Dřepy na zadek a stehna jsou účinné
31. 5. 2015 Cvičení PostavaPevný zadek by chtěla mít snad každá žena, ale ne vždy se jí to podaří. Malý zadek můžete získat díky kombinaci vyvážené stravy a pohybu. Právě velký vliv na zadek mají obyčejné dřepy, ač to vypadá neuvěřitelně, že by takový prostý cvik měl takový účinek.
Dřepy fungují na zpevnění zadku, ale je nutné provést cvik správně. Odfláknutý cvik nejenže nemá na formování žádný účinek, ale také může poškodit kolena. Pokud se hodláte pustit do dřepování, začněte postupně. První den udělejte několik dřepů, ať si osvojíte správnou techniku a postupně co pár dní počet opakování zvyšujte.
To, že žena dřepuje, jde poznat například, když si oblékne plavky. Pevný zadeček značí, že cvičí dřepy nebo má dobré geny. Již za pár týdnů můžete udělat se svým zadkem divy, které předvedete třeba doma nebo u vody.
Jak správně provést dřep?
I když každý umí provést dřep, známe ho již od batolecího nebo předškolního věku, otázkou je, zda je správně proveden. Někteří totiž mohou dělat různé chyby, mezi které patří, že mají kulatá či prohnutá záda, že jsou nahnutí, že mají moc vpředu nebo vzadu kolena atd. Důležité je se těmto chybám vyvarovat, ať vám cvičení nezničí kolena.
Postup na dřepy
Postup je přitom velmi snadný:
- Postavte se rovně a ruce dejte před sebe (předpažte).
- Nohy mírně rozkročte tak, aby paty byly v jedné linii s rameny.
- Špičky směřují trošku do strany, neboť tímto směrem pak při podřepu budou směřovat i kolena.
- Následně jděte postupně dolů vždy s patami na zemi.
- Celou dobu mějte váhu na patách a zadek při cviku směřuje dozadu.
- Při pohybu dolů se pohybujte buď až zadkem dolů pod kolena (dřepy až na zem), nebo jen částečně*, kdy se dostane zadek do téměř stejné úrovně jako kolena nebo lehce nad kolena.
- Poté se zdvihněte nahoru a cvik opakujte.
*Tento částečný cvik je na tvarování zadečku a stehen efektivnější, také je šetrnější na kolena.
Směrem dolů se nadechujte a směrem nahoru vydechujte. Vždy dávejte pozor, ať máte rovná záda, vzpřímenou hlavu a zadek směřující dozadu. Paty mějte na zemi a nezvedejte je.
Po cvičení nezapomeňte na protáhnutí těla, ať vás na druhý den nebolí nohy a hýždě.
Kromě klasických dřepů, kterým se také říká olympijské, existují dřepy čelní (klasický dřep se závažím na ramenou), dřep s výskokem (jako klasický dřep s tím, že směrem nahoru vyskočíte), bulharské (jedna noha se dá dozadu a dřepuje se pouze na jedné noze), sumo (plié dřepy, při kterých se ve výchozí pozici rozkročí nohy) a mnoho dalších. Časem můžete přidat různá závaží jako činky, kettlebell, tyče nebo cvičit s pomocí různých strojů.
Jak často cvičit?
Asi nejlepší variantou je cvičit obden. Nejprve cvičte 20 opakování, později navyšte číslo na 30 a následně pokračujte i dál, pokud budete chtít. Záleží ovšem na každém, jak se mu bude dřepovat, některým mohou dřepy dělat menší problémy, kvůli nezpevněným kolenům, což může časem zlepšit. Pokud by vám dělaly dřepy velké potíže nebo máte problémy s koleny, raději se dřepování vyhněte.
Kdy uvidíte výsledky?
První výsledky na sobě poznáte již po pár týdnech. Oblíbená 30denní výzva slibuje pevný zadek a stehna již po měsíci intenzivního cvičení. U této výzvy se postupně zvyšuje počet opakování až k číslu 245, což ke konci zvládne málokdo, i když je každý čtvrtý den volný. Rozumnější je cvičit jen několik desítek opakování, ať to není pro organismus namáhavé i s tím, že výsledky uvidíte za delší dobu než za pouhý měsíc.
A nezvětší stehna?
Muži dřepy milují a ženy se jich bojí, protože obávají, že budou mít silná stehna. Při dřepech se stehna zpevní, na to, aby rostla, je nutné intenzivně cvičit se závažím a jíst hodně bílkovin. Není tak důvod při běžném cvičení se jich bát.
Pokud váháte, zda se pustit do dřepování, tak vězte, že se jedná o cvik, který je označován za krále cviků. Nejenže dřepy můžete provést v mnoha variacích, ale posilují svaly, vazy, klouby a mají vliv i na rovná záda.
Diskuze k článku