logo

Exotický kokosový cukr na zdravé slazení

Wiki Chuť
kokosový cukr

Zhubněte s unikátními produkty:


Kokosový cukr se řadí mezi novinky, které najdete v obchodech se zdravou výživou a slouží ke slazení. Jedná se o sladidlo, jež je oproti klasickému cukr nerafinované, zdravé a velmi chutné. Určitě stojí za vyzkoušení, protože dodá pokrmům úplně jiný rozměr.

Tento kokosový palmový cukr není úplnou novinkou, jak to vypadá, neboť v jihovýchodní Asii si používá celá tisíciletí. K nám ale přišel až v poslední době, kdy se lidé začínají více zajímat o zdravou výživu a skryté klenoty, které nám Země nabízí. I když má sladivost stejnou jako bílý cukr, tak je považován za zdravější variantu slazení.

Jak se vyrábí?

Nejprve samotné výrobě předchází ruční sběr nektaru z květů kokosových palem, které rostou v Indonésii a na Filipínách. Palmové květy se naříznou a opatrně se uvolněná míza sbírá do bambusových nádob. Následně se nektar smíchá, díky působení tepla (vařením) se odpaří voda a vzniká z něj hustý sirup, který je podobný karamelu. Následně se z něj po dehydrataci vyrobí drcením cukr nebo také sirup. Vzhledem k tomu, jak probíhá sklizeň a že existuje mnoho druhů palem, tak se jednotlivé sklizně trošku mohou trošku chuťově lišit.

Výhody kokosového cukru

  • Má velice nízký glykemický index - pouze 35
  • Obsahuje řadu minerálních látek (hořčík, zinek, vápník, draslík, železo, fosfor)
  • Je bohatým zdrojem vitamínů skupiny B a vitamínu C.
  • Obsahuje antioxidanty a aminokyseliny.
  • Kokosový cukr zajímavou lehce karamelovou chuť.
  • Nezatěžuje životní prostředí tolik jako jiná sladidla

Dále cukr z kokosu pozitivní a léčivé účinky na zdraví, mezi které patří podpora imunity, snížení kyselosti těla (je zásaditý), má dobrý vliv na organismus a vyrovnává hladinu cukru v krvi díky nízkému glykemickému indexu. Na druhou stranu obsahuje hodně fruktózy, která je považována za škodlivou.

Nutriční hodnoty

100 g cukru obsahuje 1 365 kJ (325 kcal), bílkoviny: 1,8 g, sacharidy: 92 g, tuky: 3,4 g, vláknina: 4,5 g.
Kvůli tomu, že je každá sklizeň jedinečná, jsou tyto hodnoty pouze orientační. Nedá se tak přesně říct, kolik kalorií tento cukr zahrnuje.

Kam ho můžete přidat?

Tento druh cukru můžete použít naprosto všude, dá s ním jednoduše nahradit klasický bílý cukr. Hodí se do kávy, nápojů, moučníků, zákusků, omáček i cukroví. Díky tomu, že má kokosový cukr lehce karamelovou chuť, dostanou zajímavou chuť i všechny pokrmy a nápoje, které jím osladíte.

Už jste ochutnali kokosové chipsy? Jsou výborné.

Kde a za kolik ho pořídíte?

Pokud chcete kokosový cukr koupit, navštivte obchod se zdravou výživou nebo si jej jednoduše najděte na internetu. Vzhledem k tomu, že se jedná o novinku, tak ho ani ve všech zdravých výživách zatím nebudou vést. Cena cukru je také trošku vyšší, 250 g stojí asi 150 Kč, ale čím větší balení si koupíte, tím vychází levněji.

Tak jako u všech potravin, tak i kokosového cukru platí, že byste to s množstvím neměli přehánět a jíst potraviny s mírou.

Fotka je ilustrační.


Diskuze k článku


No to je celkem drahá sranda.
Luděk, 30. 7. 2015 13:18
Ale pro toho.kdo necpe cukr denně do každého pití,nebo jídla,stojí za to,chuť je vynikající.Já si smlsnu jen občas,klidně lžíci tohoto cukru jen tak na chuť,namísto medu a 1/4 kg balení mi vydrží na několik měsíců.
Alča, 3. 9. 2015 11:57
A cena v článku uvedená,je poněkud přemrštěná,já dala za 1/4 kg balení ve zdravé výživě v Hodoníně,jen 82 Kč.
Alča, 3. 9. 2015 11:59
Nemůže to být tím, že Hodonín je malá vesnice, kde je vše levnější? :) Nebo jiná značka?
Domča, 3. 9. 2015 12:01
Nový komentář do diskuze: