logo

Co nejíst před spaním, ať nepřiberete a dobře spíte?

Rady Tipy
zena pripravuje jidlo

Zhubněte s unikátními produkty:


Máte někdy večer pocit, že pořád cítíte jídlo a těžce se vám usíná? Pravděpodobně jste snědli něco, co by se večer nemělo moc jíst. Některé potraviny a jídla se před spaním nehodí, ovlivňují spánek a jeho kvalitu. Někdy po nich můžete i přibrat.

Pro naše tělo je spánek velice důležitý a místo regenerace se občas musí potýkat se zpracováváním potravy, kterou jsme před spaním snědli. To se děje právě v případě, pokud před spaním jíme těžká a jiná méně vhodná jídla. Kromě toho, že je spánek méně kvalitní, tak můžeme rovněž přibírat.

Každého asi napadne, že není vhodné před spánkem přecpávat se bůčkem a smetanovou zmrzlinou a to zapíjet kávou, ale je to opravdu všechno? Výčet nevhodných potravin je mnohem obsáhlejší, než si zajisté myslíte.

Kdy jíst před spaním?

Stále velmi rozšířeným mýtem je, že poslední jídlo by mělo být v 17:00 hodin nebo v 18:00 hodin. To na jednu stranu může platit, pokud chodíte spát ve 20:00 hodin (resp. ve 21:00 hodin), pokud ale chodíte spát později, měli byste večeřet později. Poslední jídlo dne by mělo být zhruba 3 hodiny před spánkem. Ovšem i tak platí, že některá jídla nejsou moc vhodná, protože mohou být pro tělo hůře stravitelná.

Také není vhodné uléhat do postele s kručícím žaludkem. To se vám bude hůře usínat, a když usnete, probudíte se uprostřed noci s vlčím hladem a přemáháním se, zda sníte všechno, co v kuchyni najdete. Z tohoto důvodu nezapomeňte na večeři, pokud byste měli ještě hlad, vezměte si něco menšího, co vás nasytí. Třeba i druhou večeři.

Jaké potraviny a jídla nejíst před spaním?

Sladkosti

Na jednu stranu sladkosti potěší, na druhou stranu tak nevinné nejsou. Díky sladkostem a jednoduchým cukrům budete spát mnohem kratší dobu, než by vaše tělo potřebovalo. Následně ráno budete požadovat další sladkosti a tento kolotoč se bude neustále opakovat. To se samozřejmě časem projeví ve vyšším čísle na váze.

Pizza a fast food

Tučná jídla a jídla z fast-foodu jsou před spaním nevhodná, jelikož snižují kvalitu spánku. Spánek provází časté buzení, je lehký a pořádně se nevyspíte. Během dne budete unavení a budete mít problém se soustředěním se.

pizza

Ostrá jídla

Ostrá a kořeněná jídla jsou na trávení pro naše tělo náročná, tudíž byste se jim měli právě před spaním vyhýbat. V opačném případě se můžete častěji budit a spánek nebude kvalitní.

Znáte doplněk stravy Kilo Shred od SlimJoy?

Čokoláda

V čokoládě se vyskytuje kofein, což se projeví vyšší bdělostí. Více kofeinu se vyskytuje v čokoládách s vyšším obsahem kakaa, v mléčných a bílých je ho mnohem méně. Kromě kofeinu obsahuje rovněž theobromin se slabšími účinky jako kofein. Raději večer tmavou čokoládu vůbec nejezte nebo maximálně jeden či dva čtverečky.

Luštěniny

Luštěniny se řadí mezi obtížně zpracovávané potraviny, proto je lepší dát si je třeba k obědu. V noci potřebuje organismus relaxaci a ne trávení fazolí nebo hrachu.

luštěniny

Červené maso

Červené maso se obecně hůř tráví, proto byste ho neměli jíst před spaním. Jeho trávení trvá několik hodin a tento proces je celkem náročný. Raději večer sáhněte po něčem jiném, jako jsou ryby či bílé maso.

Celer a petržel

Celer s petrželí obsahují hodně vlákniny, která se pak může složitěji trávit. Mnohem horší jsou ale jejich močopudné účinky, které před spaním a v noci rozhodně nikoho nepotěší.

Limonády

V limonádách se nachází větší množství jednoduchého cukru, glukózo-fruktózového sirupu nebo sladidel. Navíc v některých najdete i kofein. To vše se projeví nekvalitním spánkem a případnými poruchami spánku.

Káva

Každé ráno káva dokáže pěkně zpříjemnit a dodat dostatek energie, ale večer to už není žádoucí. Kávu byste si měli odpustit několik hodin před spaním, ať vás neudržuje v pocitu bdělosti. Některé ale káva vůbec neovlivní a klidně po ní spí, jako by ji ani nepili.

káva

Alkohol

Ani alkohol nemá působit na spánek pozitivně. Narušuje spánkový cyklus, proto si tělo během spánku neodpočine, ač se často tvrdí opak. Horší je ho pít chvíli před spaním.
Nový komentář do diskuze: