logo

Proč se dietou nezhubne? Proč nemá efekt?

Články Rady Problémy
dietka

Zhubněte s unikátními produkty:


Možná si i vy říkáte, že budete držet nějakou zázračnou dietu, zhubnete a váhu si udržíte. Po chvíli po zázračné dietě opět přiberete a začnete držet novou dietu. Celý kolotoč se neustále opakuje a z vás se stává chronická dietářka nebo chronický dietář. Většinou bez úspěchů. Dietou nezhubnete napořád, následuje jo-jo efekt po návratu k původní stravě.

Fungují diety?

Diety fungují na stejném principu; sníží se razantně energetický příjem, vy hubnete svaly, tuky a odvodňujete se. Strava je většinou jednostranná a chybí některé složky živin. Mnoho diet funguje na vyloučení sacharidů ze stravy, následuje ketóza, při které se spalují tuky. Ovšem po skončení diety se většina zase vrátí ke svému původnímu stravování, které je plné sacharidů a tuků, a dá se jo-jo efekt očekávat. U diet, u kterých nenastává ketóza, protože se jedí sacharidy, pouze přicházíte o svaly a odvodňujete se.

Metabolismus se zpomalí

Metabolismus se s každou dietou zpomaluje, protože ví, že přijímáte málo energie a následnou stravu ukládá na horší časy. Zatímco, když přijímáte hodně energii v pravidelných intervalech, metabolismus se zrychluje. To znamená, když jíte pravidelně a jíte dostatek jídla, zrychlí se vám metabolismus.

Když začnete držet dietu, tělo utrpí šok a po pár dnech přepíná na úsporný režim. Díky úspornému režimu hubnete stále méně a méně a přitom hladovíte. Následně s dietou přestanete a dáte si vše, na co máte chuť. Organismus si začíná zase vše ukládat do zásob, co kdyby zase bylo období hladu, a vy přibíráte.

Jak účinně zhubnout?

Hubnutí není záležitostí týdne, měsíce nebo dvou. Jedná se o změnu dosavadního stravování. Musíte dodržovat několik zásad, díky kterým budete zdravě hubnout a váhu si udržíte. Nutné je zdravě se stravovat.
Hlavní zásady jsou:
jezte pravidelně v přiměřených porcích (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře),
nejezte smažená, sladká a tučná jídla (nikdo neříká, že si je jednou za čas nemůžete dát),
dostatečně pijte,
sportujte,
mějte dobrou náladu.
Nový komentář do diskuze: