logo

Hraška - zdravější varianta smažení

Potravina Zajímavosti
hraška

Zhubněte s unikátními produkty:


Ve zdravých výživách, na farmářských trzích a občas i v obchodech se můžete setkat s unikátním českým výrobkem, díky kterému můžete zdravěji smažit. Jmenuje se Hraška. Hraška je luštěninová náhrada běžné strouhanky se skvělou chutí a výbornými vlastnostmi.

Co je ta Hraška?

Hraška se skládá z hrachu, kukuřice, rýže, soli a koření. Díky tomuto složení se jedná o bezlepkový výrobek, který neobsahuje cholesterol, barviva a další přídavné látky. Navíc má snížený obsah soli a nízký glykemický index. Obsahuje draslík, železo, zinek, hořčík a vlákninu. Tuto směs vymyslela již v 80. letech Eliška Škvařilová, která pořádala kurzy o zdravém vaření a časem tuto směs zdokonalila.

Kde je možné Hrašku použít?

V těstíčku, které připravíte z Hrašky, můžete obalovat řízky, houby nebo zeleninu. Navíc ji možné použít i v dalších pokrmech. Hodí se na zahušťování polévek, omáček a dalších pokrmů. Výborná je také v pomazánkách, pečivu nebo do sladkých pokrmech. Lze ji použít i místo vajíčka v karbanátcích, těstech nebo zapékaných pokrmech.

Jak připravit těstíčko s Hraškou?

Těstíčko se připravuje velmi jednoduše - 100 g Hrašky se smíchá se 150 až 200 ml vody nebo mléka. To vidličkou vyšleháte, necháte odstát alespoň na 15 minut a poté jej můžete použít k obalování. Těsto pěkně drží a následně můžete maso, zeleninu atd smažit v rozpáleném oleji, ve kterém by měla být smažená potravina dokonale ponořená. Ovšem tuk by se neměl zahřát na teplotu vyšší než 160°C.

Zdravější smažení?

Klasický trojobal, který se skládá z mouky, vajíčka a strouhanky není až tak nejhorší jako celý proces smažení. Při něm neustále z trojobalu odpadává strouhanka, ta se připaluje a navíc tuk se nejen díky těmto zbytkům přepaluje. Z Hrašky tyto kousky tolik neodpadávají, pokud by se tak stalo, tak vzhledem k velikosti jde snadněji daný kousek vylovit.

I když s Hraškou můžete zdravěji smažit, tak neznamená, že se jedná o zdravou úpravu pokrmů. Je to jen zdravější varianta. Pořád se pokrm smaží a tak při zdravém stravování byste jej neměli konzumovat příliš často.

Které existují druhy?

Hrašku si můžete koupit ve více variacích. Prodává se Hraška na obalování klasik a pikant, Hraška na zahušťování a Hraška Vanilka.
Jedno balení má 250 g a pořídíte jej za cenu kolem 40 Kč. Výrobky koupíte v obchodech se zdravou výživou, lékárnách nebo na internetu.

Jaké jsou nutriční hodnoty?

100 g Hrašky na obalování má energii 1 437 kJ (340 kcal), bílkoviny: 16,9 g, sacharidy: 57,3 g, tuky: 3,6 g, vláknina: 9,4 g.

Tento výrobek rozhodně stojí za vyzkoušení, protože se jedná o zajímavou potravinu.

Více informací najdete na ceria.cz

Už jste ji zkoušeli? Chutná vám víc než klasický trojobal?

Foto: biocare.sk


Diskuze k článku


Koupíte tady www.raciovyziva.cz
Racio výživa Dagmar, 1. 9. 2014 11:21
Nový komentář do diskuze: