiné živočišné produkty (vejce, mléčné výrobky, med). Možná se ale budete divit, že existuje ohromné množství druhů (víceméně bezmasého) stravování, kde si každý může vybrat dle svého gusta. Podívejte se, jaké druhy existují a jak se dělí.

Pro radikálnější vegetariány a vegany to jsou sice jen „in“ nálepky, které s pravověrným vegetariánstvím nemají nic společného, ale pořád ze sebe můžete mít dobrý pocit, když se vzdáte alespoň něčeho, s čím máte etický nebo ekologický problém než se nesnažit vůbec.

Základní druhy vegetariánství

Typ:Maso a ryby:Vejce:Mléčné produkty:
Lakto-ovo vegetariániNeAnoAno
Lakto vegetariániNeNeAno
Ovo vegetariániNeAnoNe
VeganiNeNeNe

Laktoovovegetariánství

Laktoovovegetariánství je nejčastější typ. Název pochází z latinských slov pro mléko a vejce. Znamená to tedy, že tito vegetariáni nejedí maso a ryby, ale přijímají mléčné výrobky a vejce. Tento druh má i svá místní specifika, např. indičtí vegetariáni nejedí ani vejce, zatímco japonští jedí i ryby. Vegetariáni, co jedí vejce, se občas nazývají z angličtiny eggtariáni.

Laktovegetariánství

Laktovegetariánství znamená, že tito vegetariáni nejedí maso a vejce, ale mléčné výrobky jsou povoleny. Tento typ je běžný hlavně v Indii. Jsou na něm založena i mnohá orientální náboženství (buddhismus, hinduismus, Hare Kršna nebo džinismus). Podle laktovegetariánů je jedení vajec stejně neetické jako jíst maso, ale povoluje se konzumace mléka a výrobků z něj jako důležitého zdroje živin, pokud nepochází z velkochovů.

Ovovegetariánství

Ovovegetariáni nejedí maso a mléčné produkty, ale jedí vejce. Důvodem může být například intolerance laktózy nebo chápou chov slepic na vejce (ve vhodných podmínkách) jako etičtější než chov krav na mléko, které musí porodit tele, aby dojily a tím se zpětně zvyšuje počet zvířat určených na porážku. Tento typ je málo častý.

Další typy vegetariánství

Typ:Maso (savec):Drůbež:Ryby:Vejce:Mléčné produkty:
PescetariániNeNeAnoAnoAno
PollotariániNeAnoNeAnoAno
Pesco–pollo vegetariániNeAnoAnoAnoAno

Pescetariánství

Název pescetariánství pochází z latinského označení pro ryby. Znamená to, že konzumují pouze ryby, popř. jiné živočišné produkty, ale ne maso savců a drůbežího.

Pollotariánství

Pollo znamená ve španělštině kuře. Pollotariáni tedy jedí drůbeží a další živočišné produkty, ale odmítají maso savců a ryb.

Pesco–pollo vegetariáni

Někteří lidé jsou také pesco–pollovegetariáni, kteří konzumují drůbeží a ryby, ale nejedí maso savců.

Flexitariáni

Dále existují flexitariáni, kteří většinou jedí vegetariánsky, ale občas si dají maso nebo se vyhýbají masu z velkochovů a kupují jej z ekofarem.

Lessetariáni

Lessetariáni konzumující méně masných produktů, než je ve společnosti obvyklé.

Slyšeli jste o KiloShred od SlimJoy? Mrkněte se na něj.

Tyto způsoby stravování jsou často považovány za „pseudovegetariánství“. Mnoha lidem však vyhovují více než odmítat veškeré masné výrobky, zároveň ale nejedí všechny druhy masa.

Veganství

Vegani se často vůči vegetariánům vymezují. Na rozdíl od nich není jejich cílem jen přestat jíst maso, ale i všechny živočišné produkty. Není to pro ně pouze způsob stravování, ale i filozofie a celkový životní styl.

Odmítají využívání zvířat ve všech formách, od kožešin a kožených výrobků po kosmetiku a drogistické prostředky testované na zvířatech. Často se staví i proti cirkusům, zoologickým zahradám, myslivosti, lovu nebo rybaření a samozřejmě proti velkochovům slepic a dalších hospodářských zvířat.

Alternativou pro vegany nejsou ani biofarmy. Nechtějí vykořisťovat zvířata pro jídlo (mléko), kůži, pokusy ani zábavu a volný čas.

Zvláštním typem je pak stravovací veganství (nejedí žádné živočišné produkty, ale používají je – např. vlnu, kašmír, hedvábí, včelí vosk) a freeganství (to je spíš životní styl založený na protestu proti konzumu a materialismu celkově).

Další typy stravování podobné vegetariánství

Makrobiotika

Makrobiotická strava je v současnosti oblíbeným způsobem stravování. Strava může obsahovat ryby, ale jinak je založená hlavně na celozrnných obilninách, luštěninách a zelenině.

Raw food

Je to syrová (živá) strava, často se setkáme s anglickým názvem „raw food“. Tento způsob stravování je založen na předpokladu, že tepelně upravené jídlo snižuje svou nutriční hodnotu a není tak zdravé jako v nezpracovaném stavu. Pokud se tento jídelníček kombinuje s veganstvím, používá se pojem vitariánství.

Frutariánství

Frutariánství je extrémní forma veganství povolující pouze ovoce, ořechy, semena nebo některou zeleninu. Nesmí se ani jíst části rostlin, které byly násilně odebrány. Jako krátkodobá detoxikační dieta může prospět při nemocech, u kterých se objevila otrava krve a má silné očišťující účinky, zbystřuje smysly a může nabudit psychiku, rozhodně není však bezpečné jako běžný způsob stravování ani jako pravidelné diety.

Jaký typ vám připadá nejzajímatelnější a nejvhodnější? Máte s některým z nich zkušenosti?
Nový komentář do diskuze: