Jak vyřešit záchvatovité přejídání?
29. 3. 2017 PPP NemocTo, že se občas přejíte, nic neznamená, ale pokud to děláte cíleně a pravidelně, již se může jednat o problém. Obzvláště když k tomu neustále myslíte na jídlo, diety a něco vás vystresovalo. Přesně takto se projevuje záchvatovité přejídání, které se řadí mezi poruchy příjmu potravy.
Pokud vás někdo vystresuje a vy si dáte na nervy čokoládu, je to v pořádku, ale pokud nezřízeně hltáte velké množství stravy a nevíte, kdy přestat, měli byste se mít na pozoru. Možná máte větší problém, než si myslíte.
Co je záchvatovité přejídání?
Záchvatovité přejídání nebo také kompulzivní přejídání je psychické onemocnění, jež se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Při něm máte potřebu během chvilky sníst velká množství jídla, aniž byste měli hlad. Tato potřeba byla vyvolána nějakým psychickým problémem. Ztrácíte kontrolu nad jídlem, v danou chvíli sníte cokoliv bez ohledu na množství jídla nebo druh jídla. Neumíte s jedením přestat, tak jíte, dokud vás nerozbolí břicho nebo už nemůžete jíst. Jídlo vám přináší potěšení a uklidňuje nějaký problém.
Na rozdíl od bulimie toto přejídání neskončí zvracením nebo použitím přípravků na průjem. Přejídání doprovází dny, kdy držíte hladovku nebo dietu a cvičíte, a dny, kde se přejídáte. Z tohoto důvodu můžete mít i normální váhu a ne nadváhu, jak by se čekalo. I když to zase záleží na každém jednotlivci, někteří mohou mít nadváhu, jiní mohou být štíhlí.
Projevuje se u žen i mužů bez ohledu na věk. Někdy se objevují i další psychické problémy nebo se dokonce mohou spojit i s poruchami příjmu jako anorexie či bulimie. Záchvaty přejídání nemocní dlouhou dobu tají, přejídají se, když jsou doma sami, aby na to nikdo nepřišel.
Jak probíhá záchvat?
Záchvaty přejídání se objevují víceméně pravidelně, ztrácíte kontrolu nad tím, co jíte, proč jíte a kdy přestat. Prahnete po jídle, doslova hltáte, někdy vám už jídlo ani nechutná, někdy nechápete, proč ještě jíte, ale přesto musíte. Nemůžete si pomoct. Zpravidla přestanete, když už vám je z jídla špatně a jste přecpaní.
Po přejídání přijdou výčitky, obviňování se, že opět jste situaci nezvládli a zklamali sebe či okolí. Protože se za toto chování stydíte, tajíte ho a nikomu se nechcete svěřit. Občas tuto situaci chcete vyřešit sami, ale řešení často je v omezování jídla, ale to nevydržíte dlouhou dobou. A opět se situace opakuje.
Příznaky záchvatovitého přejídání
- Skrývání jídla, tajné nakupování
- Stydlivost při jedení na veřejnosti
- Vychvalování diet a hubnutí
- Strach z obezity
- Střídání období přejídání a hladovění
- Po jídle přicházejí pocity viny
- Neustálé myšlenky na jídlo
- Jídlem se zahánějí různé problémy
- Jedení i při nasycení
- Mizení jídla z ledničky
Proč dochází k záchvatovitému přejídání?
Chuť k jídlu je většinou způsobena různými podněty, jedná se nejen o podněty, které obecně zvětšují chuť na jídlo (např. sledování televize, oslavy, dostatek jídla v lednici), ale i hladovění, stres, osamělost, nuda, úzkost, deprese, vztek nebo smutek.
Převážně k němu dochází kvůli stresujícím událostem (neúspěch, rozchod s partnerem, ztráta zaměstnání, nedodělání školy, úmrtí, samota atd.), které na vás měly nebo mají vliv. Jídlem se snažíte hledat pomoc, dočasně opravdu pomůže.
Přejídání a držení diety
Někteří nemocní mají tendenci většinu času držet dietu a pak se přejedí. Některé dny drží dietu (okolí si rovněž myslí, že drží dietu) a nato se opět záchvatovitě přejídají. Při jídle ztrácejí kontrolu, ale jídlo jim přináší potěšení a zahání stres. Po chvíli se zjevují pocity viny, výčitky a strach z toho, co provedli.
Jak bojovat s přejídáním?
Léčba může začít pouze v případě, že si uvědomíte, že máte problém. Většinou může pomoct psychiatr a nutriční terapeut. Někdy se z toho můžete dostat i sami s pomocí velmi silné vůle.
Léčba je založena na psychoterapii, zvládání stresu, objevení správných návyků, mezi které patří pravidelné stravování v přiměřeném množství a pohyb.
Rovněž vám může pomoct psát si, co všechno přes den sníte. Pravidelně si pište celodenní jídelníček (všechna jídla včetně gramáže a času) a hledejte, zda v jídelníčku nenajdete něco, co by mohlo nezřízené přejídání vyprovokovat. Můžete to být málo jídla, nepravidelná strava a nebo stresové situace.
Jezte jen v případě, že máte hlad a vždy jezte jen dopolosyta. Na talíř si nandejte jen jednu porci jídla, kterou pomalu sníte. K tomu se snažte dodržovat pravidelný režim - dejte si vždy tři hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře), která doplníte dopolední a odpolední svačinou. Nezapomeňte za den vypít kolem 2 litrů tekutin, nejvhodnější je voda nebo čaj. Nenakupujte ve velkém, nedělejte si zásoby.
Pokud by vás stále přepadal hlad a nutkání k jídlu, jsou vhodné ovocné a zeleninové saláty. Jestliže byste ale cítili, že stále obrovský hlad a stres nemáte pod kontrolou, vyhledejte odborníka, jinak se do toho ještě více zamotáte.
Dieta KetoDiet patří k velmi oblíbeným. Znáte ji?
Následky přejídání
Toto nezřízené přejídání může mít mnoho následků:
- Nadváha a obezita
- Nedostatek vitamínů a minerálních látek
- Příjem velkého množství jídla (často sladkého, tučného)
- Problémy s trávením
- Prohloubení psychických problémů
Večerní vybílení ledničky
Jestliže přes den nic moc nesníte a večer byste snědli vše, na co přijdete, nejedná se o záchvatovité přejídání. Jíte z důvodu, že jste přes den jedli málo, nejíte pravidelně a chcete doplnit chybějící energii. Kdybyste jedli pravidelně, tak se to nestane. Toto večerní jedení se projeví (časem) vyšší váhou, ale liší se v mnohém od záchvatovitého přejídání.
Máte nebo měli jste se záchvatovitým přejídáním problémy? Jak jste to vyřešili.