logo

Tuková tkáň je náš přítel i nepřítel

Wiki Zajímavosti
tuky

Zhubněte s unikátními produkty:


Tuková tkáň je pro člověka velice potřebná, neboť je součástí lidského těla. V organismu je důležitá pro mnoho procesů; jedná se o zásobu energie, napomáhá zdravému vývinu, chrání organismus a pomáhá zpracovávat vitaminy rozpustné v tucích. Ale nadbytek i nedostatek tukové tkáně se projevuje velmi negativně.

Udává se, že obsah tukové tkáně by se měl pohybovat od 15 až 25 %. S věkem se množství tělesného tuku zvyšuje, u žen je v průměru obsah tuku o 5 % vyšší než u mužů. Stejně tak obsah tuku ovlivňuje vrcholové sportování, stáří nebo nemoci.

Co to je tuková tkáň?

Tuková tkáň je vazivová tkáň, která se skládá z tukových buněk (adipocyty), které jsou její základní stavební jednotkou. Mezi nimi jsou i kapiláry. Existují dva druhy tukové tkáně a to:
hnědá a bílá tuková tkáň.

Hnědá tuková tkáň

Tento typ tkáně se nachází u novorozenců, přičemž tvoří až 5 % jejich hmotnosti a vyskytuje se okolo páteře a ramen. U dospělých osob je v okolí hrudníku, krku a velkých cév, v dospělosti se jeho množství snižuje a u obézních dokonce výrazně. Tento typ tkáně je dobře prokrven a pomáhá vyrábět teplo. Hnědý tuk je pro organismus potřebný, netvoří tukové zásoby, chrání orgány a pomáhá spalovat tuky při výdeji energie.

Bílá tuková tkáň

Tato tkáň je tvořena velkými tukovými buňkami, které jsou její hlavní stavební jednotkou vyskytující se ve větších skupinách nebo po jednotkách. Skládá se z triacylglycerolů (triacylglyceridů). Slouží jako zásobárna energie, chrání orgány, tepelně izoluje před chladem a vyrábí i některé látky. Nejškodlivější je v oblasti břicha.

Funkce tukové tkáně

Tuková tkáň je pro organismus velmi důležitá, protože má několik funkcí:
- slouží jako zásobárna energie,
- pomáhá chránit orgány před mechanickým poškozením,
- pomáhá udržet tělesnou teplotu,
- je součástí některých hormonů,
- má pozitivní vliv na metabolické procesy.

Jak se projevuje nedostatek?

Nedostatek tukové tkáně mají převážně osoby, které trpí podváhou nebo podvýživou. Hrozí jim hormonální nerovnováha, únava, deprese, u žen ztráta menstruace, osteoporóza, nevstřebávání vitamínů, zhoršený stav nehtů, vlasů, kůže atd. Řešením je se stravovat dostatečně a vyváženě, strava by měla být pestrá a není vhodné se vyhýbat konzumaci tuků. Častým příkladem nedostatku tuků v těle je mentální anorexie.

Co dělá přebytek tkáně?

Zmnožení tukové tkáně je též nebezpečné, projevuje se nadváhou nebo obezitou. Ukládá se v podkoží nebo kolem orgánů. Obezita je civilizační choroba, která vzniká převážně kvůli nadměrnému příjmu potravy. K tomu se často mohou připojit nemoci jako cukrovka druhého typu, vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární onemocnění. Nutné je snížit váhu a zbavit se nadbytečných tukových zásob.

Pro lidské tělo je tělesný tuk nezbytný, jakékoliv snahy o likvidaci veškerého tuku vedou ke škodě. To stejné se týká i v případě, že je tuku nadbytek, proto je nutné jej udržovat v uvedených hodnotách.
Nový komentář do diskuze: