Tubulizace žaludku - zmenšení žaludku

11. červen 2014 | Operace | Zákrok | Rady | Zajímavosti | komentáře: 5
žena jí zdravou stravu


V některých situacích obézní lidé, když nemohou zhubnout, mohou sáhnout po operačním zákroku, který jim pomůže vyřešit jejich obezitu. Oblíbená je bandáž nebo tubulizace žaludku. Po zákrocích se při dodržování několika pravidel váha postupně snižuje. Ovšem má i svá rizika. Chcete o tom vědět více?

Co je tubulizace žaludku?

Tubulizace žaludku (sleeve gastrectomy, anglická wiki) je bariatrický operační zákrok, při kterém se odstraní velké zakřivení žaludku. Žaludek se při laparoskopické operaci rozřízne, část odstraní a sešije. Nakonec žaludek vypadá jako trubice. Díky tomu je žaludek menší a již není možné sníst tolik potravy jako předtím při dodržování speciálního režimu. Přijímaná strava je přirozeně redukována, nenastává hlad a dotyčný hubne.

Kdo může podstoupit tuto operaci?

Operaci mohou podstoupit lidé, kteří mají BMI vyšší než 35, mají tak druhý stupeň obezity. Všechny dosavadní pokusy o zhubnutí selhaly a mají k tomu i další onemocnění, na kterých se právě obezita podílí. K této operaci je nutné podstoupit i vyšetření mnohých specialistů (psycholog, obezitolog, chirurg). Také je nutné gastroskopické vyšetření, aby se vyloučila onemocnění jícnu nebo žaludku a vyšetření břicha. Dále je nutné uvědomit si, že tato operace je nevratná.


Jak probíhá operace?

Asi dvouhodinová operace se provádí v celkové anestezii. Laparoskopicky se zmenší žaludek, část žaludku se přeřízne a sešije. Odstraní se zakřivení žaludku a zůstane jen silnější trubice, která má objem 80 - 180 ml. Na břišní stěně se provede několik vpichů (často pět, jeden z nich je větší), v některých případech je nutné vést i řez. V nemocnici pacient zůstává 4 - 5 dní a 3 - 4 týdny po propuštění je nutná domácí rekonvalescence.

tubulizace žaludku

Díky tomu, že je žaludek malý, stačí k nasycení pouze malé množství jídla. Budete se tak cítit mnohem dříve nasyceni. Nenastává tak pocit hladu, protože žaludek je menší a do těla se vylučuje méně hormonu hladu (ghrelin). Ghrelin má nejvyšší hladinu, když je žaludek prázdný.

Jak začít se stravováním?

Stravování po operaci je velmi důležité, neboť jen tak může mít operace účinek. Jedná se o trvalou změnu dosavadních stravovacích návyků, která se může projevit vysokým a rychlým úbytkem váhy.

Po operaci je nutné čtyři týdny přijímat pouze tekutou stravu.
Další dva týdny je nejvhodnější mixovaná strava.
Dále je nezbytné jíst pětkrát denně a množství by mělo být menší. Strava by měla být dietní a bez tuků.
Potravu je nutné vždy pořádně pokousat a vyvarovat se slupkám, peckám a těžkým pokrmům.
Tekutiny je možné pít jen mezi jednotlivými jídly, nikdy ne s jídlem. Za den je doporučeno vypít alespoň 2 litry tekutin.

Kdy zhubnete?

Po operaci budete velmi rychle hubnout, protože moc toho nesníte a kapacita žaludku byla omezena. Nutné je však dodržovat pravidla stravování (kašovitá strava a pití), poté je možné jíst v menších porcích pětkrát denně. Za rok je možné zhubnout až 40 kg. Taktéž je vhodné konzultovat stravování s nutričním terapeutem a docházet na pravidelné kontroly k lékaři, který realizoval zákrok.

krt

Výhody zákroku

Výhodou tubulizace žaludku je, že se na rozdíl od bandáže žaludku do organismu nic nezavádí, ale rovnou se část žaludku odstraní. Nemohou tudíž vzniknout kvůli cizímu tělesu různé infekce. Po dietní chybě není žaludek tak moc bolestivý, jak to mu je u bandáže.

Nevýhody zákroku

Nevýhodou je, že se žaludek podle potřeby nedá zvětšit a není možné ovlivnit rychlost hubnutí. Je nutné dodržovat pravidelnou stravu a pití mezi jídly. Při nedodržování těchto pravidel se může žaludek opět zvětšit a celý účinek mizí. Někteří pacienti si stěžují na bolesti, pálení žáhy a další problémy v souvislosti s touto operací. Další komplikace jsou krvácení z jizvy a případná volnost švu.

Další nevýhodu je, že se jedná o zákrok, který se nedělá dostatečně dlouho, proto se neví, jak na něj bude reagovat tělo například za 20 let. Po pěti letech klad rychlého hubnutí mizí a hubne se pomaleji jako u podobných operací a redukčních diet. Někdy se doporučuje i další operace.

Tubulizaci žaludku je možné provést v nemocnici nebo na klinikách plastické chirurgie.
Cena se pohybuje kolem 100 000 Kč nebo je možné provést i na pojišťovnu po splnění mnoha podmínek.

Máte nějaké zkušenosti s tímto zákrokem? Pomohl vám nebo toho litujete? Napište své zkušenosti do diskuze.

UPDATE: anglické video na youtube.


 

Diskuze k článku (celkem 5):
Byla jsem na bandáži, po operaci rychlý úbytek pak se to zastavilo,při přechodu na normál í stravu se začlo jídlo zasekávat,bolelo to jako prase,nešlo to ani nahoru ani dolů po chvíli dušení,takže nezbylo nic jiného než se pokusit to vyzvracet a takhle to šlo s každým 3tím jídem ,jíst někde na veřejnosti se prostě nedalo,po čase zasekávání přestalo bolet ale tak jako tak stejně muselo jít ven.Nechala jsem si tedy bandáž odstranit a nechala si udělat tubulizaci,problémy se zasekáváním vymizeli,bohužel jak se říká že po tubu necítíte hlad já mám hlad stále,to jsem nikdy před tím něměla ,hlad mě budí i v noci mám hlad i ihned po tom co se najím,zas po operaci šla kila dolů,pak se zastavilo a dnes jsem zase na svých,takže rozhodně bych bariatrické operace za sebe už nikdy nikomu nedoporučila

pk 6. březen 2016 14:07

Znám lidi kteří jdou s zatím spokojeni už několik let.

e 7. červenec 2016 21:46

Já bych také nedoporučila operaci žaludku. I po 3 letech od tubulizace někdy zvracím, mám obrovské problémy s pálením žáhy, nemůžu hořké a kyselé, žádný alkohol a zeleninu s ovocem minimálně. totéž maso. \stravování v restauraci skoro nemožné.

Katka 25. červenec 2016 16:43

Taky chci jít na zákrok..snažím se hubnout ale marně..

eva 7. srpen 2016 22:28

Ja ted po operace cca 10 dnu a zatim jsem zhubla 12kg neboli ale se nemuzu poradne napit uvidime po mesic jak bude s normalni stravu.

Jeni 9. říjen 2016 22:51

Přidat nový komentář:

Jméno:
 
.