logo

Vyberte si vhodný pohyb při obezitě

Cvičení O cvičení
obezní žena cvičí

Zhubněte s unikátními produkty:


Pohyb je důležitou součástí nejen při hubnutí, ale i jen tak obecně. Ovšem neustále se doba, kdy se hýbeme, zmenšuje. Lenost, sedavá práce, nedostatek času či nechuť se projeví nejen ve stoupající váze, ale i v lenosti cokoli dělat. Když má člověk normální váhu, může si vybrat co a jak bude cvičit. Jakmile se ale přehoupne u indexu tělesné hmotnosti (BMI) na obezitu 1. stupně a více, možností již není tolik. Víte, jaký pohyb je vhodný při obezitě?

Při obezitě nejsou některé druhy sportů vhodné a to z toho důvodu, že mohou zbytečně zatěžovat klouby a celý pohybový aparát, mohou být pro dotyčného nebezpečné (krkolomné cviky) nebo proto, že nemají moc vliv při hubnutí (je při nich moc vysoká tepová frekvence).

Pokud máte větší obezitu (tzv. morbidní), raději se vyhněte jakémukoli cvičení a nejprve začněte s chůzí a nordic walkingem. Časem až něco zhubnete, zpestřete si pohyb i jiným cvičením. Měli byste vždy dát na svůj zdravotní stav, schopnosti a dovednosti.

Čemu se vyhnout?

Pro obézní je nevhodný běh, protože ten zatěžuje klouby a pokud má někdo vyšší váhu, tak to u něj platí dvojnásobně. Dokud nebudete mít BMI pod 30, tak se raději běhu vyhněte.

Mezi další nevhodné sporty patří jízda na spinningovém kole nebo veslovacím trenažéru. Při tomto cvičení je větší riziko úrazu, protože tento druh pohybu je spíše koncipován pro cvičící s normální váhou. To stejné se týká i náročnějších skupinových cvičení (např. Zumba).

běhání

Vhodná pohybová aktivita při vyšší váze

Vždy si vyberte takový pohyb, který zvládnete s ohledem na svou kondici, výdrž a možnosti.

Chůzi se nevyplácí podceňovat

Nejvhodnější aktivitou je chůze. Nejprve začněte s chůzí v pomalejším tempu a poté dle svých možností tempo zvyšujte. Optimální je dostat se do situace, kdy budete chodit rychlou chůzí obden. Obyčejná chůze má skvělé účinky nejen na spalování tuků, ale i na zpevňování těla.

Nordic walking - chůze s holemi

Dá se říct, že je to chůze obohacená holemi, při které dostává zabrat i horní polovina těla. Severská chůze je vhodná pro všechny stejně jako klasická chůze. Hůlky by měly být správně vysoké, aby měla severská chůze co největší účinek.

Turistika pro milovníky přírody

Turistika je na tom podobně jako chůze s tím rozdílem, že má rozdílný terén. I v tomto případě je vhodné se několikrát týdně vydat na nějaký menší výlet do kopců a opět dolů. Turistika ale může být náročnější než prostá chůze, proto ji přizpůsobte svým možnostem.

Jízda na kole nebo rotopedu

Dalším dobrou variantou, jak můžete cvičit je jízda na kole nebo rotopedu. Tento pohyb nezatěžuje klouby a celý pohybový aparát, proto je vhodný i pro obézní. Ale hleďte na to, jakou nosnost má zrovna vaše kolo či rotoped, ať se nestane nějaké neštěstí. Taktéž pokud máte morbidní obezitu, tomuto pohybu se spíše vyhněte, dokud něco nezhubnete.

cvičení v sále

Skupinová cvičení

Tady je nutné pořádně vybírat, protože některá cvičení jsou velmi náročná a nejsou tudíž vhodnou aktivitou, pokud máte obezitu. Skákání ničí klouby a celý aparát. K vhodnější aktivitě patří pomalejší cvičení, ale zase ne joga, protože při ní se nehubne. Vyzkoušejte nějaký tanec, lehčí aerobik, kalanetiku atd.

Plavání pro odvážné

Plavání má tu výhodou, že nezatěžuje klouby a páteř, takže si jej můžete vybrat jako vhodný pohyb. Dávejte si ale pozor, aby voda nebyla příliš studená, protože by se naopak začal více tvořit podkožní tuk. Plavání má ale i další problém, ne každý je ochotný při vyšší váze se svléknout do plavek.

Cvičení na eliptickém trenažéru

Toto cvičení, které nezatěžuje klouby, simuluje běh na lyžích. Ze začátku na eliptickém trenažéru cvičte jen 15 minut třikrát týdně, následně dobu zvyšujte až k 45 minutám. Tato cvičení je na hubnutí v domácích ideální.
Orbitrek ale není vhodný, protože nemá vysokou nosnost a možnost, ať se chytíte nepohybujících se bradel, jak je tomu u elipticalu.

Cvičení doma

V neposlední řadě můžete cvičit doma a to jak posilovat doma na podložce, tak i cvičit podle videa. Posilování je tvarování postavy a aerobní cvičení (např. známý aerobic) na spalování tuků. Věnujte se obou typům cvičení.

Důležité je vydržet

Ať si vyberete jakékoli cvičení, pamatujte na to, že je důležité cvičit pravidelně. Pokud si zacvičíte jednou za týden, dobré výsledky moc nečekejte. Vhodnější je cvičit 2 - 3x týdně, ať brzo uvidíte alespoň malé výsledky.

Nezapomeňte, že byste měli vždy přizpůsobit aktivitu svému zdravotnímu stavu, ať si ještě více neuškodíte.

S čím máte nejlepší zkušenosti?
Nový komentář do diskuze: