logo

Islandský jogurt Skyr si jednoduše zamilujete

Potravina Chuť
skyr jogurt kapucín

Zhubněte s unikátními produkty:


V některých obchodech jste mohli natrefit na mléčný výrobek pod tajemným názvem Skyr. Pokud jste navštívili severské země nebo Island, určitě ho znáte, pokud ne, můžeme si ho představit. Co to vlastně je a proč je jiný než ostatní jogurty?

Co je Skyr?

Skyr je tradiční islandský mléčný výrobek, který se vyrábí více než tisíc let z nízkotučného mléka. Teď se začal vyrábět a prodávat i u nás. Jedná se o zakysaný mléčný výrobek, který obsahuje velké množství bílkovin, 0,1 % tuku a hodně vápníku. Připomíná něco mezi zakysanou smetanou, řeckým jogurtem a tvarohem.

Tento zakysaný dezert je vyráběn tradičním postupem, díky kterému se vytvoří výrobek, který je velmi hustý a má specifickou chuť, která se dá charakterizovat jako jemně kyselá. Obsahuje hodně bílkovin, minimum tuku a málo sacharidů. Pokud sáhnete po Skyru s příchutí, tak se v něm ještě nachází ovoce, šťáva a cukr; sacharidů obsahuje pochopitelně již o něco více.

Ve složení se nenacházejí umělá sladidla nebo barviva, pouze je tam mléko, mlékárenské kultury a případně ochucující složka (ovoce, cukr, šťáva, koncentrát, kyselina citronová nebo aroma).

Výživové hodnoty

100 g Skyr natur obsahuje energetickou hodnotu 295 kJ (61 kcal), z toho bílkoviny: 12 g, sacharidy: 3 g, tuk: 0,1 g.

Kde ho seženete?

V některých obchodech se Skyr objevil již v minulém roce, v některých až teď. Jako první ho začala vyrábět Bohušovická mlékárna. Prodává ho Billa, Tesco, Globus, Makro, Kaufland, Coop, Hruška, Rohlík, Sklizeno a další menší obchody. Vždy záleží na dané nabídce obchodu.

jogurt skyr milko

Kolik stojí?

1 kelímek váží 140 gramů a jeho cena je kolem 16 Kč.

Kdo ho vyrábí?

Zatím u nás Skyr vyrábí firmy Bohušovická mlékárna a Polabské mlékárny, prodávají následující příchutě:
Skyr Kapucín (Bohušovická mlékárna) - brusinka, jahoda, broskev-meruňka, natur
Můj Skyr Milko (Polabské mlékárny) - malina, ostružina, bílý

Co s ním můžete dělat?

Skyr si můžete sníst jen tak nebo použít v různých receptech podobně jako jogurt - s vločkami a ovocem, na lívance, na moučníky, na koktejl nebo smoothie, upéct s ním pečivo, vyrobit pomazánky atd.

Skyr při hubnutí

Tento fermentovaný výrobek je vhodný i při hubnutí. Obsahuje zanedbatelné množství tuku a mnoho bílkovin, které dokáží zasytit a pomáhají tvořit svalovou hmotu.

Už jste ho zkoušeli? Napište svůj názor a recenze do diskuze.
Diskuze k článku


je to dobré, prostě jako trošku jiný jogurt
rimme, 22. 4. 2017 10:02
Je dost jedlý ale není zrovna nejlevnější :((
Kiki, 12. 5. 2017 11:27
Výborný a velký výběr příchutí.Kupuji ho v Lidlu.
Libuška, 31. 5. 2017 19:15
Nový komentář do diskuze: