logo

Cereálie a cereální - co to vůbec je?

Wiki Zajímavosti
cereální výrobky

Zhubněte s unikátními produkty:


Velmi často se setkáváme s pojmem cereálie a s tvrzením, že cereálie jsou zdravé. To se stejné se týká i pojmu cereální. Určitě vás hned napadne otázka, co to vlastně ty cereálie a cereální výrobky jsou a zda jsou opravdu zdravé. Tato označení vídáme všude a často, ale jak s nimi vlastně je? Je to, co je cereální také celozrnné?

Co jsou cereálie?

Cereálie jsou synonymem pro obiloviny. To znamená, že všechny obiloviny a tím pádem i obilniny jsou rovnou i cereálie a to bez ohledu na to, zda jsou, zdravé, dietní, bílé nebo celozrnné. Tento pojem hezky zní, proto se tak často používá. Pod cereáliemi si můžete představit jak pšenici, oves, pohanku atd., tak i různé výrobky, které jsou z nich připraveny (např. snídaňové cereálie).

Co je vše cereální?

Cereální znamená, že je něco vyrobeno z obilovin, tedy je to obilné. Ve výsledku se jedná o všechny výrobky, které jsou vyrobeny z obilovin. Může se jednat o cereální bagetu, bílý rohlík, tmavý rohlík, chléb, knedlík, sušenky, perníky nebo těstoviny. O všem je možné říct, že se jedná o cereální výrobek, neboť je opravdu vyroben z obilovin.

Jsou cereálie a cereální výrobky zdravé?

Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o synonyma slov obiloviny a obilný, tak nikde není psáno, že se musí u daného výrobku použít zdravější (celozrnná) varianta. Naopak, snídaňové cereálie či cereální sušenky obsahují hodně cukru, tuku a zpravidla i bílou mouku, cereální pečivo nemusí vůbec obsahovat žádnou celozrnnou mouku a cereální müsli také nemusí být nejvhodnější (hlavně, pokud je zapékané). Z těchto důvodů tato označení automaticky neznamenají, že se jedná o zdravou stravu. Důležitější je, zda jde o celozrnný výrobek.

Jedná se o podvod?

V žádném případě se nejedná o podvod nebo o klamání spotřebitele tím, že se něco označí jako cereálie nebo cereální. Vychází se z toho, že se jedná o stejná slova jako obilovina a obilný. To, že spotřebitel nezná pravý význam slov, je jen problém spotřebitele.

Hledejte označení celozrnný

Zdravější variantu výrobku najdete pod označením celozrnný. Mouka se vyrábí z celého zrna, obsahuje tak vlákninu, vitamíny, minerální látky a antioxidanty ve větším množství než ty, u kterých se odstraní klíček a obalové vrstvy obilek. Zdravou variantou je tak celozrnný chléb, celozrnné těstoviny, celozrnné pečivo atd.

Proč cereálie?

Slovo cereálie je odvozeno od jména římské bohyně úrody a plodnosti. Jmenovala se Ceres a její každoroční slavnosti, při kterých se obětovaly první svazky obilí, se nazývaly Cerálie.

Vždy je důležité číst obaly daných výrobků a v případě, že si nejste jistí, vyhledejte si dané informace na internetu (raději použijte více zdrojů, ať si danou skutečnost ověříte).


Nový komentář do diskuze: