Eliptický trenažér pomáhá při hubnutí
16. 1. 2013 Cviky Cvičení Stroje
Chcete v klídku domova pravidelně cvičit a přitom hubnout? Pořiďte si domů nějaký stroj. Můžete si koupit rotoped, veslovací trenažér, cyklotrenažér nebo eliptický trenažér. Záleží na tom, co vás baví a na co máte finance. Před pořízením si raději zajděte do fitness centra a tam daný stroj vyzkoušejte, a to i přesto, že tam budou mít jinou značku a jiný typ. Dnes se budeme bavit o eliptickém trenažéru, který je při pravidelném cvičení velmi účinný při hubnutí (resp. spalování tuků).
Co to vůbec je?
Eliptický (crossový) trenažér někdy nazývaný crosstrenažér, eliptický rotoped či eliptical je stroj, který je určen pro aerobní cvičení. Obdobná verze bez madel na přichycení je známá jako Orbitrek. Trenažér při pravidelném cvičení slouží k redukci tuku a tvarování určitých partií.
Jak eliptical působí?
Během cvičení na elipticalu se nezatěžují klouby, proto je vhodný i při problémech s klouby (v případě bolesti však na něm necvičte). Jízda na trenažéru simuluje jízdu na běžkách, při které se posilují se nejen svaly hýžďové, stehenní a lýtkové, ale také bederní, břišní, ramena a svaly horních končetin. Ve výsledku trénujete svaly téměř na celém těle. Nebojte se, v žádném případě nebudete mít svaly jako Rambo. :-) Při delším ježdění (cca po 25 minutách) spalujete tuk.
Jak na cvičení na trenažéru?
Ze začátku cvičte jen málo (5 minut obden). Následně pomalu zvyšujte na 10, 15, 20, 30 minut,... Ideální je cvičit třikrát nebo čtyřikrát týdně po 1 hodině s měněním zátěže a rychlosti.
Účinné je i intervalové cvičení na 30 minut (10 minut jedete normálně, poté střídáte 30 sekund rychlé jízdy na maximum s 30 sekundami pomalé jízdy, to opakujete desetkrát, a posledních deset minut jedete pomalu.
Důležité je dbát na správnou tepovou frekvenci a také se nesmíte zapomenout po jízdě pořádně protáhnout, ať vás na druhý den nebolí celé tělo.

Kolik stojí?
Teď přichází na řadu nejdůležitější otázka a tou je cena. Můžete pořídit jak méně kvalitní stroje, tak i kvalitní stroje, záleží na vašem výběru.
Orbitrek pořídíte od 2 500 do 5 000 Kč. Ovšem často si u něj uživatelé stěžují na hluk, vrzání a že nepůsobí moc pevně. Ale třeba měli jen vadný kus. Prodává se na TV shoppingu atp.
Eliptické trenažéry se prodávají od 5 000 Kč a záleží na daném typu. Některé stroje mají manuální ovládání, jiné elektronické ovládání s displejem, měření pulsu, nastavení délky kroku,... Vybírejte také podle brzdného systému, setrvačníku, kloubních spojů a maximální hmotnosti. Mezi oblíbené značky se patří Kettler, inSPORTline, Housefit, Hammer,... Čím je trenažér robustnější, tím je kvalitnější a déle vydrží, často má i prodlouženou záruční dobu.
Výhody crossového trenažéru (doma)
- Cvičíte doma a nemusíte chodit ven nebo do fitka
- Během jedné hodiny spálíte 2 000 - 2 600 kJ
- Při pravidelném cvičení můžete pěkně zhubnout
- Šlapání na trenažéru je oblíbený sport na hubnutí
- Nezabírá moc místa
- Můžete cvičit a dívat se na TV nebo poslouchat hudbu
- Můžete cvičit chvilku i delší dobu bez omezení
- Výběr z mnoha typů (kvalitních i méně kvalitních)
- Možnost zvolení programu nebo rychlosti
Nevýhody elipticalu
- Vyšší cena (u kvalitních)
- Zabírá prostor v bytě (obzvláště malém)
- Při lenosti může sloužit jako věšák na prádlo
- Nekvalitní kusy mohou vrzat a dělat randál
- Nutnost přinutit se
- Vymlouvání se na čas, chuť a podobně (ale to je stejné jako u jiných sportů)
Máte doma crossový trenažér? Cvičíte na něm rádi? Podařilo se vám díky němu zhubnout?
Diskuze k článku