Bulimie - vyřešte ji a přestaňte se trápit!
12. 10. 2012 PPP Rady Články Nemoc ZdravíNemocní trpící bulimií se často nezřízeně přejídají a následně si vyvolají zvracení. K tomu navíc užívají projímadla a cvičí jako o život. Takto ve zkratce se charakterizuje bulimia nervosa - porucha příjmu potravy.
Bulimie se může projevit společně s anorexií, ale také nemusí. Bulimie se objevuje nejčastěji u žen do 30 let, avšak velmi rizikové období je puberta a měnící se proporce dívky. Druhému pohlaví se bulimie také nevyhýbá.
Bulimie vzniká často z důvodu, že dotyčný chce být velmi štíhlý, má nízké sebevědomí, chce něco dokázat,... Bulimie také může vzniknout kvůli neustálému držení diet, kdy dotyčný střídá období hladovění a přejídání se. Časem zjistí, že přejídání a následné zvracení je lepší.
Jak poznáte bulimii?
Podle několika příznaků poznáte, že má daný jedinec bulimii:
- nekontrolovaně se přejídá nejméně dvakrát týdně
- po přejídání si vyvolá zvracení
- neustále cvičí
- je unavený
- je dehydratovaný
- stres a deprese jsou na denním pořádku
- má zhoršenou kvalitu vlasů, pleti a nehtů
- časté jsou poruchy menstruace
- může si psát vlastní blog PRO MIA, kde si vše pečlivě zapisuje a baví se s ostatními se stejnou nemocí
Jak léčit bulimii?
Bulimie je psychickou nemocí, která by se měla řešit a léčit s odborníkem. Čím dříve se začne mentální bulimie léčit, tím je větší šance na vyléčení. Léčba probíhá ambulantně a někdy je nutná i hospitalizace. Často jsou potřebné konzultace s psychiatrem.
Nemocný se musí naučit pravidelně v přiměřených porcích jíst. Nesmí se neustále přeměřovat a vážit.
Léčba bulimie je dlouhodobou záležitostí, kdy se dotyčný musí změnit, jinak mu hrozí i smrt.
Trpěli jste sami bulimií nebo znáte někoho, kdo jí trpěl?
Diskuze k článku
Se svou zbrusu novou vyblitou štíhlou figurou jsem byla spokojená. Okolí obdivovalo mou štíhlost, ovšem vystouplé lopatky, zničené vlasy a nehty už tolik ne. Najednou jsem nedokázala přestat. Bulimie mě zcela ovládla. Bylo to mé tajemství, vyjímečnost-najíst se a zůstat hubená.
Pak přišly zdravotní komplikace a psychické problémy. Tento kruh se točil příliš rychle, nedokázala jsem to stopnout. Partnerské vztahy šly do háje, přátelé fuč, rodina skoro taky.
Někdy mi to nevadilo mi to, ale často jsem cítila, že jsem sama a že má droga B. mě ode všech odtahuje. Jako bych byla jejím věrným psem na obojku.
Touha být normální přišla vždy na počátku nového vztahu nebo přátelství. Pokusy začít normálně jíst a nezvracet byly příliš krátké na to abych se uzdravila.
Pomohla mi přítelova maminka. Narovinu mi řekla, že o tom co dělám s jídlem ví. Také co mě čeká, nepřestanu-li s tím. Také, že se nemůže dívat jak se ničím. Moc na mě ten rozhovor zapůsobil.
Začala jsem to řešit. Psychiatrie, psychologie, nakonec jsem se dostala na Lůžkové oddělení PPP v Praze-Ke Karlovu 11, tel. 224965335, kde mi pomohli. Nikdy jsem nevěřila, že to dokážu.
Dnes jsem štastná, protože jsem to dokázala. Dr František David Krch a jeho personál ze mě udělali opět normální, zdravou ženu.jsem jim vděčná.
Každá snaha bolí, ale dá se to zvládnout. Pokud nejste schopné jíst sama 5x denně rozumné množství potravy a nezvracet, obratte se na ně.
Stojí to za to. Léčba trvá max 56 dní.
Hodně štěstí.
Eva
já jsem také byla bulimička. Ale včas jsem to řekla, protože mám nemocný žaludek a po několika měsících mě při zvracení začínal bolet. Čím víc jsem zvracela, tím víc byla ta bolest k nevydržení. Až mi nakonec začaly padat vlasy. Už jsem to říct musela. Hodně jsem se zničeho nic začala bát. Bála jsem se o svůj život a vzpomněla jsem si na tetu, která byla v nemocnici a unikla smrti o vlásek. Mamka to začala řešit přes psychiatrii. Hodně mi tam pomohli. Nakonci, když to všechno konečně skončilo, byla jsem tastná jakpo dřív. Proč jsem zvracela ani dnes pořádně nevím, a když k nějakému důvodu přijdu, řeknu si, že to byla prkotina.
Léčba doopravdy stojí za to.
Lucka