logo

Ketóza - zajímavé informace - wiki

Wiki Keto
ketóza

Co je ketóza?

Ketóza je stav, při kterém jsou v těle zvýšené hladiny ketolátek. Pokud jsou zvýšené hladiny ketolátek v krvi, označuje se tento stav jako hyperketonemie a v moči ketonurie. Tyto ketolátky jsou tvořeny pomocí ketogeneze, při které je v játrech vyčerpán glykogen. Jako energie se místo glykogenu používají ketolátky acetacetát a ß-hydroxybutyrát.

Účinky ketózy využívá při hubnutí KetoMix. Podívejte se na velkou recenzi zde.

To znamená, že pokud má člověk několik dní velmi nízký příjem sacharidů, dostane se jeho organismu do stavu ketózy. Tento stav ale není nebezpečný, naopak je tento stav pro organismus přirozený. Také se ketóza a její vliv zkoumá u epilepsie a dalších chorob. Trvale v ketóze byli i pravěcí lidé nebo Inuité, kteří se stravují jen podle starých zvyků a tradic.

jidlo

Jak se dostat do ketózy?

Při změně stravy z klasické sacharidové na tu s převahou tuků a bílkovin se v organismu zpočátku udržuje v krvi glukóza, mozek ještě ketony nespaluje. Avšak tyto látky použije na syntézu lipidů v mozku. Glykogen se postupně vyčerpá ze svalů. Po dvou dnech začíná mozek spalovat ketony a energie se bere z tukových zásob.

Do ketózy je možné se dostat asi po dvou dnech (48 hodin), jestliže sacharidy nepřekročí za den 50 gramů a to ve všech formách. Tento stav se dá poznat nejen pomocí diagnostických proužků, ale i podle zápachu z úst (je nutné v ketóze dbát na zvýšenou ústní hygienu), který je při ketóze charakteristický. Dalšími příznaky ketózy mohou být i pocity na zvracení či nevolnost. Diagnostické proužky je možné koupit v každé lékárně, slouží k rychlému zjištění, zda máte vyšší výskyt ketolátek v moči.

Využití při hubnutí

Z důvodu, že se při tomto stavu rychle spalují tuky, které organismus spaluje místo energie ze sacharidů, je ketóza využívána při hubnutí. Také ji využívají mnohé diety, mezi které patří proteinová, Atkinsova a počáteční fáze Dukanovy nebo diety ze South Beach. Jídelníček je tvořen převážně masem, rybami, mléčnými výrobky, vejci, oleji, semínky, ořechy a zeleninou. Též je na ketóze založena pravěká nebo-li paleo dieta, která se často využívá k léčbě různých nemocí.

Diety využívající ketózu

Spory mezi lékaři

Mezi lékaři se vedou dlouhou dobu spory, zda je ketóza bezpečná nebo ne. Zastánci tvrdí, že je bezpečná, protože některé národy s ní nemají problémy a je vhodná při hubnutí a při dietě. Odpůrci ji považují za nebezpečnou s odůvodněním, že i pravěcí lidé, kteří byli vlastně sběrači, měli větší příjem sacharidů.

Zdroj a další informace: https://en.wikipedia.org/wiki/Ketosis

Nový komentář do diskuze: