logo

Mladý kokos - kokosový ořech plný vody

Potravina Wiki
mladý kokos

Zhubněte s unikátními produkty:


Kokos s hnědou a velice pevnou slupkou zná nejspíš každý, ale v obchodech je k mání i mladý kokos. Je bílé barvy, oloupaný a zdobí ho charakteristická špička. Bývá uložen v chladicím boxu a je omotaný fólií. Proč je tak ceněn a co všechno svede?

Když se mladý kokosový ořech otevře, je plný sladké kokosové vody, která se stala v poslední době hitem. Říká se, že je to přírodní iontový nápoj, který dodává energii a obsahuje vitamíny a minerály.

kokos

Co to ten mladý kokos je?

Kokos je plodem palmy, která se nazývá kokosovník ořechoplodý (lat. Cocos nucifera). Plod je nejprve zelený a proto jsou označovány jako zelený, čerstvý nebo mladý kokos. Sklízí se po 6 - 8 měsících. Obsahuje hodně vody, dužninu má měkkou a prodává se za vyšší cenu.

Jakmile dozraje, to má většinou 12 měsíců, již se jedná o starý kokos, jenž má hnědou slupku a tvrdou dužninu. Výhodou je, že je levný a zná ho naprosto každý. Na druhou stranu obsahuje více tuků, kalorií a méně živin.

mladý kokos

Mladý kokos je ve skutečnosti celkem velký a aby se dal lépe skladovat a přepravovat, je přebytečná slupka nahoře osekána do špičky, spodní část rovně a stěny jsou též osekány. Někdy mohou být kokosy osekány více nebo méně. Po této úpravě by kokosové ořechy měly vydržet necelé dva měsíce, což je dostatečná doba na přepravu i samotný prodej.

V mladém kokosu se nachází asi 300 ml kokosové vody, samotný oloupaný plod váží necelý kilogram a neoloupaný až tři.

Jak otevřít mladý kokos?

Vzhledem k tomu, že se v obchodech prodává již opracovaný čerstvý kokosový ořech (nemá svou charakteristickou zelenou slupku), je jeho otevření snadné, ale je k němu potřeba dost síly.

1. Nejprve se nahoře odkrojí bílá část, dokud nepůjde vidět světlá skořápka.
2. Dále se do horní části sekáčkem na maso nebo pevným nožem pořádně sekne do čtyř stran a opatrně se vyjme vytvořené kolečko.
3. Také je možné vysekat pouze malou rýhu asi 4 cm od špičky tam, kde nezasahuje typický trojúhelník a pak praskne po obvodě. Pak stačí vypáčit vrchní část.
4. Kokosová voda se může buď vypít brčkem, nebo přelít opatrně do nádoby.

Video s návodem

Kokosová voda chutná sladce s kokosovou příchutí a čím je silnější dužnina, tím je voda sladší.

otevřený mladý kokos

Pokud spadne do vody kousek skořápky, stačí ji pouze vylovit a následně vypít kokosovou vodu.

Po vypití tekutiny můžete kokos rozpůlit a vydlabat měkkou dužninu. Tu můžete vydlabat i bez rozpůlení, pokud je kokos dostatečně odkrojen. Dužnina je měkká a lahodná. Konzistencí připomíná měkké maso. Dá se sníst jen tak a nebo dále použít k masu, do omáčky, moučníků nebo koktejlů.

Pokud by byla dužnina jiné barvy než bílé, je kokos zkažený a není již vhodné jej konzumovat. Kokosová voda by měla být čirá až lehce žlutá. V případě, že by byla růžová, je kokos taktéž zkažený.

otevřený mladý kokos

Co kokosová voda obsahuje?

V této vodě se nachází draslík, vápník, sodík, hořčík, železo, vitamín C, vitamíny skupiny B, aminokyseliny atd.

100 ml vody obsahuje 79 kJ (19 kcal), z toho jsou bílkoviny: 0,7 g, sacharidy: 3,7 g, tuky: 0,2 g, vláknina: 1,1 g.

Kokosová voda neobsahuje téměř žádné tuky, kalorie ani cholesterol, je tedy nízkokalorická a vhodná i při hubnutí.

Kde je možné ho koupit?

Mladý kokos se prodává jak na internetu, tak i ve velkých obchodech nebo ovocných barech. Mezi obchody, ve kterých ho občas seženete, patří Makro, Globus či Tesco.

Kolik stojí?

Cena za jeden kus mladého kokosu je od 90 Kč. Někde to může být méně a někde i více. Záleží vždy na tom, co je to za obchod nebo ovocný bar.

Jak ho skladovat?

Mladý kokos je vhodné skladovat v lednici a fólie by se měla sundávat až před konzumací. Vydrží tam několik dní.

Chutná vám mladý kokosový ořech? Znáte s ním nějaké recepty?
Diskuze k článku


Mňám!!!!
Pavla, 16. 5. 2016 20:02
Nový komentář do diskuze: