logo

Co nepatří do lednice? Co do ní nedávat?

Potravina Zajímavosti
ovoce lednice

Zhubněte s unikátními produkty:


Když přijdete z obchodu domů, většinu věcí automaticky schováte do ledničky, aby potraviny vydržely dlouho čerstvé? Pro některé potraviny je to však na škodu a ničí se tím. Víte, které potraviny nepatří do lednice?

Některým potravinám chlad vyhovuje, některé ničí a některé kvůli němu ztrácejí chuť a živiny. Každá potravina je jiná, proto věnujte dostatek pozornosti, kterou přesně vkládáte do chladničky.

Jako malá nápověda slouží stav v obchodě, kde se přesně daná potravina nachází. Když je zatříděna v chladící části, měla by být v chladničce, pokud ne, tak tam nepatří.

Odlišná situace je u ovoce a zeleniny, které se vyskytuje na place s běžnou teplotou. Jen malá část se nachází v chladničce. Ve skladě však většina bývá v chladící části, alespoň v některých obchodech.

Co nepatří do ledničky?

Následující potraviny by se do lednice neměly dávat, jelikož jim teplota zhruba pod 10 °C nesvědčí. U mnohých je to zcela známý fakt, ale u některých by vás mohla tato informace překvapit.

ᐉ Rajčata

Rajčatům chlad škodí. Z rajčat v ledničce se stává moučnatá červená koule, která ztrácí svou chuť. Skladujte je při pokojové teplotě, ať si zachovávají chuť i strukturu.

ᐉ Banány

Pokud koupíte nedozrálé banány, nechejte je při pokojové teplotě několik dní dozrát. Můžete je zabalit do novin, ale není to nutné. Zralé banány uchovávejte rovněž při pokojové teplotě.

ᐉ Citrusy

Citrusy rovněž nepatří do lednice, protože tam mohou vysychat a poté plesnivět. Pro mandarinky, pomeranče, citróny, limetky, grapefruity nebo pomelo je ideální pokojová teplota.

ᐉ Exotické ovoce

Pro exotické ovoce jsou přirozené vyšší teploty, chlad nemají tyto druhy rády. Zastaví se tam proces jejich zrání a mohou přijít i o živiny. Platí to například pro ananas, mango, papája, kiwi, meloun, kaki atd.

ᐉ Tuzemské ovoce

Domácí lokální ovoce má specifické požadavky.
Jablka a hrušky před dozráním nechávejte při pokojové teplotě, pak mohou do lednice.
Broskve, meruňky a švestky nemají chladničky vůbec rády, zastavuje jejich zrání a ničí je. Skladujte je na suchém a chladném místě.
Bobuloviny (maliny, borůvky, jahody, angrešt) a hrozny naopak do lednice patří, ale urychleně je snězte.

ovoce

Některé druhy ovoce nedávejte do ledničky

ᐉ Avokádo

Avokádo nepatří do lednice. Svědčí mu pokojová teplota. Pokud ho chcete nechat dozrát, nechejte ho dozrát při pokojové teplotě několik dní. Pokud je již zralé, raději jej zkonzumujte.

ᐉ Okurka

Okurky mění svou strukturu a měknou v ledničce. Skladujte je při pokojové teplotě a co nejdříve snězte.

ᐉ Paprika

Papriky a chilli papričky ztrácejí svou chuť a barvu při skladování v ledničce. Nechejte je při pokojové teplotě, bude se jim to více líbit.

ᐉ Tykvovitá zelenina

Dýně, tykev, nebo patizon nemají rády ani nízké a ani vysoké teploty a přímé slunce. Skladujte je na temném a chladném místě. Ideální je komora nebo sklep.

ᐉ Brambory

Brambory v žádném případě nedávat do ledničky. Stejně jako batáty. Příliš nízké teploty se projeví na chuti, jejich struktuře a obsahu akrylamidu. Uchovávejte na temném a chladném místě (sklep, komora), nejlépe vyskládané vedle sebe.

ᐉ Cibule

Cibule i šalotka v lednici měkne, plesniví a ztrácí aroma. Uskladněte ji na suchém a chladném místě, jako je komora, špajzka nebo i sklep.

cibule

Cibule do chladničky nepatří

ᐉ Česnek

Česnek stejně jako cibule nepatří do lednice. Ztratí aroma, klíčí, zplesniví a změkne. Svědčí mu dobře větrané a chladné místo stejně jako cibuli.

ᐉ Ořechové krémy

Různé oříškové krémy (másla) se nesmí dávat do ledničky, jinak tam ztvrdnou a budete je muset lžící dolovat. Stačí je nechat na poličce nebo ve skříňce při pokojové teplotě.

ᐉ Med

Chlad medu nedělá dobře. Začne krystalizovat a může přijít o prospěšné látky. Je vhodné jej uchovávat při pokojové teplotě, nejlépe v temnu.

ᐉ Olej

Oleje (např. olivový, slunečnicový, řepkový) nepatří do lednice, protože tam tuhnou a houstnou. Uchovávejte je na tmavém místě při pokojové teplotě. Ovšem lněný olej do lednice patří.

ᐉ Pečivo a chleba

Pečivo a chleba do ledničky nepatří, zkazilo by se. Bez problémů jej můžete zabalené zamrazit. Těsto může v uzavřené míse kynout i v lednici přes noc (jedná se o pomalé kynutí v lednici).

Nakrájené ovoce a zeleninu, které běžně do ledničky nepatří a které nestihnete sníst, uchovejte v dobře uzavřené dóze v chladničce a co nejdříve snězte.

Při skladování při pokojové teplotě, ve špížce nebo ve sklepě, v žádném případě ovoce a zeleninu neomývejte, odstranili byste jejich ochrannou vrstvu. Před samotnou konzumací je samozřejmě omyjte.
Nový komentář do diskuze: