logo

Karob jako zdravější a sladší kakao

Wiki Chuť Potravina
karobové lusky karob

Karob je chutnou a zdravou alternativou ke kakau, která se získává namletím lusků rohovníku. Má lehce sladkou chuť a dá se použít všude tam, kam se běžně dává kakao. Výhodou je, že obsahuje mnoho cenných látek a málo tuku.

Co to ten karob je?

Karobový prášek se získává z dřeviny stromu, který se nazývá rohovník obecný (Ceratonia siliqua) a tento strom se pěstuje ve státech blízko Středozemního moře. Jeho plody (lusky) jsou zelené, po usušení tmavé a právě z nich se získává tento zdravý prášek.

Z karobu se vyrábí hlavně světlý či tmavý karobový prášek, také sirup nebo karobová guma, která se označuje i jako E410 (karubin). Karubin se používá převážně jako zahušťovadlo.

Podle pověstí se práškem živil Jan Křtitel na poušti a díky němu přežil. Z tohoto důvodu se mu také říká svatojánský chléb či chlebíček.

Mezi velice oblíbené produkty patří karobová čokoláda a poleva, různé tyčinky a sušenky. Prodává se také přímo prášek a to jak v bio verzi, tak i normální verzi.

Je plný cenných látek a pozitiv

V karobu najdete mnoho vitamínů (vitamíny skupiny B, A, D) a minerálů (vápník, hořčík, železo, fosfor), též obsahuje pektin. Má pozitivní vliv na zdraví. Jedná se o přirozeně bezlepkovou potravinu bez obsahu cholesterolu a téměř žádným tukem.

Na rozdíl od kakaa je karob bez kofeinu, má menší obsah tuku, neobsahuje alergeny, nezrychluje tep nebo nezpůsobuje poruchy spánku.

karobová čokoláda

Pozitiva karobu

  • Je přirozeně sladký.
  • Neobsahuje žádný tuk a obsahuje málo kalorií.
  • Snadno zasytí.
  • Má dobrý vliv při trávicích problémech.
  • Snižuje cholesterol v krvi.
  • Reguluje cukr v krvi.
  • Má vliv na snižování tuku v krvi.
  • Podporuje spalování tuků.
  • Pomáhá při kašli.
  • Zmenšuje chuť na sladké.

Nutriční hodnoty

Jak již bylo zmíněno, karob je dietnější než kakao. Obsah tuků je téměř 20x menší než u kakaa.
100 g karobového prášku obsahuje 929 kJ (222 kcal), z toho bílkoviny: 4,6 g, sacharidy: 89 g, tuky: 0,6 g.

Kde se dá všude použít?

Karob se může použít všude tam, kam se přidává kakao a většinou i ve stejném poměru (i když tady to záleží na preferencích). S karobem si můžete připravit cokoliv - roládu, buchtu, koláč, dezerty, zmrzliny, sušenky, cukroví, kuličky, čokolády, krémy, polevy i pomazánky. Jeho použití je velice variabilní.

Velice oblíbené jsou oříšky nebo sušené ovoce v karobu, resp. v karobové polevě. Ty můžete sehnat nejen v prodejnách s těmito mlskami, ale i v obchodech nebo si je udělat doma.

Karob a hubnutí

Dá se říct, že karob pomáhá při hubnutí. Sám o sobě má sladkou chuť, pyšní se nulovým obsahem tuků a vysokým obsahem vlákniny. Dále zmenšuje chuť na jídlo, má vliv i na spalování tuků a jsou v něm poskrovnu obsaženy kalorie. K dalším výhodám patří, že reguluje hladinu cukru v krvi, což je nejen pro snižování váhy, ale i pro diabetiky důležité. Hodí se na dochucení či doslazení pokrmů a nápojů.

Ale dejte si pozor na pamlsky dostupné v obchodech, protože ne každý zdravý pamlsek s karobem je rovnou i dietní. Některé jsou totiž příliš sladké nebo tučné. Vždy si přečtěte složení výrobku a podle toho se rozhodněte, zda opravdu patří ke zdravým cukrovinkám.

Stromy rohovníku se nejvíce pěstují na Kypru, který je jeho významným pěstitelem. Právě tam se také hojně vyrábí karobový sirup, jenž se nazývá kyperské černé zlato. Dále se mezi další významné producenty řadí Řecko, Španělsko, Itálie, Turecko aj.

Zajímavostí je, že jednotka karát byla odvozena z hmotnosti semene rohovníku a používal se ve středověku pro určování ceny drahých kamenů v Persii a Arábii. Semena mají vždy stejnou váhu a to 0,2 gramu.


Nový komentář do diskuze: