logo

Tubulizace žaludku - zmenšení žaludku

Operace Zákrok Rady Zajímavosti
žena jí zdravou stravu

Zhubněte s unikátními produkty:


V některých situacích obézní lidé, když nemohou zhubnout, mohou sáhnout po operačním zákroku, který jim pomůže vyřešit jejich obezitu. Oblíbená je bandáž nebo tubulizace žaludku. Po zákrocích se při dodržování několika pravidel váha postupně snižuje. Ovšem má i svá rizika. Chcete o tom vědět více?

Co je tubulizace žaludku?

Tubulizace žaludku (sleeve gastrectomy, anglická wiki) je bariatrický operační zákrok, při kterém se odstraní velké zakřivení žaludku. Žaludek se při laparoskopické operaci rozřízne, část odstraní a sešije. Nakonec žaludek vypadá jako trubice. Díky tomu je žaludek menší a již není možné sníst tolik potravy jako předtím při dodržování speciálního režimu. Přijímaná strava je přirozeně redukována, nenastává hlad a dotyčný hubne.

Kdo může podstoupit tuto operaci?

Operaci mohou podstoupit lidé, kteří mají BMI vyšší než 35, mají tak druhý stupeň obezity. Všechny dosavadní pokusy o zhubnutí selhaly a mají k tomu i další onemocnění, na kterých se právě obezita podílí. K této operaci je nutné podstoupit i vyšetření mnohých specialistů (psycholog, obezitolog, chirurg). Také je nutné gastroskopické vyšetření, aby se vyloučila onemocnění jícnu nebo žaludku a vyšetření břicha. Dále je nutné uvědomit si, že tato operace je nevratná.

Jak probíhá operace?

Asi dvouhodinová operace se provádí v celkové anestezii. Laparoskopicky se zmenší žaludek, část žaludku se přeřízne a sešije. Odstraní se zakřivení žaludku a zůstane jen silnější trubice, která má objem 80 - 180 ml. Na břišní stěně se provede několik vpichů (často pět, jeden z nich je větší), v některých případech je nutné vést i řez. V nemocnici pacient zůstává 4 - 5 dní a 3 - 4 týdny po propuštění je nutná domácí rekonvalescence.

tubulizace žaludku

Díky tomu, že je žaludek malý, stačí k nasycení pouze malé množství jídla. Budete se tak cítit mnohem dříve nasyceni. Nenastává tak pocit hladu, protože žaludek je menší a do těla se vylučuje méně hormonu hladu (ghrelin). Ghrelin má nejvyšší hladinu, když je žaludek prázdný.

Jak začít se stravováním?

Stravování po operaci je velmi důležité, neboť jen tak může mít operace účinek. Jedná se o trvalou změnu dosavadních stravovacích návyků, která se může projevit vysokým a rychlým úbytkem váhy.

Po operaci je nutné čtyři týdny přijímat pouze tekutou stravu.
Další dva týdny je nejvhodnější mixovaná strava.
Dále je nezbytné jíst pětkrát denně a množství by mělo být menší. Strava by měla být dietní a bez tuků.
Potravu je nutné vždy pořádně pokousat a vyvarovat se slupkám, peckám a těžkým pokrmům.
Tekutiny je možné pít jen mezi jednotlivými jídly, nikdy ne s jídlem. Za den je doporučeno vypít alespoň 2 litry tekutin.

Kdy zhubnete?

Po operaci budete velmi rychle hubnout, protože moc toho nesníte a kapacita žaludku byla omezena. Nutné je však dodržovat pravidla stravování (kašovitá strava a pití), poté je možné jíst v menších porcích pětkrát denně. Za rok je možné zhubnout až 40 kg. Taktéž je vhodné konzultovat stravování s nutričním terapeutem a docházet na pravidelné kontroly k lékaři, který realizoval zákrok.

Výhody zákroku

Výhodou tubulizace žaludku je, že se na rozdíl od bandáže žaludku do organismu nic nezavádí, ale rovnou se část žaludku odstraní. Nemohou tudíž vzniknout kvůli cizímu tělesu různé infekce. Po dietní chybě není žaludek tak moc bolestivý, jak to mu je u bandáže.

Nevýhody zákroku

Nevýhodou je, že se žaludek podle potřeby nedá zvětšit a není možné ovlivnit rychlost hubnutí. Je nutné dodržovat pravidelnou stravu a pití mezi jídly. Při nedodržování těchto pravidel se může žaludek opět zvětšit a celý účinek mizí. Někteří pacienti si stěžují na bolesti, pálení žáhy a další problémy v souvislosti s touto operací. Další komplikace jsou krvácení z jizvy a případná volnost švu.

Další nevýhodu je, že se jedná o zákrok, který se nedělá dostatečně dlouho, proto se neví, jak na něj bude reagovat tělo například za 20 let. Po pěti letech klad rychlého hubnutí mizí a hubne se pomaleji jako u podobných operací a redukčních diet. Někdy se doporučuje i další operace.

Tubulizaci žaludku je možné provést v nemocnici nebo na klinikách plastické chirurgie.
Cena se pohybuje kolem 100 000 Kč nebo je možné provést i na pojišťovnu po splnění mnoha podmínek.

Máte nějaké zkušenosti s tímto zákrokem? Pomohl vám nebo toho litujete? Napište své zkušenosti do diskuze.

UPDATE: anglické video na youtube.


Diskuze k článku


Byla jsem na bandáži, po operaci rychlý úbytek pak se to zastavilo,při přechodu na normál í stravu se začlo jídlo zasekávat,bolelo to jako prase,nešlo to ani nahoru ani dolů po chvíli dušení,takže nezbylo nic jiného než se pokusit to vyzvracet a takhle to šlo s každým 3tím jídem ,jíst někde na veřejnosti se prostě nedalo,po čase zasekávání přestalo bolet ale tak jako tak stejně muselo jít ven.Nechala jsem si tedy bandáž odstranit a nechala si udělat tubulizaci,problémy se zasekáváním vymizeli,bohužel jak se říká že po tubu necítíte hlad já mám hlad stále,to jsem nikdy před tím něměla ,hlad mě budí i v noci mám hlad i ihned po tom co se najím,zas po operaci šla kila dolů,pak se zastavilo a dnes jsem zase na svých,takže rozhodně bych bariatrické operace za sebe už nikdy nikomu nedoporučila
pk, 6. 3. 2016 13:07
Znám lidi kteří jdou s zatím spokojeni už několik let.
e, 7. 7. 2016 19:46
Já bych také nedoporučila operaci žaludku. I po 3 letech od tubulizace někdy zvracím, mám obrovské problémy s pálením žáhy, nemůžu hořké a kyselé, žádný alkohol a zeleninu s ovocem minimálně. totéž maso. \stravování v restauraci skoro nemožné.
Katka, 25. 7. 2016 14:43
Taky chci jít na zákrok..snažím se hubnout ale marně..
eva, 7. 8. 2016 20:28
Ja ted po operace cca 10 dnu a zatim jsem zhubla 12kg neboli ale se nemuzu poradne napit uvidime po mesic jak bude s normalni stravu.
Jeni, 9. 10. 2016 20:51
Jsem týden po sleeve resekci. Zatím vše v pořádku.Jim 6x denně. Je to v pořádku? Děkuji Hela
Hela, 12. 12. 2016 19:08
jsem 7 týd.po sleeve ubytek 13kg ,citim se dobre ,ze začátku to byl nezvyk snist par soust,ale ted uz mi to ani neprijde...byly vanoce a ja si dala rybu+brambor.kasi sice jsem to jedla na vic krat,ale uz jsem si zvykla.no uvidime za rok... :)
Monika, 4. 1. 2017 11:54
Dobry den..Je mi 30 let ..Jsem zavisla na jidle..Vsude kam chodim nosim sebou jidlo.Sladke ,slane,kysele.chutim neporoucim..Maximum porce nezna hranice.Kdyz se nudim zacnu jist a pak idem spat...Moje nadvaha je pomalu 30 kg..Na svuj vek je to hrozne..Moje kolegyne maj krasnu postavu,ja se snazim svoje tuky skryvat do sirokeho oblecenia..Rada by som sa zucastnila tej operace zaloudka..viete mi niekto poradit aky je na to presny postup?tel:777076879 Preji hezky den..
Lucie, 13. 1. 2017 12:14
Dobrý den já jdu 26.1.na tubu..mám 115kg 153cm tak koule jedu do Turnova..snad můj život bude lehčí.. Myslím snad pohyblivější..
e., 13. 1. 2017 21:32
Byla jsem 2.1.2017 na tubu žaludku. Měla jsem 165cm a 127kg. Platila mi to pojišťovna. Dlouho jsem váhala.Pak jsem šla k lékaři bariatrovi. Ten mě poslal na několik vyšetření i u psycholožky např. Teď po operaci v Surgal Clinic v Brně mám zatím 6 kg dole. Po operaci jsem si říkala a nadávala si, že jsem na to vůbec šla. I když jsem neměla žádné problémy. Operace proběhla v naprostém pořádku a po operaci mi nebylo ani zle. Zvykám si na to, jíst tak malé porce, pokud si dám o lžičku víc je mi moc těžko. Piji hodně, už 2,5 litru denně. Mám obrovskou podporu v rodině. Opravdu nemám chutě. Nemám moc hlad. Jím pravidelně, zatím mixovanou stravu. Strach mám, ale takovou operaci doporučuji všem, kteří vyzkoušeli mraky diet a neshodili ani kilo. Po operaci je to o celkové změně jídelníčku. Musíte mít disciplínu. Žádné cukroví, žádné nezdravé. A to navždy!!!
Petra, 15. 1. 2017 19:07
Byla jsem 20.1.2017 na tubu žaludku. Operace proběhla ve vojenské nemocnici v Olomouci lékaři a sestřičky velice příjemné. Měla jsem 125kg A 170 cm.Platila mi to pojišťovna jsem diabetička. Vše v naprostém pořádku. Bez bolestí... Dnes mám dole 10 kg a jsem strašně ráda že jsem to podstoupila. Po operaci si už nepíchám inzulin což je super. Je pravda že musím jíst zatím 7 x pomalu kašovitou stravu ale nelituji toho. Cítím se velice dobře. Všem co chtějí shodit jen DOPORUČUJI.
Jarka, 17. 2. 2017 11:01
Prosím Jarku, která byla na operaci ve Vojenské v Olomouci, můžete mi prosím napsat jak jste se tam dostala, máte známosti, nebo Vás tam odeslal Váš ošetřující lékař? Děkuji za odpověď. Jindra
Jindra, 22. 2. 2017 20:32
Jsem 21 dni po tube v Trutnove,mam dole 25 kg.Az z toho ubytku mam strach.Ale byla to snad vetsinou jen voda.Uvidim co bude dal.Jsem na kasich a pohoda.Vubec nemam hlad,jen mam problem dodrzet piti i jidlo za den.Zatim bud dodrzim piti nebo jidlo.Na oboje mam asi malej zaludek 8-).Zaha nepali jsem v pohode.
hugo se nejmenuju, 22. 2. 2017 21:19
Mám po tubu dnes 14 dní a jsem spokojená. Dole mám 7 kg. Operace proběhla v pořádku. Nyní jsem na tekuté stravě. Jim třikrát denně 100 ml vývaru nebo kefíru nepocíťuji vůbec hlad, doporučuji!
Gfh, 3. 4. 2017 17:27
Ahoj,jsem tyden po operaci zhubl jsem jíž 11kilo a citim se celkem v pohodě dva dny mi zatim manželka vari vyvary jinak byl jen čaj.vazil jsem 165kg.sam jsem mel bandaz ale stale se mi jidlo sekalo schodil jsem,40kg na sto kilo ale za dva roky po vyndani jsem 65kg nabral tak doufám že teď už se mi to nestane bolest po operaci minimální v úterý mě operovali a v sobotu jsem jíž michal kokteily ve svém zaměstnání zatim super
Petr jindřichův hradec, 17. 4. 2017 4:55
Jsem po tubě měsíc a mám o 12 kg míň . Ze začátku jsem měla krušné chvilky , ale teť už ničeho nelituji .Nyní jsem na kašovité stravě a sním opravdu málo .Trošku problém mám s tekutinami ,ale i to se zlepšuje .Hlad a ani chutě zatím nepociťují. Naopak jsem stále sytá .Mohu jen doporučit.
jája, 19. 4. 2017 21:45
Dobrý den chci se chci se zeptat zda vám pak vysela kůže či se vám stáhla a jak popřípadně na to, mám jít za týden na tubu a mám strach jak budu vypadat můžete my s Radostím poslat fotky. Jak jste na tom byly a jak jste teď ?
Klaudie, 27. 1. 2021 23:05
Když to tak čtu a přemýšlím o tom co tu píšete, tak mě napadá, že už jen samotná změna režimu a jídelníčku by vám přinesla úbytek váhy přirozeným způsobem. Tekutá, kašovitá strava, pitný režim, jídlo bez tuků, menší porce 5 x denně. K tomu přidat pravidelnou tělesnou aktivitu a určitě se efekt dostaví. Paní Lucie 30 let, závislá na jídle nemá problém s dietou, ale někde v hlavě. Kompenzuje si tím nějaký problém, který jí v životě potkal. Je to porucha. Dobrý psycholog by jistě nebyl od věci, který by pomohl najít příčinu chutí a přejídání se. Potom by se dal problém jistě řešit přirozenějším způsobem. Nepodstoupila bych nikdy takový zákrok, jen proto, abych byla rychle hubená. Takový zásah do těla, který je jednak nevratný, anebo naopak časem efekt úplně zmizí? Navíc nikdo z vás dopředu neví, s jakými dalšími problémy, či komplikacemi se bude muset v budoucnu potýkat?! Ještě pochopím tu cukrovku, ale.... myslím, že jistě existují jiné způsoby a řešení obezity. Jakákoliv nemoc totiž vždy začíná v naší hlavě. Nejde tyto 2 věci oddělit a řešit pouze důsledek problému, ale hlavně příčinu. Chápu, že tento způsob je snadnější a bez práce na sobě. alespoň tedy před zákrokem.
Lucie, 20. 4. 2021 20:51
Lucie, jste chytrá jak rádio. Myslím, že kecáte blbosti. Jsem ráda, že jsou mezi námi i tací, co i když sežerouu moudrost světa tak nepřiberou. Je mi vás líto. Chuděro.
Lea, 19. 3. 2023 12:54
Dobrý den jsem po bariatricke operaci skoro měsíc a šlo dolů 17 kg
Sání, 21. 1. 2024 14:53
Nový komentář do diskuze: