Strie - jizvy, které trápí snad každou ženu
25. 3. 2014 Tipy Postava TěhotenstvíNěkoho začnou trápit drobné jizvy a pajízevky již v pubertě, někoho až v těhotenství, někoho, když přibere. Malé jizvy se neobjevují pouze u žen, ale i u mužů a to bez ohledu na věk. Těmto drobným jizvám se říká strie (strije). Ze začátku jsou jizvy červené a časem vyblednou, ale nikdy se jich nedá úplně zbavit. Zbavit se jich částečně dá pomocí kosmetických zákroků, vhodné je dbát na jejich prevenci, i když někdy jim nejde z různých důvodů zabránit.
Proč se vůbec strie objevují?
Kůže se sestává ze tří částí - z pokožky, škáry a podkožního vaziva. Právě druhá vrstva se skládá z kolagenových a elastických vláken, která se při zvětšení potrhají a popraskají. Při pomalém zvětšení se vlákna díky svým vlastnostem natahují pomalu, ale při razantním zvětšení to již nevydrží. Často se tak stává v pubertě, kdy se rychle roste, v těhotenství, ve kterém ženy hodně přibírají nebo jen při růstu plodu, při přibírání nebo zhubnutí. Navíc s věkem se pružnost kůže zmenšuje. V místě, kde kůže popraská, je pokožka ztenčená a červená. Vytvoří se tam jizvy, které jsou někdy dost bolestivé nebo i svědí.
Jak poznáte, že se jedná o strie?
Strie jsou drobné jizvičky, které se objevují na rizikových partiích. Můžete si jich všimnout na břiše, bocích, zadku, stehnech nebo prsou. Vlastně na všech oblastech těla, které se rychle zvětšují. V těhotenství je to hlavně břicho, boky a prsa, v dospívání zadek a stehna. U mužů se mnou objevit také na kolenou, zádech nebo na bicepsu. Jizvičky jsou většinou malé a červené. Často se vyskytují rovnou ve skupinách. Po několika měsících postupně vyblednou a jsou světlé či bílé. Vypadají jako po klasické jizvě, která je také světlá.
Kdy strie nejvíce vznikají?
Strie nejčastěji vznikají v dospívání, těhotenství nebo při přibírání.
Období růstu - mnohdy strie vznikají v pubertě, když jedinec rychle roste a zároveň se u dívek mění postava. Drobné jizvy se mohou objevit na stehnech a zadku, který se zaoblují. Také se mohou objevit na prsou, které se zvětšují. Dívky tak mohou vystrašit tyto drobné jizvičky, které vznikají z velké proměny postavy, ale jedná se o běžnou věc.
Těhotenství - velmi často se ženy setkávají se striemi na břiše v období těhotenství. Na konci druhého trimestru a v třetím trimestru žena nejvíc přibírá, kůže však není stejně dostatečně elastická a začínají vznikat trhlinky většinou okolo pupku a ve spodní části břicha. Některým ženám se objeví strie i na prsou, protože ty se také zvětšují. Jakmile se začnou objevovat jizvy, je již celkem pozdě na promazávání či masáže. Nejlépe by se mělo začít již před těhotenstvím, popřípadě hned při zjištění. Těhotenské strie se mohou také objevit až v posledních dvou týdnech. Místo můžete mazat nejen různými krémy z drogerie nebo lékárny, ale i velmi dobře působí oleje (olivový, arganový, avokádový,...) nebo sádlo bez soli. Není moc důležité, čím mažete, ale že danou oblast promazáváte. Vhodné jsou i masáže nebo mnutí pokožky mezi prsty.
Tloustnutí - jakmile začnete rychle tloustnout, kůže začne praskat na různých místech. Při postupném přibírání je výskyt strií velmi malý, ale jakmile začnete přibírat několik kilogramů měsíčně, musíte s nimi počítat.
Přibírání svalové hmoty - také pokud muži a ženy chtějí nabrat svalovou hmotu, do toho usilovně posilují a berou různé preparáty na tvorbu svalové hmoty, může dojít k tvorbě jizev z nepřirozeného přepínání a nárůstu objemu.
Nejlepší prevence?
Prevence proti striím neexistuje. Vznik strií je dán elasticitou pokožky a nárůstem hmotnosti. Také je vznik jizev z velké části ovlivněn geny, protože některým lidem strie vznikají a jiným ne. Ty nevznikají ani v období těhotenství nebo přibírání. Před těhotenstvím je nejlepší variantou břicho neustále promazávat a masírovat, stejně tak i v období růstu. Také je vhodné pít neslazené tekutiny v dostatečném množství, jíst hodně zeleniny a ovoce a obecně se zdravě stravovat. Nejlepší by bylo nepřibírat, tomu se ale v mnoha případech nejde vyhnout. Také je vhodné nezapomenout na pravidelné cvičení a posilování, které pomůže i na elasticitu. Naopak nárazové posilování s velkými zátěžemi může uškodit.
Jak se jich zbavit?
Pokud se vám strie už objevily, máte tři možnosti:
- Vůbec se o ně nestarat, protože stejně jednou vyblednou.
- Použít na ně nějaký krém, který je přímo určený na strie, ale má to jeden háček. Tyto krémy, mléka nebo gely proti striím nikdy nepomohou úplně se zbavit strií. Mohou mít vliv na rychlejší vybělení nebo i zmenšení, ale jizvy nezmizí. Tyto krémy vyrábějí různé značky např. Vichy, Elasti-Q, Bonella, Dermacol, Eucerin, Bepanthen, Oriflame, Avon,... Můžete sáhnout i po měsíčkové masti, sádle bez soli, olejích nebo i indulonu. Důležité je pravidelně problémové partie mazat, masírovat a to nejméně deset minut denně dvakrát denně.
- Využít různé programy nebo operaci - na klinikách plastické a estetické chirurgie nabízí různé programy, díky kterým se můžete téměř zbavit některých strií nebo je alespoň zlepšit. Vhodný je laser, vakuová masáž, speciální programy na strie, karboxterapie, peeling nebo abdominoplastika. V posledním případě se strie odstraňují společně s převislou kůží. Ošetření laserem stojí několik tisíc a plastika břicha až 50 tisíc.
Se striemi je nutné se smířit, časem vyblednou a mohou být i neznatelné. Znatelnější ale bývají na břiše po porodu, sice zblednou, ale jsou víc vidět, protože jizvy mohou být větší a je jich více.
Znáte nějaký účinný způsob, který pomáhá na strie?