logo

Twerk - tanec, který vytvaruje zadeček

Cvičení Video
twerk

Na Západě je tanec twerk znám již dlouho, ale u nás se dostal do podvědomí hlavně v souvislosti se soutěží Miss VŠE v listopadu minulého roku. Tento lehce lechtivý tanec je založen převážně na vrtění zadečku. Zjistěte, jak se twerk vůbec zrodil, na čem je založen a kde můžete zajít twerkovat?

Někomu může připomínat twerk spíše nějaký tanec, který hodí spíše do pánského klubu, ale ve skutečnosti se jedná o téměř dvacet let starý taneční styl, jenž je převážně doménou žen. Až teprve nedávno se stal díky celebritám, jako je Miley Cyrus, Rihanna a Beyoncé, oblíbeným po celém světě a dostal se i do Česka. Ženy ho rády tančí a muži se rádi podívají na ženy, které zrovna zapojují při tanci hýždě, vrtí a pohupují zadečky.

Při tanci twerking na první pohled vypadá, že se jedná pouze o kroucení zadečků, ale takto vůbec není. V choreografii se používají nejrůznější cviky, díky kterým se procvičí a posílí celé tělo. Posiluje se střed těla, hýždě a stehna. Dále se vybrané partie i uvolní, aby šlo zadkem správně zatřást.

Kdy a jak twerk vznikl?

Tanec twerk sice zrodil před dvaceti lety, kdy se oddělil od tance Dancehall, u kterého se prvky twerku používaly již delší dobu. Název twerk vznikl ze slov twist a jerk. Své kořeny má v afrických tancích, rádi jej totiž tančili Afroameričané v New Orleans. Znovu do povědomí se dostal, když ho zatančila zpěvačka Miley Curus na předávání cen MTV v roce 2013. Náhle se stal nejvyhledávanějším tancem na světě. V Česku se o jeho propagaci postarala tanečnice a první česká cvičitelka twerku Anet Antošová.

Jak vypadá twerk?

Na první pohled se vám může zdát, že twerk vypadá jednoduše, ale opak je pravdou. V hodinách pro začátečníky převládá jednodušší choreografie, pokročilí si užijí dosyta náročnou choreografii, při které procvičí snad všechny svalové skupiny se zaměřením na hýžďové, břišní a zádové svalstvo a stehna. Při pravidelném tanci se tak zpevní doslova celá postava.

Twerk je založen na lehkých pohybech zadečku, které se provádějí v podřepu. Mezi základní cviky patří následující.
1. Trošku roznožte nohy, dřepněte si, špičky směřují směrem ven a pohybujte se podle hudby zadečkem tam a zpět a to buď z jedné strany na druhou, nebo zepředu dozadu. Ruce mohou být položeny volně nebo dány v bok.
2. Udělejte základní cvik, předkloňte se, ruce položte na podlahu (stačí pouze špičky) a zadkem mírně pohybujte do rytmu a připojte i občasné napínání a pokrčování nohou.
3. Dalším oblíbeným cvikem je twerk na podlaze. Spusťte se na všechny čtyři, kolena opřete o podlahu, pokrčte nohy a ty roztáhněte. Rukama se přidržujte a zadek pohybujte za občasného zdvihání.
Twerking není založen pouze na vrtění a kroucení zadkem, v pokročilých lekcích na vás čeká i provaz, šňůra nebo další pokročilé cviky.

Podívejte se na video

Podívejte se na několik videí, která vám ukáží, jak vlastně twerk vypadá. Na youtube.com najdete mnoho zajímavých videí.

Pro koho je vhodný?

Twerk nemá žádná omezení a je tak vhodný pro všechny ženy bez ohledu na věk nebo postavu. Nejedná o tanec, který by mohly tančit pouze štíhlé ženy, mohou totiž všechny. Záleží spíš na odvaze, protože ne každá žena je natolik smělá, aby takto vrtěla zadečkem.

Kde můžete twerkovat?

Praha (Centrum tance, Stage Praha, PoleHeaven)
Brno (Centrum tance, Studio Alma, AZ Fitness)
Ostrava (Energy Fit, Taneční studio Fatima)
Plzeň (Centrum tance, Marta Dancenter)
Olomouc (Taneční studio Mango, 331 Dance Studio)
Jihlava (Taneční škola Laura, Bodymove, DoubleDrive)
České Budějovice (Fitness Pouzar, Body & Soul Vitality)
Liberec (Taneční studio Polechicas, 2B Fit)
Znojmo (BBK Fitness)
Zlín (Dance Institut)
Pardubice (Intimate)

Kolik twerking stojí?

Tady záleží na tom, ve kterém městě půjdete cvičit. Tradičně Praha a Brno je nejdražší a v ostatních městech narazíte na cenu nižší. Hodina (45 - 60 minut) stojí 100 - 200 Kč. Výhodněji vyjde rovnou kurz na půl roku nebo na několik hodin.

Co s sebou vzít na hodinu?

Na hodinu twerku si s sebou vezměte tenisky, chrániče na kolena a z oblečení tričko nebo top, tepláky, kraťasy, legíny nebo boxerky. Není až tak důležité, co máte na sobě, podstatné je, aby se vám v tom dobře cvičilo.

Už jste cvičila twerk? Víte, kde se dá cvičit?

Diskuze k článku


Cvičím už půl roku v Centrumu tance a je to super. Ze začátku jsem sice byla nemehlo, ale po měsíci mi to začlo jít skvěle. Asi bych měla říct, že nejsem žádná vyzáblina ale postupně se mi špeky zmenšujou.
Dominika, 15. 4. 2015 19:27
Nový komentář do diskuze: