logo

Jak se spalují tuky a kudy mizí z těla?

Články Zajímavosti Tipy
tuky na břiše

Zhubněte s unikátními produkty:


Velkým strašákem nejen žen, ale i mužů jsou tuky, špeky či špíčky, kterých by se sice rádi zbavili, ale často to trvá velmi dlouho. To však je hlavně kvůli nevhodnému pohybu a stravě. Tuky jsou totiž jen transformací toho, co sníme a nemusí se jednat pouze o potraviny, které jsou bohaté na tuky, ale také o sacharidy přijaté ve velkém množství. Jak je můžete nejlépe spálit? Tuky lze efektivně odbourat pouze pomocí složitých procesů, o čemž se můžete přesvědčit níže.

Tuky se v těle ukládají z potravy, kterou přijímáme. Jedná se hlavně o nevhodnou stravu, mezi kterou patří tučné a smažené pokrmy, sladká jídla, sladkosti, pochutiny či velké množství sacharidů. Také je nutné dbát na dobu, kdy jíme. Budete-li mít velkou porci jídla těsně před spaním, většina z toho se uloží do tukových zásob. Tuky v těle můžete zjistit nejen podle toho, že se na sebe kouknete, ale i pomoci speciálních přístrojů, které odhalí i útrobní tuk.

Zhubnout tuk na břiše nebo zadku?

Chcete pouze zhubnout tuky na břiše nebo zadku? Organismus není schopen pálit tuky na daném místě, neboť tuk se pálí přes krev a nedá se tak přesné místo ovlivnit. To vše probíhá tak, že při svalové činnosti jsou jako dodatečný zdroj energie brány tuky, které jsou spáleny a nato se dostanou do krve. To znamená, že pokud bude cvičit břicho v domnění, že jej zhubnete, tak nezhubnete, ale jen posílíte.

Tuky se hubnou jinak. Tuk se dostává z těla pryč rovnoměrně nebo podle typu postavy. Navíc tuk se více ukládá v pubertě, během těhotenství nebo v rizikových partiích díky genové dispozici. Ženy mívají obecně více tuku než muži.

Pohyb pomáhá spalovat tuky

Vhodný pohyb pomáhá spalovat tuky a to až po 30 - 40 minutách při klasickém aerobním cvičení nebo už po 15 minutách při vysoce intenzivním intervalovém tréninku. Navrch v druhém případě, kde se kombinuje velmi rychlé cvičení s pomalým, spalujete tuky ještě pár hodin po samotném cvičení.

V prvním případě je nutné, aby cvičení probíhalo alespoň 60 minut. Jako aerobní (kardio) cvičení si můžete představit svižnou chůzi, běh, skákání přes švihadlo, plavání, rychlý tanec, aerobic, box, cvičení na stepperu, eliptickém nebo veslovacím trenažéru ve správné tepové frekvenci.

Budete-li mít vyšší tepovou frekvenci, proces urychlit nemůžete, neboť již nedochází ke štěpení tuků, ale ke zlepšování kondice. Dále platí pravidlo, že čím více svalů máte, tím rychleji bude spalovat i tuky. To je důvod, proč muži hubnou rychleji než ženy.

aerobní cvičení trénink - běh

Strava má významný vliv na spalování

Aby se mohly spálit tuky, je nutné tento proces podpořit i stravou. Můžete během cvičení spalovat tuky, ale když budete jíst nevhodné potraviny, tak nepoznáte na sobě téměř žádný rozdíl a k danému procesu ani nemusí dojít. Z tohoto důvodu je nutné, abyste přijímali vhodné potraviny v pravidelných intervalech. Jídelníček by měl být pestrý a vyvážený, ať dochází k nejlepšímu účinku. Při konzumaci potravin s vyšším obsahem cukru se vyplaví inzulín, který snižuje hladinu cukru v krvi.

Stravování by mělo být pravidelné a to co 2 - 3 hodiny každý den. To znamená, ráno snídáte (snídaně by se měl tvořit ze sacharidů, bílkovin a tuků), následuje drobná svačinka, poté oběd (taktéž se skládá ze sacharidů, bílkovin a tuků), nato je vhodné si dát svačinku a pak večeři, ve které by měly převažovat bílkoviny, nesmí se ale zapomínat na sacharidy a tuky. Na svačinku si můžete dát od ovoce, salátu až po rohlík s něčím, to záleží vždy na situaci. V jednotlivých pokrmech dbejte na to, ať nejíte nevhodné potraviny.

Vhodné potraviny

Mezi ně se řadí celozrnné pečivo, obilniny (vločky, pohanka, žito, špalda, ječmen, pšenice,...), luštěniny, polotučné mléčné výrobky, ovoce (ne večer), zelenina, maso, libové uzeniny, ryby, oleje, ořechy, semínka atd.

Nevhodné potraviny

Nevhodné je pečivo z bílé mouky, plnotučné mléčné výrobky, tučná masa, tučné uzeniny, smažené pokrmy, sladké pokrmy, pamlsky, zákusky, čokolády, tyčinky, chipsy, polotvary, fast-food atd.

Kudy mizí tuky z těla?

Nejprve zjistěte, jak probíhá odbourávání tuku, což se děje prostřednictvím procesu označován jako lipolýza.
Lipolýza (ve zkratce) je odbourávání tuku, který je uložen v tukových buňkách. Mastné kyseliny během tohoto procesu se uvolní do krve a tím pádem i do celého krevního oběhu v těle.

tlustá žena

Zjednodušeně řečeno: V těle jsou uloženy nebo právě snědené triglyceridy (triacylglyceroly, triacylglyceridy), které se tvoří z molekuly glycerolu a mastnými kyselinami. Jedná se převážně o tuky, které se snědí a následně uloží. Triglycerid se během lipolýzy, kterou vyvolají hormony (adrenalin, noradrenalin, glukagon a adrenokortikotropní hormon) rozštěpí na glycerol a mastné kyseliny. Po tomto procesu se uvolní do krve mastné kyseliny, které se váží na další látky a přenášejí se do tkání s využitím energie.

Glycerol se uvolní do krve a následně je zachycen v játrech nebo ledvinách, kde se přemění pomocí enzymu na další látku a postupně je rozložen. Tento buněčný proces, kde se štěpí tuky, je mnohem složitější a je ovlivněn mnoha faktory.

Aby k tomuto procesu docházelo je nutné cvičit doporučenou dobu a také by energetický výdej měl být vyšší než příjem.
Diskuze k článku


Děkuji :-* uz si to konečně uvědomuji ;) !
Nika, 14. 7. 2014 19:50
Chtěla jsem se zeptat, jak moc bíle pečino napomáhá zvýšení váhy
Danna, 2. 4. 2017 16:32
Nový komentář do diskuze: