Zdravý olivový olej je v kuchyni nutností
11. 1. 2018 Potravina Zdravý stylOlivový olej se v našich kuchyních docela zabydlel a mnoho z nás ho pravidelně používá nejen do salátů, ale i při smažení nebo pečení. Proč je olivový olej tak oblíbený a jak ho byste ho měli správně používat, ať z něj získáte co nejvíce cenných látek?
Tento rostlinný olej je nejen chutný, ale i zdravý. Obyvatelé států kolem Středozemního moře se právě díky němu těší dobrému zdraví. Aby také ne, když obsahuje nenasycené mastné kyseliny, vitamíny a další zdraví prospěšné látky. Slouží jako prevence mnoha onemocnění a v kuchyni se s ním dá kouzlit.
Každý chutná jinak
Jelikož se olivový olej vyrábí z oliv, které pochází z odlišných míst, jsou různě zralé nebo se používá jiná odrůda, chutná každý druh olivového oleje jinak. Některé jsou hořké, jiné pikantní, sladké, ovocné či harmonické, rovněž se liší v barvě. Každému jeho chuť nemusí vyhovovat, často je to pouze otázka zvyku.
Co všechno obsahuje?
V olivovém oleji se nacházejí vitamíny (vitamín E, vitamín A, vitamín K, vitamíny skupiny B), minerální látky (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík), mononenasycené mastné kyseliny atd.
Účinky olivového oleje na zdraví
- Ochraňuje srdce
- Zlepšuje pružnost cév
- Snižuje riziko vzniku infarktu
- Snižuje možnost vzniku mrtvice
- Snižuje cholesterol v krvi
- Pyšní se antioxidačními účinky
- Slouží jako prevence některých typů rakoviny
- Zpomaluje stárnutí
- Snižuje vysoký krevní tlak
- Působí preventivně proti tvorbě krevních sraženin
- Pozitivně působí na trávení
- Působí proti zácpě
- Podporuje vylučování škodlivých látek
- Chrání mozek a nervy
- Preventivně působí proti osteoporóze
- Zmenšuje bolesti v kloubech
Jak ho použít v kuchyni?
Dá se použít téměř všude, kde se používají jiné oleje. Ovšem nejvíce cenných látek si zachová ve studené kuchyni, kromě zálivek do salátů chutná velmi dobře s pečivem, které trošku zakápnete, můžete ho přidat do polévek, pomazánek nebo na saláty. V teplé kuchyni najde své místo při přípravě těst (např. těsto na pizzu), pečení, smažení i vaření. Chuť pokrmu mnohdy zvýrazní a dodá mu jiný rozměr.
Jak se olivový olej vyrábí?
Olivový olej se vyrábí lisováním nebo jiným mechanickým zpracováním oliv. Olivy se nejprve sklidí (ručně nebo strojem), odstraní se lístky, větvičky atd., pak se vyčistí vodou, nato se nasekají nebo rozemelou, poté se lisují pomocí lisů či se jinak mechanicky zpracovávají. Následně se olej přefiltruje a naplní do lahví či nádob. Čím dříve se po sklizni vyrobí olej, tím více obsahuje cenných látek.
Druhy olivového oleje
V obchodech najdeme mnoho druhů olejů, které se neliší pouze kvalitou a cenou, ale také doporučeným způsobem použití. Nejcennější je extra panenský olej, rafinované oleje obsahují méně zdraví prospěšných látek .
Panenské oleje
Lisují se velmi brzy po sklizni, maximální teplota při výrobě je 50 °C. Řadí se zde extra panenský olej (extra virgin), panenský olej (virgin) a obyčejný panenský olej. Tyto oleje se liší volnou kyselostí a způsoben výroby. Panenský olej bývá dražší, kvalitnější a obsahuje nejvíce cenných látek. Může se použít ve studené i teplé kuchyni.
Rafinované oleje
U nich probíhá lisování za vyšší teploty a tlaku, navíc většinou je chemicky upraven. Prodává se rafinovaný olej (rafined oil) a rafinovaný olej z pokrutin (pomace oil). Rafinované oleje nejsou příliš kvalitní, obsah cenných látek je nižší a jsou levnější, proto se používají třeba na smažení.
Co dělat, ať olivový olej zbytečně neničíte?
- Nevystavujte ho slunečnímu svitu.
- Neskladujte ho blízko tepla (sporák, topení).
- Olej kupujte balený v tmavě zelené skleněné láhvi.
- Vhodné je olej skladovat při teplotě 10 - 20 °C.
- Nenechávejte ho dlouho načatý, jinak může žluknout.
- Časté otevírání nádoby jej může připravit o cenné látky.
- Při nízké teplotě olivový olej tuhne.
- Přepaluje se při teplotě cca 210 °C, při které se zničí i prospěšné látky.