logo

Potravinová pyramida je výborný pomocník

Zhubněte Rady Zdravý styl Články
Potravinová pyramida

Zhubněte s unikátními produkty:


Potravinová pyramida znázorňuje, jak by měl vypadat správný poměr potravin, které konzumujete, během dne. Potraviny jsou rozděleny do čtyř skupin, přičemž podle velikosti dané skupiny vidíte, jak by měla být tato skupina významná. Jasně tak vidíte, co byste měli ve stravě omezit nebo naopak čemu se nevyhýbat. Pro lepší představivost vám pomůže obrázek.

Potravinová neboli výživová pyramida byla vytvořena v roce 1974 Švédkou Annou Britt Agnsäter a Fjalarem Clemem. Existuje více typů výživových pyramid - oblíbená a zdravá je středomořská, kde nešetří olejem, rybami ani vínem. My se podíváme na obecně doporučovanou v Česku. Obrázek krásně znázorňuje, jak by měla vypadat tak česká, která je vhodná pro všechny věkové skupiny a to i pro děti.

První patro pyramidy

potravinová pyramida - rýže, těstoviny, pečivo

Do této skupiny patří sacharidy - obiloviny, rýže, brambory, těstoviny, pečivo, luštěniny...
Tyto potraviny by měly tvořit základ stravy, které můžeme jíst prakticky ke každému jídlu. Vybrat si můžeme nejen z celozrnných variant, ale i těch necelozrnných. Nebojte se ani méně známých obilovin, jako jsou jáhly, pohanka nebo quinoa. Každý den bychom měli sníst 3 - 6 porcí.

Druhé patro pyramidy

potravinová pyramida - zelenina a ovoce

Potraviny, které náleží do druhé skupiny, jsou velmi významné a neměli bychom na ně zapomínat. Patří sem ovoce a zelenina. Poskytují nám vitamíny a minerální látek. Každý den by se mělo sníst 3 - 5 porcí zeleniny a 2 - 4 porce ovoce. Převážně by se mělo jednat o čerstvý stav, klidně i ve formě čerstvého džusu a případně i vařenou nebo na páře připravovanou zeleninu. Zavařené či konzervované ovoce a zelenina moc vitamínů neobsahuje.

Třetí patro pyramidy

potravinová pyramida - maso, ryby, vejce

V třetím patře nalezneme bílkoviny, mezi které patří maso, ryby, uzeniny, vejce a mléčné výrobky. Konzumace bílkovin by neměla být vysoká, ať se nezatěžují ledviny.
Mléčných výrobků (včetně kysaných) bychom měli sníst každý den 2 - 3 porce.
Vejce by se mělo objevit na jídelníčku max. 4× týdně.
Ryby včetně mořských plodů se doporučuje jíst 2 - 3× týdně.
Maso i uzeniny by měly být max. jednou denně.
Ve výsledku by maso, vejce a ryby představují 1 - 2 porce denně.

Čtvrté patro pyramidy

potravinová pyramida - sladkosti, čokoláda, chipsy

Potraviny z posledního patra by měly být zastoupeny ve vašem jídelníčku co nejméně. Do této kategorie patří oleje, cukr, sůl, sladkosti, zákusky, chipsy, sladké nápoje, alkohol,... Tyto potraviny jsou nevhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti, proto je jezte max. dvakrát týdně v malém množství.

Kromě výběru správných potravin se nesmí zapomínat ani na dostatečný pitný režim. Nejvhodnější je voda a čaje, které nejsou slazené.

Berete v potaz při tvorbě jídelního plánu tuto potravinovou pyramidu nebo ne?


Diskuze k článku


Zajímavá věc je ta pyramida :)
Jana, 2. 4. 2013 18:24
Pyramidy se mi velice líbí...podle mého skvěle poukazují na vyvážený jídelníček!:) No proč to nezkusit! :) Rozhodně je to méně psychicky náročné než počítání kalorii a přísné dodržování šílených diet. Samozřejmě také bych chtěla být za týden o 5 kg lehčí jak některé diety slibují...nicméně už jsem těchto pokusů absolvovala nespočetně a musím říct, že výsledek byl ,,perfektní ! Zhubla jsem a po poslední dietě jsem najela na zdravý životní styl...skladba stravy by se dala přirovnat k výše uvedené zdravé pyramidě, denní příjem se rovnal maximálně 1000 kcal...a hle, začala jsem kynout!!! Trvalo mi asi 2 měsíce, než se mé tělo vzpamatovalo!!! Pád na hubu taky krok dopředu! Takže jsem naprosto nadšená tímto pyramidovým článkem!!!:)))
Tereza, 3. 4. 2013 13:57
Tato pyramida je vynikajícím způsobem,jak schodit nadbytečná kila.Po omezení sladkého,sladkých nápojů,soli a při pravidelné stravě 5-6jídel denně v rozmezí 2-3 hodiny,jsem dokázala za necelé 2týdny schodit 1.8kg.Jsem za to moc ráda,jelikož po tom,co jsem přestala kouřit,jsem nabrala 4kg.Toto je jediný způsob jak nadbytečná kila schodit.Držím všem kteří se snaží hubnout palce,když si budete věřit a dodržovat pyramidu společně s pravidelnou stravou,uvidíte že to půjde :)Přeji všem,krásný den:)
Janďulka, 16. 6. 2013 12:11
Tato potravinová pyramida je přežitá a stará. Podle novějších výsledků a to už dlouhou řadu let, je to špatně ! Stačí si najít pyramidu na netu z posledních let. Nejhorší je u této informace, která dává do základu pyramidy moučné výrobky, má tam být především zelenina.
Helena, 4. 3. 2015 20:57
Nový komentář do diskuze: